لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۱۹

فرمانداری تهران: بازداشت ۴۵۰ نفر در سه روز گذشته در تهران


در ادامه اعتراضات خیابانی مردم در پایتخت و چندین شهر دیگر ایران، معاون فرمانداری تهران روز سه‌شنبه ۱۲ دی‌ماه، از بازداشت ۴۵۰ نفر در سه روز گذشته خبر داد.

این مقام همچنین اعلام کرد که مسئولیت نگهداری از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر «برعهده دستگاه قضایی است» که «حتما» شرایطی را اندیشیده است تا رخداد بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸ تکرار نشود.

علی‌اصغر ناصربخت، معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، از بازداشت ۴۵۰ نفر در سه روز گذشته در پایتخت خبر داد.

به گفته آقای ناصربخت، «روز شنبه حدود ۲۰۰ نفر، روز یکشنبه ۱۵۰ نفر و روز گذشته [دوشنبه] حدود ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند».

ارائه این آمار در حالی است که مقام‌های انتظامی و قضایی جمهوری اسلامی، پیشتر آمار بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در چندین شهر را تا روز یک‌شنبه بیش از۴۰۰ نفر اعلام کرده بودند.

حال مقام فرمانداری می‌گوید که تنها در تهران بیش از ۴۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

با این حساب و با توجه به ادامه اعتراضات در ایران در دوشنبه شب باید انتظار داشت که بر تعداد بازداشت‌شدگان اضافه شده باشد.

در همین ارتباط، وب‌سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز دوشنبه گزارش داد که «تعداد زیادی» از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر به دو زندان اوین در تهران و رجایی‌شهر در کرج منتقل شده‌اند.

در همین حال، شمار قربانیان اعتراضات نیز بنا بر آماری که در رسانه‌های داخل ایران اعلام شده، به بیش از ۲۰ تن رسیده است.

تنها در دوشنبه شب، دست‌کم ۹ نفر جان خود را در جریان ناآرامی‌ها از دست دادند که همگی از استان اصفهان بودند.

معاون فرمانداری تهران روز سه‌شنبه در ادامه گفت‌وگوی خود همچنین گفت که مسئولیت نگهداری از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر با قوه قضاییه جمهوری اسلامی است.

او همچنین مشخصا در پاسخ به پرسشی درباره خودداری از تکرار رخداد کهریزک ۸۸ اشاره کرد که مقامات قوه قضاییه «حتما» در این باره فکر کرده و لوازم و تمهیداتی را «برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند سال‌های گذشته اندیشیده‌اند».

او به ماهیت این تمهیدات و شرایط اشاره نکرد.

محسن روح‌الامینی و بسیاری دیگر از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در پی دستگیری به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند که طبق گزارش‌ها شرایطی بسیار نامناسب داشت.

بنا بر گزارش‌های رسمی حکومت ایران، در این بازداشتگاه جز محسن روح‌الامینی دست‌کم سه نفر دیگر به نام‌ امیر جوادی‌فر، محمد کامرانی و رامین آقازاده قهرمانی کشته شدند.

اوایل آذرماه گذشته، وکیل خانواده محسن روح‌الامینی خبر داد که سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، به جرم معاونت در قتل که در این بازداشتگاه رخ داد به دو سال حبس قطعی محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG