لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۰۲

رئیس سازمان زندان‌ها: با این بودجه امکان دادن سه وعده غذای مناسب به زندانیان را نداریم


اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌های ایران
اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌های ایران

رئیس سازمان زندان‌ها از بدهی ۸۰ میلیارد تومانی و کسری بودجه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی این نهاد خبر داد و اعلام کرد که این سازمان با بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده نمی‌تواند برای زندانیان سه وعده «غذای مناسب» تأمین کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، اصغر جهانگیر، روز شنبه، ۹ دی، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۷، بودجه سازمان زندان‌ها ۱۳ درصد کاهش یافته‌است.

به گفته آقای جهانگیر، در بودجه پیشنهادی دولت برای سه وعده غذای زندانیان پنج و هزار و ۴۰۰ تومان پیش‌بینی شده‌است که به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی، سازمان زندان‌ها با این مبلغ نمی‌تواند «سه وعده غذای مناسب» برای زندانیان تهیه کند.

وی خواستار افزایش این مبلغ به «حداقل ۹ هزار تومان» شد.

رئیس سازمان زندان‌ها همچنین خبر داد که این نهاد ۸۰ میلیارد تومان پول آب، برق و گاز بدهکار است و «بیش از ۱۵۰۰میلیارد تومان کسری بودجه» دارد.

سخنان آقای جهانگیر دربارهٔ کسری بودجه ۱۵۰۰میلیارد تومانی سازمان زندان‌ها درحالی بیان شده‌است که کل بودجه این سازمان در سال گذشته حدود هزار میلیارد تومان بوده و این سخنان به این معنا است که این سازمان بیش از یک و نیم برابر بودجه یک سال خود، کسری بودجه دارد.

پیش از این نیز مقامات قوه قضائیه خواستار افزایش بودجه سازمان‌های زیر نظر این نهاد از جمله سازمان زندان‌ها شده‌اند.

بودجه سازمان زندان‌ها از ۵۸۴ میلیارد تومان در سال ۹۵، به ۹۴۴ میلیارد تومان در سال ۹۶ یعنی حدود یک و نیم برابر افزایش یافته بود.

تقاضای سازمان زندان‌ها برای افزایش بودجه این سازمان برای سال جدید در حالی است که تعدادی از کارشناسان و مقامات قوه قضائیه از تعداد زیاد زندانیان در ایران انتقاد کرده‌اند.

از جمله رئیس سازمان زندان‌ها سال گذشته تعداد زندانیان را ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته بود که «این تعداد نزدیک سه برابر ظرفیت استاندارد است و وضعیت قابل قبولی نیست».

در حالی‌که منتقدان قوانین و عملکرد قوه قضائیه را از جمله دلایل افزایش زندانیان در ایران می‌دانند، رئیس قوه قضائیه وجود ۱۵ میلیون پرونده قضایی در ایران را «نشانه اعتماد مردم به قوه قضائیه» دانسته‌است.

صادق لاریجانی در عین حال سال ۹۵ دستورالعمل «ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» را ابلاغ کرده و با تأکید بر اینکه تعداد کنونی زندانیان در ایران «زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست» خواستار اجرای این دستورالعمل شده بود.

با وجود ابلاغ این دستورالعمل‌ها، سازمان زندان‌ها احداث زندان‌های جدید در تعدادی از شهرهای ایران را آغاز کرده‌است.

در همین حال رئیس سازمان زندان‌ها اعلام کرد که به دلیل کمبود فضا در زندان‌ها «بین ۱۰ تا ۱۵ درصد زندانیان کف‌خواب هستند».

زندانیان «کف‌خواب» به زندانیانی گفته می‌شود که به دلیل نبود تخت در زندان‌ها، در سلول‌ها بر روی زمین یا در فضاهای عمومی زندان مانند راهروها و نمازخانه می‌خوابند.

رئیس سازمان زندان‌ها همچنین اعلام کرد که سرانه فضای لازم برای هر زندانی براساس مصوبه دولت ۱۳ متر است اما اکنون به‌طور متوسط تنها ۸ و نیم متر فضا برای یک زندانی اختصاص یافته‌است.

سخنان آقای جهانگیر در حالی بیان شده‌است که پیش از این برخی از نمایندگان مجلس فضای در اختیار هر زندانی را به‌طور متوسط کمتر از چهار متر اعلام کرده‌اند.

در سال‌های گذشته همچنین گزارش‌های متعددی دربارهٔ دسترسی نداشتن زندانیان به خدمات درمانی و بهداشتی منتشر شده‌است اما مقامات قوه قضائیه این گزارش‌ها را رد کرده‌اند.

پیش از این همچنین گزارش‌هایی دربارهٔ فساد مالی مقامات زندان و اختلاس از بودجه زندان‌ها در شهرهای مختلف ایران منتشر شده‌است.

XS
SM
MD
LG