لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۵۲

گسترش تجمع‌های اعتراضی؛ «خشونت مأموران امنیتی علیه تظاهرکنندگان»


تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمع اعتراضی در زنجان
تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمع اعتراضی در زنجان

تجمع‌های اعتراضی علیه حکومت و شرایط اقتصادی شامگاه شنبه ۹ دیدر شماری از شهرهای ایران برگزار شد. گزارش ها حاکی است که هم اکنون در نقاط مختلفی از تهران تجمع های اعتراضی در حال برگزاری است.

در همین حال تصاویری تأیید نشده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به سوی تجمع‌کنندگان در شهرستان درود در استان لرستان شلیک کرده‌اند، و دو نفر زخمی شده‌اند.

گزارش‌های تأیید نشده‌ای از کشته شدن برخی معترضان نیز منتشر شده است.

تظاهرات اعتراضی «نه به گرانی» ابتدا روز پنجشنبه هفتم دی ماه در مشهد و چند شهر دیگر آغاز شد، اما با تداوم این تجمع‌ها،‌ معترضان علاوه بر شعارهای اقتصادی، شعارهای سیاسی علیه رهبر و مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند.

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که تجمع اعتراضی شامگاه شنبه درمیدان توحید تهران برگزار شده است و معترضان شعارهایی مانند: «مرگ بر خامنه‌ای» و«رفراندوم، رفراندوم، اینه شعار مردم» سر داده‌اند.

در همین زمینه، خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران تصاویری از تجمع عده‌ای در میدان فردوسی تهران را منتشر کرده که در حال کندن میله‌های خطوط اتوبوسرانی و انداختن آنها در خیابان هستند.

این خبرگزاری همچنین تصاویری از به آتش کشیده شدن برخی از اشیا در خیابان‌های منتهی به میدان فردوسی تهران منتشر کرده است.

با این حال گزارش‌ها حاکی است، شامگاه شنبه تظاهرات اعتراضی در شهرهای خرم‌آباد، اراک، بندرعباس، دزفول و کرمانشاه برگزار شده است.

این اعتراض‌ها در حالی ادامه دارد که، وزیر کشور از مردم خواست که «در تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند» و اگر قصد تجمع دارند، درخواست دهند تا «بررسی شود».

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، روز شنبه، ۹ دی، با اشاره به فراخوان‌ها در فضای مجازی برای دعوت مردم به تجمع‌های اعتراضی اعلام کرد که «این تجمعات قطعاً غیرقانونی است».

XS
SM
MD
LG