لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۲۹

پوتین: امیدوارم صادرات نفت ایران ادامه یابد


ولادیمیر پوتین می‌گوید تاکنون نه عربستان و نه هیچ کشور عضو اوپک رسما به روسیه اطلاع نداده‌اند که قصد افزایش تولید نفت دارند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می‌گوید امیدوار است به رغم پایان معافیت‌های آمریکا به مشتریان ایران، صادرات نفت این کشور ادامه داشته باشد.

وی که برای شرکت در نشستی به چین رفته، شنبه ۷ اردیبهشت ماه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره جایگزینی نفت ایران با عربستان گفت، امیدوار است چنین چیزی اتفاق نیفتد.

پوتین گفت اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه توافق کرده‌اند تا آخر ماه ژوئن (۲ ماه دیگر) به توافق کاهش تولید پایبند باشند.

این کشورها توافق کرده‌ بودند تولید خود را در نیمه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۱.۲ میلیون بشکه کاهش دهند. اما آمریکا به معافیت‌های نفتی ایران پایان داده و مشتریان ایران از اول ماه مه (چهار روز دیگر) ملزم به توقف خرید نفت ایران هستند.

عربستان گفته است اجازه نخواهد داد بازار با افت عرضه نفت مواجه شود، اما پوتین می‌گوید تاکنون نه عربستان و نه هیچ کشور عضو اوپک رسما به روسیه اطلاع نداده‌اند که قصد افزایش تولید نفت دارند.

وی گفت، ظرفیت افزایش تولید روسیه هم بالا است، اما ما تاکنون به توافق کاهش تولید پایبند بوده‌ایم و این توافق تا دو ماه دیگر ادامه دارد.

پوتین در ارتباط با واکنش بازار نفت و مشتریان ایران نسبت به عدم تمدید معافیت‌های تحریمی آمریکا گفت که «در این زمینه نظری ندارد».

ایران قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه ۲.۵ میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی داشت که در شش ماه گذشته به ۱.۱ میلیون بشکه سقوط کرده است.

آقای پوتین همچنین گفت که در ماه اوت اجلاس سه جانبه رؤسای جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه در مسکو برگزار خواهد شد.

آخرین دیدار سه جانبه برای توسعه همکاری‌ها در نوامبر ۲۰۱۷ برگزار شد.

منبع: خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ؛ د.خ/س.ن

دیدن نظرات (۳۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG