لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۲۸

اعتراض رسمی ایران به آمریکا درباره قتل یک جوان ایرانی‌تبار


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از اعتراض رسمی جمهوری اسلامی به دولت آمریکا برای قتل بیژن قیصر، جوان ایرانی تبار، خبر داد.

خبرگزاری ایرنا روز دوشنبه (۱۳ آذر) این خبر را به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارج منتشر کرده است.

بهرام قاسمی در این زمینه گفته که وزارت امور خارجه٬ «مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران در خصوص قتل بیژن قیصر٬ جوان ۲۵ ساله ایرانی در آمریکا را به دولت آن کشور ابلاغ کرد.»

به گفته وی٬ این اعتراض در دیدار مدیرکل آمریکای وزارت امورخارجه با سفیر سوئیس٬ حافظ منافع آمریکا در تهران و با تسلیم یک یادداشت رسمی به دولت آمریکا انجام شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزوده که در این یادداشت رسمی٬ ایران بابت «اقدام خشونت آمیز و غیرقابل قبول پلیس آمریکا در تیراندازی به بیژن قیصر، شهروند غیرمسلح ایرانی که منجر به فوت وی» شد٬ خواستار توضیح رسمی واشینگتن و روشن شدن ابعاد این حادثه شده است.

دولت ایران همچنین از دولت آمریکا خواسته «عوامل این اقدام را مورد پیگیری قضایی قرار داده و خسارات وارده را جبران» کند.

سفیر سوئیس نیز در این دیدار گفته که ضمن انتقال اعتراض و درخواست ایران به دولت آمریکا٬ نتیجه را نیز به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اطلاع خواهد داد.

در روزهای اخیر خبرگزاری آسوشیتدپرس از مرگ یک مرد ۲۵ ساله آمریکایی ایرانی‌تبار که از سوی پلیس ایالات ویرجینیای آمریکا هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود، پس از ۱۰ روز به دلیل شدت جراحات خبر داد.

این خبرگزاری٬ مقتول را بیژن قیصر و اهل شهر مک‌لین در ویرجینیا در حومه واشینگتن دی سی معرفی کرده بود.

اف‌بی‌آی نیز این خبر را تأیید کرده و آن‌طور که واشینگتن پست نوشته، قرار است دربارهٔ شلیک گلوله به وی تحقیق و بررسی کند.

پلیس منطقه‌ای هم تعقیب و گریز اتومبیل مربوط به قیصر در ۱۷ نوامبر را تأیید کرده، اما افزوده که مشخص نیست وی پیش از تصادف و متوقف شدن خودروی خود هدف تیر قرار گرفته یا بعد از آن.

آن‌طور که خانواده بیژن قیصر اعلام کرده‌اند، وی در جریان عملیات تعقیب و گریز با پلیس، مسلح نبوده و سه بار از ناحیه سر به او شلیک شده است.

مقام‌های آمریکا هنوز دربارهٔ پلیسی که به این شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار شلیک کرده و نیز علت شلیک، اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند.

خانواده وی اظهار امیدواری کرده‌اند که اف‌بی‌آی، علت این حادثه را مشخص کرده و عدالت را در این مورد به اجرا بگذارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG