لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۰۱

بازداشت خبرنگار پرس تی وی در آمریکا؛ ایران سفیر سوئیس را احضار کرد


روز یکشنبه تجمعی در اعتراض به بازداشت مرضیه هاشمی مقابل سفارت سوئیس در تهران برگزار شد.

وزارت خارجه ایران روز سه شنبه دوم بهمن در اعتراض به بازداشت یک روزنامه نگار پرس تی وی در آمریکا، سفیر سوئیس در تهران را فراخوانده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت، تهران خواهان آزادی بلادرنگ مرضیه هاشمی، خبرنگار آمریکایی پرس تی وی، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان جمهوری اسلامی شده است.

بهرام قاسمی در این خصوص گفت: «در این ملاقات یادداشت رسمی اعتراض به اقدام مأمورین دولت آمریکا در بازداشت و برخوردهای غیرانسانی و تبعیض آمیز با خبرنگار پرس تی وی که به منظور دیدار با خانواده اش به آمریکا سفر کرده بود، به سفیر سوئیس تحویل و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان خواسته شد»

روابط ديپلماتيک ايران و آمريکا به دنبال تصرف سفارت ايالات متحده آمريکا در تهران توسط دانشجويان پيرو خط امام در سيزدهم آبان سال ۱۳۵۸ قطع شد و از آن زمان تاکنون سفارت سوئيس در تهران وظيفه حفاظت از منافع آمريکا در تهران را برعهده دارد.

مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) خبرنگار آمریکایی تلویزیون دولتی پرس‌ تی‌وی ۲۳ دی ماه در فرودگاه سنت‌لوییس بازداشت و توسط اف‌‌بی‌آی به واشینگتن منتقل شد.

پسر مرضیه هاشمی در این زمینه گفته است، مادرم به عنوان «شاهد کليدی» یک پرونده مجرمانه بازداشت شده و تاکنون علیه او اعلام جرم نشده است.

طبق قوانین فدرال در صورت اثبات کلیدی بودن شهادت یک فرد در تحقیقات و عدم تضمین احضار وی برای ادامه تحقیقات دولت آمریکا می تواند شهود را در بازداشت نگاه دارد.

اف بی آی تاکنون در مورد این پرونده اظهار نظر نکرده است.

به گفته شبکه تلویزیونی پرس تی وی خانم هاشمی متولد آمریکاست و قبل از گرویدن به اسلام نام او ملانی فرانکلین بوده است. او بیش از یک دهه ساکن ایران بوده و برای دیدار خانواده به آمریکا سفر کرده است.

پرس تی وی اعلام کرد که خانم هاشمی قرار است روز چهارشنبه در دادگاه حاضر شود.

محمد جواد ظریف وزير خارجه ايران بازداشت خانم هاشمی را «نقض آزادی بیان و غیر قابل قبول» توصیف کرده است.

پیشتر سوزان نوسل رئیس انجمن قلم آمریکا گفته بود بدون اطلاعات کافی از بازداشت مرضیه هاشمی این نگرانی وجود دارد که او به خاطر مستند «جان سیاه‌پوستان مهم است» دستگیر شده یا به تلافی بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران، که هر دو به گفته او «نقض فاحش هنجارهای دموکراتیک» است.

رئیس انجمن قلم آمریکا تاکید کرد اگر بازداشت مرضیه هاشمی دلایل دیگر دارد باید مشخص شود و در غیر این صورت باید فورا آزاد شود.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا، رویترز و رادیو فردا؛
XS
SM
MD
LG