لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۱۴

مشاور نظامی خامنه‌ای: هر تغییری در وضعیت تنگه هرمز به رویارویی منجر خواهد شد


حسین دهقان می‌گوید که اگر واشینگتن تصمیم به جنگ بگیرد، تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه هدف نیروهای ایرانی قرار خواهد گرفت.

یکی از مشاوران نظامی رهبر جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که هر گونه تغییری در وضعیت تنگه هرمز به یک رویارویی خطرناک منجر خواهد شد.

شبکه تلویزیونی الجزیره که با حسین دهقان، مشاور آیت‌الله خامنه‌ای در امور صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح، مصاحبه کرده است، روز چهارشنبه دوم مرداد گزیده‌ای از اظهارات وی را پخش کرد.

آقای دهقان در بخشی از این مصاحبه با تکرار مواضع مقامات جمهوری اسلامی تاکید کرده که ایران تحت هیچ شرایطی با ایالات متحده مذاکره نمی‌کند.

وی سپس می‌افزاید که اگر واشینگتن تصمیم به جنگ بگیرد، تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه هدف حمله نیروهای ایرانی قرار خواهد گرفت.

معادلات در منطقه با اقدام نیروهای سپاه پاسداران در توقیف یک نفتکش بریتانیایی در روز ۲۸ تیرماه پیچیده‌تر شده، اقدامی که متعاقب توقیف نفتکش ایرانی توسط دولت جبل الطارق رخ داده که تحت حاکمیت بریتانیاست.

بریتانیا خواستار تشکیل ائتلافی از کشورهای اروپایی برای تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس شده است. از سوی دیگر، ایالات متحده که تحریم‌های سنگینی را با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران وضع کرده تلاش می‌کند یک ائتلاف جهانی جهت نظارت بر خلیج فارس تشکیل دهد.

بر اساس گزارش الجزیره، حسین دهقان عنوان کرده که یا همه کشورها باید بتوانند نفت خود را از طریق تنگه هرمز صادر کنند یا این که هیچ کسی نمی‌تواند.

این مقام نظامی ایران همچنین امارات متحده عربی را متهم کرده که پایگاهی برای ایالات متحده شده تا به منافع ملی ایران آسیب بزند.

وی در عین حال اعلام کرد که کشورهای عربی خلیج فارس هیات‌های نمایندگی را جهت مذاکرات صلح به ایران اعزام کرده‌اند.

دولت دونالد ترامپ در آمریکا که پارسال از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد، خواستار توافقی دیگر است که شامل برنامه موشکی جمهوری اسلامی نیز باشد.

اما حسین دهقان در گفت‌وگوی خود با الجزیره خاطرنشان ساخته که ایران با هیچ احدی درباره برنامه موشکی خود مذاکره نخواهد کرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/ س.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۶۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG