لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۵۵

اخبار متناقض درباره «آرامش» در زندان قرچک پس از «ضرب و جرح» زندانیان معترض


نمایی از در ورودی زندان قرچک (عکس از آرشیو)

براساس گزارش‌ها پس از اعتراض گروهی زندانیان زن در زندان قرچک، در شامگاه پنج شنبه ۱۸ بهمن، ماموران این زندان به زندانیان حمله و در «محیط بسته زندان گاز اشک آور شلیک» کرده‌اند.

به گزارش وب‌سایت و کانال تلگرامی مجذوبان نور، ماموران همچنین روز جمعه نیز به زندانیان حمله و آنان را «ضرب و جرح» کرده‌اند، و تعدادی از زندانیان به بیمارستان منتقل شده‌اند.

با این حال محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، شامگاه جمعه در توئیتر خود نوشت: «با فردی مطلع تماس گرفتم گفتند زنان زندانی مواد مخدر زندان قرچک امروز به گمان اینکه عفو شاملشان نمی شود دست به اعتراض زدند. اما پس از اینکه به آنها اعلام شد عفو شاملشان می شود آرام شده اند».

«حمله مأموران به زندانیان زندان قرچک»؛ گفت‌وگو با علیرضا روشن
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:52 0:00
لینک مستقیم

با این حال خانواده برخی از زندانیان این زندان در توئیتر از ادامه شرایط غیر عادی در این زندان و بی‌خبری از وضعیت بستگانشان خبر داده‌اند.

وب‌سایت مجدوبان نور نیز اعلام کرد که زندانیان به رسیدگی نشدن به وضعیت یکی از زندانیان اعتراض کرده بودند.

آقای صادقی یک ساعت پیش از توئیت خود درباره تماس تلفنی با «فردی مطلع»، در توئیتر خود نوشته بود که «اخبار منتشرشده از زندان قرچک نگران کننده است، با شماره هر یک از مسئولان ذی ربط که تماس می گیرم در دسترس نیستند».

به گزارش وب‌سایت و کانال تلگرامی مجذوبان نور، ، پس از اعتراض گروهی زندانیان، نیروهای گارد زندان «با پرتاب گاز اشک‌آور در محیط دربسته‌ بند، زنان زندانی را مورد هجوم قرار دادند».

براساس این گزارش، «پس از شلیک گاز فلفل و اشک‌آور، زنان زندانی برای دفع اثر گاز، تخت‌ها و پتوهای خود را آتش زدند و مسئولان زندان با استفاده از ماشین آتش‌نشانی آتش را خاموش کردند».

به گفته این وب سایت و کانال تلگرامی، «مسئولان زندان همچنین برق و گاز داخل بند را نیز قطع کرده بودند تا مانع گسترش آتش‌سوزی شوند اما زندانیان را با وجود استنشاق گاز تند فلفل و بدن خیس در سرمای بند رها کرده و تا صبح به وضعیت آنان توجهی نکرده‌اند».

خانواده‌ یکی از این زندانیان به وب‌سایت مجذوبان نور گفته است که شماری از زنان زندانی در نتیجه‌ حمله‌ شب گذشته «به‌شدت زخمی شده و به بهداری منتقل شده‌اند».

به گفته‌ خانواده‌ این زندانی، حمله‌ نیروهای گارد به زنان زندانی به امروز نیز کشیده شده و مأموران هم‌اینک زنان زندانی را «به‌شدت کتک زده و شماری از زندانیان به بهداری منتقل شده‌اند».

پیش از این بارها گزارش‌هایی درباره «شرایط غیر انسانی» زندان قرچک منتشر شده است.

زندانیان زن با اتهام هایی مانند مواد مخدر و قتل در زندان قرچک زندانی هستند و تعدادی از زنان درویش گنابادی نیز پس از زمستان سال ۹۶ به این زندان منتقل شدند.

در سال های اخیر مامورین زندانهای اوین، رجایی شهر، فشافویه بارها به زندانیان حمله و آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

با از استفاده از وب‌سایت و کانال تلگرامی مجذوبان نور، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا/ ا. م/ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG