لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۴۷

وقوع چند زمین‌لرزه در کرمان و خوزستان


هجدک

بامداد چهارشنبه ۱۳ دی ماه، سه زمین‌لرزه در استان خوزستان و یک زمین‌لرزه ۴.۸ ریشتری در هجدک کرمان رخ داده‌است. ستاد مدیریت بحران در کرمان می‌گوید زمین‌لرزه هجدک «خسارتی نداشته‌است».

صبح چارشنبه زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۳.۷ ریشتر در مشراگه در رامشیر، جنوب شرق اهواز، رخ داد؛ ساعاتی پیش از آن زمین‌لرزه‌ای تقریبا با همین بزرگی در رامهرمز رخ داده بود. دو زمین‌لرزه نسبتا کوچک نیز در گوریه شوشتر به ثبت رسیده‌اند.

گوریه شورشتر طی یک ماه گذشته چندین بار لرزیده‌است. خبرگزاری ایلنا می‌گوید تنها در روز نهم دی ماه «۴۰ بار» لرزش» در این منطقه ثبت شده‌است.

اما بزرگ‌ترین لرزه‌ای که بامداد چهارشنبه ثبت شد، متعلق به هجدک کرمان است. در این منقطه نیز طی هفته‌های گذشته چندین زمین‌لرزه رخ داده‌است.

بنا بر گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشوری، زمین‌لرزه اخیر در هجدک، در ساعت ۷:۴۳ و به بزرگی ۴.۸ ریشتر بوده‌است.

نیم ساعت پس از آن نیز لرزه‌ای ۳.۳ ریشتری در همین منطقه، در عمق هفت کیلومتری زمین، ثبت شده‌است.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران استان کرمان، گفته «تیم‌های ارزیاب و امدادی هم‌اکنون در منطقه هجدک کرمان حضور دارند». مصطفی آیت‌الهی موسوی، با این حال تاکید کره زمین‌لرزه «خسارتی نداشته‌است».

ایران بر گسل‌های مختلفی قرار دارد که شماری از آن‌ها بالقوه می‌توانند زمین‌لرزه‌های بزرگی را سبب شوند. در ۲۱ آبان ماه، نزدیک منطقه ازگله در استان کرمانشاه زمین‌لرزه‌ بزرگی به‌وقوع پیوست که نزدیک به ۶۰۰ کشته برجای گذاشت و سازمان ملل آن را، مرگبارترین زمین‌لرزه سال ۲۰۱۷ میلادی نامید.

زمین‌لرزه‌های ۷.۳ ریشتری آبان ماه در کرمانشاه، ۷.۷ ریشتری سراوان در سال ۱۳۹۲، ۷.۴ ریشتری منجیل و رودبار در سال ۱۳۶۹ و یا زمین‌لرزه طبس در سال ۱۳۵۷ که ۷.۸ ریشتر قدرت داشت، از زمین‌لرزه‌های بزرگ سال‌های اخیر به‌شمار می‌روند. زمین‌لرزه بم با قدرت ۶.۶ ریشتر و زمین‌لرزه منجیل و رودبار، مرگبارترین زمین‌لرزه‌های سال‌های اخیر در ایران محسوب می‌شوند.

با استفاده از گزارش‌های مرکز لرزه‌نگاری کشوری، ایلنا، ایسنا؛ ت.ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG