لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۱

واکنش وزارت خارجه ایران به طرح «انجماد در برابر انجماد»


سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که جمهوری اسلامی پیشنهادی را به طور رسمی درباره حضور آمریکا در مذاکرات گروه ۱+۴ با ایران دریافت نکرده است.

عباس موسوی روز چهارشنبه، ۱۹ تیرماه، در مصاحبه با خبرگزاری رسمی ایرنا در عین حال گفت که «من هم موضوعاتی نظیر فریز در برابر فریز را شنیده‌ام».

آقای موسوی به جزئیات این طرح اشاره نکرد.

بر اساس گزارش برخی از رسانه‌ها، رئیس جمهور فرانسه طرحی را با نام «انجماد در مقابل انجماد» مطرح کرده که بر اساس آن ایران از اقدامات خود درباره افزایش غنی‌سازی دست بکشد و آمریکا نیز معافیت‌های نفتی ایران را به صورت موقت دوباره احیا کند.

حسین علیزاده، دیپلمات سابق، در یادداشتی در رادیوفردا این طرح را چنین توضیح داده است: «در این پیشنهاد لازم نیست آمریکا به برجام بازگردد، هم‌چنان که ایران نیز لازم نیست از کاهش تعهدات خود دست بشوید، بلکه هر دو برای دوره‌ای کوتاه اقدامات خود را منجمد می‌سازند. آمریکا تحریم‌های خود را به ویژه در حوزه فروش نفت و معاملات بانکی منجمد می‌سازد و در مقابل ایران نیز روند بازنگری در تعهداتش را منجمد می‌کند.»

به گفته آقای علیزاده، «دوره انجماد می‌تواند سه ماهه و قابل تجدید باشد. تعیین مقطع سه ماه برای آن است که تا آن زمان اجلاس سالانه مجمع عمومی از سپتامبر امسال آغاز به کار خواهد کرد و بنا به روال معمول رؤسای جمهور ایران و آمریکا در آن شرکت خواهند کرد».

سخنان آقای موسوی همزمان با سفر امانوئل بن، مشاور رئیس‌ جمهوری فرانسه، به ایران مطرح شده است.

قرار است وی روز چهارشنبه با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، دیدار کند.

این سفر پس از گفت‌و‌گوی تلفنی روسای جمهور دو کشور و همچنین مطرح شدن موضوع حضور آمریکا در مذاکرات گروه ۱+۴ با ایران انجام می‌شود.

مقامات ایران شرط لغو همه تحریم‌ها را برای حضور آمریکا در این مذاکرات مطرح کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در آستانه سفر مشاور رئیس جمهور فرانسه به ایران گفت که اقدامات این کشور را «در چارچوب برجام و جزو وظایف‌شان برای زنده نگه داشتن توافق هسته‌ای تلقی می‌کنیم».

عباس موسوی گفت: «این که اقدامات فرانسه با هماهنگی یا بدون هماهنگی آمریکاست یا از جانب کاخ سفید پیامی دارند یا ندارند به آنها مربوط است، ولی ما چیز پنهانی نداریم. خواسته ما اجرای همین توافقی است که از سوی آنها نقض شده یا اجرا نمی‌شود.»

وی گفت که هنوز جمهوری اسلامی ایران «پیشنهادی را به صورت رسمی دریافت نکرده است».

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG