لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۴۹

کاظم غریب‌آبادی نماینده جدید ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد


کاظم غریب‌آبادی معاونت بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران را بر عهده داشته است.

وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه ۳۰ خرداد اعلام کرد که کاظم غریب‌آبادی به سمت نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی در وین منصوب شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، آقای غریب‌آبادی که معاونت بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران را بر عهده داشته است به پیشنهاد محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، و با تایید حسن روحانی به این سمت دست یافته است تا جایگزین رضا نجفی شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، نیز به نقل از سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نوشته که آقای غریب‌آبادی به زودی به وین رفته و در سمت جدید خود مشغول کار خواهد شد.

کاظم غریب‌آبادی در دولت اول محمود احمدی‌نژاد و زمانی که علی لاریجانی، رئیس وقت شورای امنیت ملی ایران، عهده‌دار مذاکرات هسته‌ای با غرب بود در تیم مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی بود.

یکی از مهم‌ترین سازمان‌های بین‌المللی در وین نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که بر فعالیت‌های هسته‌ای تهران نظارت دارد.

این سازمان تاکنون پایبندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور با قدرت‌های جهانی را تایید کرده اگرچه اکنون با خروج آمریکا از این توافق و بازگشت قریب‌الوقوع تحریم‌ها علیه تهران، سرنوشت این توافق با ابهامات بسیاری مواجه است.

آمریکا برای رسیدن به توافق هسته‌ای جدید با ایران ۱۲ شرط تعیین کرده از جمله توقف غنی‌سازی اورانیوم، تعطیلی تاسیسات آب سنگین، توقف برنامه ساخت موشک‌های بالستیک و عدم حمایت از حزب‌الله لبنان، حماس و گروه جهاد اسلامی فلسطینی. ایران اما از پذیرش این شروط خودداری کرده است و تاکید داشته که حاضر نیست هم تحریم‌ها را بپذیرد و هم محدودیت‌های حاصل از برجام را.

کاظم غریب‌آبادی پیش از این نمایندگی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را هم برعهده داشته است. وی دوره‌ای نیز سفیر ایران در هلند بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های فارس و ایسنا/ س.ن / ک.ر

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG