لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۴

دو شکایت دولت از نماینده مشهد در مجلس به دادگاه رفت


جواد کریمی قدوسی ، نماینده مشهد در مجلس

هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس ایران روز چهارشنبه، هشتم شهریورماه، اعلام کرد دو شکایت از نماینده مشهد را شایسته پیگرد قضایی و حقوقی تشخیص داده و آنها را به دادگاه ارجاع داده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از محمدجواد جمالی، سخنگوی این هیئت، روز چهارشنبه شکایت وزارت خارجه و معاونت حقوقی در دولت حسن روحانی از جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد، بررسی شد.

در نهایت ‌از میان پنج پرونده شکایت دولت از این نماینده، هیئت مذکور تشخیص داد که دو شکایت نیازمند پیگرد قضایی است.

به گفته سخنگوی این هیئت، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، و عباس عراقچی، از مذاکره‌کنندگان اتمی ایران و معاون آقای ظریف، از اقای کریمی قدوسی به دلیل چند سخنرانی‌اش شکایت کرده بودند.

محمدجواد جمالی در ادامه گفت: «شکایت معاونت حقوقی رئیس ‌جمهوری نیز از کریمی قدوسی درباره اظهارنظر وی در خصوص تابعیت مضاعف برخی از اعضای دولت بود که در هر دو مورد پرونده به دادگاه ارجاع شد.»

اواخر مردادماه سال جاری، دفتر رئیس جمهور سخنان جواد کریمی قدوسی درباره «دو تابعیتی» بودن برخی از مقام‌های دولت و «تابعیت خارجی» همسر یکی از وزیران پیشنهادی حسن روحانی را «مایه شرمساری» و «تکرار اقدام مجرمانه علیه منافع ملی و امنیت ملی» خواند.

دفتر حسن روحانی روز پنج‌شنبه، ۲۶ مرداد، همچنین این سخنان را «جرم مشهود» خوانده و خواستار برخورد دادستان و قوه قضائیه با آقای کریمی قدوسی شد.

دو روز پیشتر آقای کریمی قدوسی بدون ذکر نام اعلام کرده بود که همسر یکی از وزیران پیشنهادی حسن روحانی «خارجی» است و تعدادی از مقام‌های دولت نیز «دو تابعیتی» هستند.

موضوع مدیران دو تابعیتی پس از فرار محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی، به کانادا و پرونده مشهور به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مطرح شد.

در سال‌های اخیر نیز برخی از محافظه‌کاران و مقام‌های قوه قضائیه٬ از مسئولان ایرانی دارای «تابعیت مضاعف» به عنوان یکی از مهم‌‌ترین کانال‌های «نفوذ» در ایران نام برده و بارها خواستار برکناری آنها شده‌اند.

در مقابل محمود علوی، وزیر اطلاعات، گفته است که در میان مقام‌های ایرانی «مدیر دو تابعیتی نداریم» و موضوع دو تابعیتی‌ها از جمله «سناریوهایی» است که مخالفان علیه دولت تدارک دیده‌اند.

جواد کریمی قدوسی، از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری، از تندروترین منتقدان دولت حسن روحانی و توافق هسته‌ای است و در چند ماه گذشته در چند سخنرانی بارها به دولت روحانی و به‌ویژه وزارت خارجه تحت نظر ظریف تاخته است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG