لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۱۷

ظریف: اگر عربستان آماده گفت‌وگو باشد، ما هم آماده‌ایم


محمدجواد ظریف می‌گوید که ایران هیچ‌گاه باب گفت‌وگو با همسایگان خود را نبسته است

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه ۹ مرداد از آمادگی کشور خود برای مذاکره با عربستان سعودی خبر داد.

آقای ظریف که در حاشیه جلسه هیات دولت ایران با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت: «اگر عربستان آماده گفت‌وگو باشد، ما هم آماده‌ایم. ما همواره آماده گفت‌وگو با همسایگانمان هستیم. ما هیچ‌گاه باب گفت‌وگو با همسایگان را نبسته و نخواهیم بست.»

ایران و عربستان که دو قدرت بزرگ منطقه و رقیب دیرین یکدیگر به شمار می‌آیند، در سال‌های اخیر روابط پرتنشی داشته‌اند.

تنش‌ها میان این دو اما با حملات اخیر به شش فروند نفتکش در خلیج فارس افزایش یافته، چنان که ریاض انگشت اتهام را به سوی تهران نشانه گرفته است. محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، نیز از جامعه جهانی خواسته است که در این باره «موضعی قاطع» برابر ایران اتخاذ کنند، اگرچه او تاکید کرده که ریاض خواستار جنگ با تهران نیست.

ایران اتهامات علیه خود را رد کرده و حملات به نفتکش‌ها را مشکوک خوانده است.

آقای ظریف در ادامه اظهارات روز چهارشنبه خود عنوان کرد که ایران می‌تواند مذاکرات مشابهی نیز با امارات متحده عربی داشته باشد. وی افزود: «اگر آنها سیاست خود را تغییر بدهند فرصت خوبی برای گفت‌وگو خواهد بود.»

مقامات ایران و امارات متحده عربی روز سه‌شنبه مذاکراتی درباره امنیت خلیج فارس داشتند، رخدادی که از آن اقدامی در جهت کاهش تنش‌ها در منطقه یاد شده است.

محمدجواد ظریف پیش از این با گذاردن نام بن سلمان و بن زاید، ولیعهد ابوظبی، کنار جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از آنها به عنوان «تیم بی» نام برده بود که «در صدد سوق دادن واشینگتن به جنگ با ایران هستند».

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های ایسنا و رویترز؛ س.ن

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG