لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۲۰

شمخانی ضمن هشدار به آذربایجان دخالت ایران در تجارت مواد مخدر را رد کرد


علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، با رد دخالت ایران در ارسال مواد مخدر به اروپا از طریق مناطق مرزی با ارمنستان گفت سخنان رئيس جمهور آذربایجان در این زمینه «اتهام‌زنی» و «دام‌سازی پرهزینه شیطان» است.

او در توییتی که شامگاه جمعه، ۲۳ مهر، منتشر کرد الهام علی‌یف را به بیان سخنان «کذب و غیرسازنده» و «بی‌توجهی به اصول و الزامات همسایگی» متهم کرده است.

رئیس‌ جمهور آذربایجان روز گذشته در سخنرانی خود در یک اجلاس رسمی چندجانبه که با حضور نماینده ارمنستان برگزار شد گفت در طول سی سال گذشته ایران و ارمنستان در ارسال مواد مخدر به اروپا از طريق مناطق اشغال‌شده آذربایجان همدست بوده‌اند و پس از آزادسازی این مناطق توسط آذربایجان، ایران قاچاق مواد مخدر از دیگر مناطق مرزی آذربایجان را شدت بخشیده و طی این دوره، میزان کشف هروئین ارسالی از ایران به مقصد اروپا دو برابر شده است.

آقای علی‌یف گفت علاوه بر بحث تجارت مواد مخدر، در این مناطق گروه‌های تروریستی نیز آموزش می‌دیدند و «شواهد و ثبوت کافی» در این زمینه وجود دارد.

در جریان جنگ ۴۴ روزه پاییز پارسال بین آذربایجان و ارمنستان که منجر به آزاد شدن مناطق اشغال شده توسط ارتش ارمنستان شد، ۱۳۰ کیلومتر از مرزهای مشترک اراضی اشغال شده با ایران آزاد شد.

وزارت خارجه ایران روز گذشته این اتهامات را «ساختگی و تعجب‌برانگیز» و «در راستای منافع» اسرائيل خواند. ایران در هفته‌های اخیر جمهوری آذربایجان را به «ایجاد مانع برای صادرات کالا به ارمنستان، تلاش برای تغییر مرزهای ارمنستان و ایران، آوردن اسرائیل به مرزهای ایران و اسکان دادن گروه‌های تروریستی تکفیری در مناطق آزاد شده قره‌باغ کوهستانی» متهم کرده و یک مانور نظامی در جوار مرزهای آذربایجان برگزار کرده است.

دولت آذربایجان در پاسخ اتهامات ایران را رد کرده و می‌گوید که نیروهای اسرائيلی در مناطق مرزی حضور ندارند.

نیکول پاشینیان، نخست‌ وزیر ارمنستان، نیز گفته است این کشور با نیروی انتظامی ایران همکاری «بسیار تنگاتنگ و موثر» در زمینه مبارزه با مواد مخدر داشته و حجم مواد مخدر کشف شده توسط دو کشور سه تا چهار برابر شده است.

دولت ایران نیز در سال‌های گذشته همواره مدعی کشف گسترده مواد مخدر ارسالی به کشورهای اروپایی بوده است. حسین اشتری، فرمانده پلیس ایران، تیرماه امسال با اعلام این که فقط در سال ۹۹، بیش از ۱۰۱۰ تن انواع مواد مخدر کشف شده است، گفته بود کشورهای اروپایی باید «قدردان ایران» باشند.

همزمان مقام‌های حکومت ایران بارها از این موضوع به عنوان ابزار تهدید علیه کشورهای اروپایی نیز استفاده کرده‌اند، از جمله سال ۹۷ پس از تشدید تحریم‌ها علیه ایران، حسن روحانی، رئیس‌ جمهور سابق ایران، گفت تحریم‌ می‌تواند توان ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر را ضعیف کند و در این صورت کشورهای اروپایی نمی‌توانند «از زیر آوار مواد مخدر» خارج شوند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG