لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۰۲

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان: ۳۰ درصد مردم استان کووید-۱۹ گرفته‌اند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان: «براساس آمار تاکنون ۳۰ درصد از مردم این استان به کرونا ویروس مبتلا شده‌اند و ۷۰ درصد دیگر در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان می‌گوید براساس آمار تاکنون ۳۰ درصد از مردم این استان به بیماری ناشی از ویروس کرونای جدید مبتلا شده‌اند.

با در نظر گرفتن جمعیت استان سمنان در سرشماری سال ۱۳۹۵، درصد اعلام‌شده شامل دست‌کم ۲۱۰ هزار شهروند این استان می‌شود، که بیشتر از کل رقم تائید شده مبتلایان از سوی دولت ایران در سراسر کشور است.

دکتر نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا که بامداد اول تیر ماه منتشر شده گفته از زمان آغاز همه‌گیری در ایران بیش از هزار و ۷۰۰ نفر از افراد مبتلا یا دارای علائم ویروس در این استان بستری شده‌اند؛ هرچند شمار کسانی که تست آن‌ها مثبت شده ۶۰۷ نفر عنوان شده‌است.

از اظهارات دکتر دانایی مشخص نیست آیا از تمامی بستری‌شدگان قطعی و علامت‌دار تست گرفته شده یا تنها بخشی از آن‌ها آزمایش شده‌اند.

نوید دانایی گفته از زمان اعلام شیوع ویروس کرونا «سه هزار آزمایش» در بیمارستان‌های دانشگاهی سمنان انجام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان همچنین می‌گوید «براساس آمار تاکنون ۳۰ درصد از مردم این استان به کرونا ویروس مبتلا شده‌اند و ۷۰ درصد دیگر در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند».

آقای دانایی جزئیاتی از نحوه آمارگیری ارائه نکرده است، هرچند اظهار کرده که دو مرحله غربالگری در این استان انجام گرفته و پایان یافته است.

بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، بیش از ۷۰۲ هزار نفر ساکن استان سمنان هستند که در صورت در نظر گرفتن آمار ارائه‌شده روز یک‌شنبه دست‌کم ۲۱۰ هزار نفر از آن‌ها به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

بنا بر اظهارات سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در روز ۳۱ خرداد شمار کل بیماران در کشور بیش از ۲۰۲ هزار نفر اعلام شده‌است. استان سمنان از نظر شاخص جمعیت سی‌امین استان ایران است.

خانم لاری روز جمعه وضعیت استان‌های خوزستان، هرمزگان، کردستان، بوشهر و آذربایجان غربی را «قرمز» اعلام کرده بود؛ خوزستان پنجمین استان پرجمعیت ایران است و مابقی استان‌ها نیز جمعیت به مراتب بیشتری از سمنان دارند. بسیاری از استان‌های دیگر ایران نیز در ماه‌های گذشته با بحران ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ روبه‌رو شده بودند.

مقام‌های ایران جزئیات تفکیکی و مشخصی از آمار مبتلایان ارائه نمی‌کنند. در عین حال هنوز گزارشی از سوی نهادهای مستقل در مورد نحوه و کیفیت تست‌‌گیری در کشور منتشر نشده‌است.

از اظهارات رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به نظر می‌رسد تفاوت چشم‌گیری میان میزان آزمایش‌ها و شمار بستری‌شدگان در بیمارستان‌های دانشگاهی، و از سوی دیگر «آمار» مبتلایان وجود دارد.

منابع استفاده‌شده در گزارش: ایسنا و ایرنا

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG