لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۲۴

خبرخوان

اردوغان: روحانی باید صداهای مخالف عملیات نظامی ترکیه را در ایران ساکت می‌کرد

اردوغان در آستانه پایان آتش‌بس با کردها به سوچی روسیه سفر کرده است تا با ولادیمیر پوتین دیدار کند.

رئيس‌جمهوری ترکیه با ابراز نارضایتی شدید از برخی انتقادها در ایران علیه عملیات نظامی این کشور در سوریه گفته است: «روحانی باید این صداها را ساکت می‌کرد».

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس روسیه، رجب طیب اردوغان که در یک کنفرانس خبری در فرودگاه آنکارا سخن می‌گفت، ضمن رد انتقادات از عملیات این کشور گفت: «از ایران صداهای ناهنجار به گوش می‌رسد. این صداها ما را ناراحت می‌کند».

او همچنین با اشاره به مواضع این کشور در دوران تحریم علیه ایران گفت: ترکیه طی دو دهه گذشته علیرغم همه موارد، از موضع ایران در قبال برنامه هسته‌ای‌اش دفاع کرده است.

حسن روحانی، رئيس‌جمهوری ایران، روز ۲۲ مهرماه گفت که شیوه دولت ترکیه در حمله به شمال سوریه را نمی‌پذیریم و این موضوع برای منطقه «خوشایند» نیست.

آقای اردوغان در بخش دیگری از انتقاداتش از ایران به مذاکرات سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه نیز اشاره کرد و گفت ما در حال کار در این زمینه هستیم و نباید به یکدیگر اهانت کنیم.

او بار دیگر تهدید کرد که اگر نیروهای کرد به طور کامل از منطقه شمال شرق سوریه خارج نشوند، عملیات نظامی «چشمه صلح» دوباره شروع می‌شود.

این عملیات نظامی پس از میانجی‌گری آمریکا به مدت پنج روز متوقف شد. مهلت آتش‌بس شامگاه سه‌شنبه ۳۰ مهرماه به پایان می‌رسد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ترکیه دیوار مرزی ۸۱ کیلومتری با ایران را «تکمیل» کرد

وزیر کشور ترکیه از تکمیل دیوار مرزی ۸۱ کیلومتری با ایران خبر داد.

سلیمان سویلو با انتشار تصاویری از دیوار مرزی با ایران اعلام کرد که این پروژه تکمیل شده است.

ترکیه ۵۳۴ کیلومتر مرز مشترک با ایران دارد، اما طی سال‌های گذشته اعلام کرده که برای جلوگیری از «قاچاق، نفوذ نظامی و مهاجرت غیرقانونی، همچنین جلوگیری از نفوذ شبه نظامیان پ‌کاکا از ایران به خاک ترکیه» دیوار مرزی به طول ۱۱۴ کیلومتر احداث می‌کند.

آقای سویلو توضیح نداد چرا ساخت این دیوار در شرق استان «آغری»، بجای ۱۱۴ کیلومتری که قبلا گزارش شده بود، در نهایت به ۸۱ کیلومترکاهش یافته است. حتی در آغاز احداث این دیوار، مقامات ترکیه گفته بودند طول دیوار مرزی با ایران ۱۴۴ کیلومتر خواهد بود.

همچنین سازمان دولتی انبوه سازى و مسكن تركيه (توکی) که کار ساخت این دیوار را انجام می‌دهد دی ماه سال ۹۶ اعلام کرده بود ۸۰ کیلومتر از این دیوار احداث شده و معلوم نیست چرا طی سال‌های گذشته تنها یک کیلومتر به طول این دیوار اضافه شده و با این کار، اتمام این پروژه اعلام می‌شود.

خبرگزاری آناتولی گزارش داده که سال ۲۰۱۸ کار ساخت حدود ۷۶۴ کیلومتر دیوار مرزی با سوریه نیز به اتمام رسید.

ترکیه قبلا اعلام کرده بود طول این دیوار ۹۱۱ کیلومتر خواهد بود.

ببر ماده باغ وحش پارک تهران با حمله ببر نر کشته شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران می‌گوید بنا بر اعلام مديريت باغ وحش پارک ارم، ماده ببر این باغ وحش صبح امروز جمعه ۱۴ آذر ماه تلف شده است.

به گزارش روابط عمومd حفاظت محيط زيست استان تهران، فاطمه برنا گفت بعد از ظهر روز گذشته مسئولين باغ وحش ارم طی تماس تلفنی خبر زخمی شدن ببر ماده اين باغ وحش را در نزاع با ببر نر به محيط زيست تهران اعلام كردند.

به گفته او، ببر ماده روز جمعه در باغ وحش ارم تلف شده و اقدامات درمانی برای مداوای آن نتيجه‌ای در بر نداشته است.

در بخشی از گزارش ارسالی باغ وحش آمده است كه «ببر نر در روز يكشنبه ٩ آذر ماه پس از شكستن و تخريب حصار مجاور محل نگهداری ببر ماده وارد محدوده نگهداری اين حيوان شده و به نزاع با آن پرداخته است».

این گزارش علت مرگ ببر ماده را «پارگی کامل نای و پارگی طولی مری و خفگی در اثر پنومونی استنشاقی بدلیل صدمه فیزیکی نزاع با ببر نر» توصیف کرده است.

خانم برنا می‌گوید نظارت ناكافی مجموعه باغ وحش يكی از دلايل اين اتفاق می‌تواند باشد.

طی سال‌های گذشته چند قلاده از گربه‌سانان بزرگ در باغ وحش پارک ارم کشته شده‌اند که در برخی از موارد، مسئولان این پارک، کشته شدن آنها را به بیماری منتسب کرده‌اند.

هلگا اشميت، ديپلمات آلمانی دبيرکل سازمان امنيت و همکاری اروپا شد

هلگا اشميت، ديپلمات آلمانی که در توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ايران در سال ۲۰۱۵ نقش مهمی داشت روز جمعه ۱۴ آذر به عنوان دبير کل جديد سازمان امنيت و همکاری اروپا تعيين شد. اين اولين باری است که يک زن به اين مقام منصوب می‌شود.

وزارت خارجه رومانی که در حال حاضر رياست دوره‌ای سازمان امنيت و همکاری اروپا را بر عهده دارد پس از رای‌گيری وزرای خارجه ۵۷ کشور عضو اين سازمان روز جمعه اين خبر را در توئيتر اعلام کرد.

خانم اشميت که ۵۹ ساله است از سال ۲۰۱۶ مقام دبيرکلی اداره سياست خارجی اتحاديه اروپا را بر عهده داشته و در دهه ۹۰ ميلادی سخنگوی سفارت آلمان در شهر واشینگتن بود.

سازمان امنيت و همکاری اروپا که مقر آن در شهر وين است در حل بحران‌های منطقه‌ای در اروپا، از جمله جمهوری‌های سابق اتحاد جماهير شوروی و ناحيه بالکان نقش مهمی ايفا می‌کند. نظارت بر انتخابات و دفاع از حقوق بشر و آزادی مطبوعات نيز از ساير وظايف اين سازمان است.

هلگا اشميت در دوران حساسی که اين نهاد با بحران در بلاروس، اوکراين و ناحيه ناگورنو- قره‌باغ روبرو است رياست سازمان امنيت و همکاری اروپا را بر عهده می‌

گيرد.

خسروپناه: رهبر از فخری‌زاده خواسته بود حفاظت از خود را جدی بگیرد

تصویری از خودروی محسن فخری‌زاده پس از عملیاتی که منجر به مرگ وی شد

عبدالحسین خسروپناه، رئیس مؤسسه‌ «حکمت و فلسفه‌» ایران، می‌گوید علی خامنه‌ای به محسن فخری‌زاده توصیه کرده بود که حفاظت از خودش را «جدی بگیرد».

در ادامه روایت‌های مختلف از ترور این مقام هسته‌ای ایران، این نخستین ‌بار است که چنین موضوعی مطرح می‌شود.

محسن فخری‌زاده مهابادی، روز جمعه، هفتم آذرماه، در «منطقه آبسرد» دماوند مورد سوءقصد قرار گرفته و کشته شد. مقام‌های سیاسی و نظامی ایران، اسرائیل را مسئول ترور محسن فخری زاده می‌دانند.

آقای خسروپناه با بیان این که «قطعاً‌» فخری‌زاده با رهبر جمهوری اسلامی «ارتباط» داشت در مصاحبه‌ای می‌گوید: که «یکی از تأکیدات» آقای خامنه‌ای به او «این بود که حفاظت خودش را جدی بگیرد؛ چون ظاهراً به حضرت آقا گفته بودند که ایشان رعایت نمی‌کند و جاهای مختلفی می‌رود.»

وی تاکید کرده که علی خامنه‌ای «سفارش و تأکید» داشته که آقای فخری‌زاده «مراقب مسائل امنیتی خودشان باشند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی و رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران تاکنون روایت‌های مختلفی از کشته ‌شدن فخری‌زاده بیان کرده‌اند.

از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، از وجود یک برنامه ۲۰ ساله برای ترور این «دانشمند» هسته‌ای خبر داده و گفته بود: «به دلیل تواتر اخبار در طول این ۲۰ سال متاسفانه جدیت مورد نیاز اعمال نشد.»

شماری از تحلیلگران نیز معتقدند احتمال این که آقای فخری‌زاده بدون محافظ، تنها با همسر خود در خودرو بوده زیاد است.

آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران به ۵۰ هزار نفر نزدیک شد

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد طی شبانه‌روز گذشته، ۳۴۷ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در ایران جان باختند و آمار دولتی قربانیان این ویروس در ایران به ۴۹ هزار و ۶۹۵ نفر رسید.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز جمعه، ۱۴ آذر، همچنین از شناسایی ۱۳ هزار و ۳۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ایران خبر داد.

از این تعداد، ۱۹۹۶ نفر بستری شدند و آمار رسمی مبتلایان در ایران به یک میلیون و ۱۶ هزار و ۸۳۵ بیمار رسید.

خانم لاری در عین حال گفت که ۵۸۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

آمار رسمی در ایران که به صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد و حتی شماری از منابع دولتی،‌ نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر نسبت به درستی آن تردید‌هایی وارد کرده‌اند.

به دنبال گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران همزمان با سرد شدن هوا، محدودیت‌های جدیدی از شنبه اول آذر در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته به اجرا گذاشته شده است.

خبرگزاری ایرنا نوشته با اجرای این محدودیت‌ها ۸۷ شهر از وضعیت قرمز کرونا خارج شده است.

بر اساس این محدودیت‌ها مشاغل غیرضروری در شهرهای قرمز و نارنجی تعطیل می‌شوند، ادارات دولتی در حد تعطیل و با حداقل کارکنان فعالیت می‌کنند، تردد بین شهری با خودروهای پلاک غیر بومی ممنوع است و هر گونه تردد با خودرو از ساعت ۲۱ تا چهار صبح در شهرهای قرمز ممنوع است.

میشل باشله: وضعیت حقوق بشر در بلاروس وخیم است

به دنبال دستگیری‌های گسترده در بلاروس، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر در این کشور «بحران‌زده» را «وخیم» توصیف کرد.

به گزارش روز جمعه، ۱۴ آذر، در خبرگزاری فرانسه، خانم باشله گفت که گزارش‌های متعددی از بازداشت‌های گسترده روزنامه‌نگاران و شکنجه بازداشت‌شدگان از بلاروس منتشر می‌شود.

وی از این که تحقیقات وی نشان می‌دهد وضعیت حقوق بشر در بلاروس از ماه سپتامبر تاکنون بهتر نشده، ابراز تاسف کرد.

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، برعکس، در هفته‌های اخیر و با بازداشت‌های چند صد نفری وضعیت حقوق بشر در بلاروس وخیم‌تر نیز شده است.

از زمان اعلام نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در روز ۹ اوت، چهار ماه پیش، بلاروس شاهد اعتراضات گسترده‌ای بوده است.

کمیسیون انتخابات بلاروس اعلام کرد که آقای لوکاشنکو با کسب ۸۰ درصد آرا برای ششمین بار به ریاست جمهوری رسیده است. اما معترضان با تاکید بر تقلب گسترده در آرا ادعا می‌کنند که سوتلانا تسیخانوسکایا، نامزد مخالفان به پیروزی رسیده است.

دولت فعلی بلاروس از زمان اعتراضات به سرکوب شدید معترضان، بازداشت‌های گسترده و جلوگیری از تجمع آزاد مخالفان نتیجه انتخابات متوسل شده است.

آن ‌طور که خانم باشله اعلام کرده، از ماه اوت تاکنون، دست‌کم ۲۷ هزار تن در بلاروس بازداشت شده‌اند و سازمان وی دست‌کم دو هزار مورد گزارش بدرفتاری و شکنجه معترضان را دریافت کرده است.

۳۷۳ روزنامه‌نگار نیز از ماه اوت در بلاروس بازداشت شده‌اند که شش نفر از آنها هنوز آزاد نشده‌اند و وکلای مدافع‌شان نیز تحت فشار قرار دارند.

واکسن کرونا در نروژ «اجباری نیست»

اپ ردیابی کرونا در نروژ

وزیر بهداشت نروژ روز جمعه ضمن اعلام تاریخ انجام اولین واکسیناسیون برای مقابله با کرونا در این کشور خبر داد که زدن واکسن کرونا برای مردم نروژ اجباری نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام نروژی، واکسن کرونا «اوایل» سال آینده میلادی، ۲۰۲۱، در اختیار مردم نروژ خواهد بود.

او همچنین خبر داد که وزارت بهداشت نروژ قادر خواهد بود «۷۰ درصد» از گروه‌های پرخطر را با واکسیناسیون تحت پوشش قرار دهد.

با این حال مردم نروژ اجباری برای زدن واکسن کرونا نخواهند داشت.

اجبار در زدن واکسن کرونا در برخی از کشورها برای خود مسئله‌ای شده و عده بسیاری در چند کشور با زدن این واکسن دست‌کم در یکی دو سال آینده مخالفند.

از جمله نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ۶۰ درصد از مردم فرانسه با زدن واکسن کرونا مخالفند.

خطیب‌زاده محتوای ویدئوی آزار افغان‌ها در ایران را رد کرد

پس از انتشار بیانیه وزارت خارجه افغانستان که وعده بررسی ویدئوی حاوی «آزار» شماری از مهاجران افغان در ایران را می‌داد، وزارت خارجه ایران ضمن رد محتوای این ویدئو به این کشور توصیه کرد در صدور بیانیه‌های رسمی عجله نکند.

وزارت خارجه افغانستان روز پنج‌شنبه، ۱۳ آذر، اعلام کرد تحقیقات در مورد صحت‎ و سقم ویدئویی را که آزار و اذیت شماری از مهاجران افغان در ایران را نشان می‌دهد آغاز کرده است.

در اطلاعیه این وزارتخانه آمده است که به سفارت افغانستان در ایران و کنسولگری‌های این کشور در جمهوری اسلامی اعلام شده به شکل «همه‌جانبه» در این زمینه تحقیق کنند و نتیجه را در اسرع وقت به این نهاد گزارش کنند.

وزارت خارجه افغانستان در عین حال افزوده که برخورد «نادرست» با شهروندان افغان در هیچ کشوری از جهان را نمی‌پذیرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به این بیانیه رسمی گفت که تصاویر منتشرشده در فضای مجازی در خصوص «اهانت به برادران افغانستانی، از اساس نادرست بوده و رخداد مورد نظر در ایران اتفاق نیفتاده است».

وی از مقام‌های کابل خواست تا در شرایطی که قرار است در روزهای آینده خط آهن خواف - هرات به عنوان «نماد یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های فی‌مابین» از سوی روسای جمهوری دو طرف افتتاح شود، «مراقبت از اقدامات‌ مشکوک بدخواهان روابط، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.»

آقای خطیب‌زاده همچنین مسئولان وزارت خارجه افغانستان را «به دقت بیشتر در نشر اخبار و عدم تعجیل در صدور بیانیه‌های رسمی» دعوت کرده است.

تاکنون در چندین مورد گزارش‌هایی از بدرفتاری با مهاجران و کارجویان افغان در ایران منتشر شده و مورد انتقاد دولت افغانستان و نیز شهروندان افغان و شماری از شهروندان ایران قرار گرفته است.

ایران می‌گوید که جنگ افغانستان باعث شده تا حدود دو و نیم میلیون مهاجر افغان، قانونی و غیرقانونی، وارد خاک کشور بشوند.

قطر از «تحرکاتی» در جهت پایان تحریم‌های عربی علیه خود خبر داد

محمدجواد ظریف در کنار همتای قطری خود

وزیر امور خارجه قطر روز جمعه خبر داد که شاهد «تحرکاتی» در جهت رفع تحریم‌های کشورش از سوی همسایه‌های عرب این کشور بوده است.

این خبر تنها دو روز پس از آن منتشر می‌شود که روزنامه نیویورک تایمز خبر داد که داماد دونالد ترامپ در دیدار با مقامات قطری از توافقی سخن گفته است که بر مبنای آن هواپیماهای قطری بتوانند به‌ جای ایران، از حریم هوایی عربستان سعودی عبور کنند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، روز جمعه در یک سخنرانی به این «تحرکات» اشاره کرد، اما نه زمانی برای رفع تحریم‌ها ارائه کرد و نه از جزئیات بیشتری در این زمینه پرده برداشت.

او در عین حال تاکید کرد که این بحران «بی‌فایده باید پایان یابد».

عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر از سال ۲۰۱۷ تحریم‌هایی هوایی، زمینی و دریایی علیه قطر به اجرا گذاشته‌اند که بخشی از آن به خاطر روابط دوحه با تهران بوده است.

این کشورها دوحه را متهم می‌کنند که از گروه‌های افراطی اسلام‌گرا نیز حمایت می‌کند، اما قطر این اتهامات را رد کرده و گفته که عربستان در پی تغییر حکومت در قطر است.

در پی تحریم‌های کشورهای عربی علیه دوحه، شرکت هواپیمایی قطر که یکی از بزرگ‌ترین و پردرآمدترین شرکت‌های هواپیمایی جهان است و به بیش از ۱۷۳ شهر جهان پرواز می‌کند، مسیرهای عبوری خود را به ایران و عراق تغییر داد.

حکم دیپلمات بازداشتی ایران در بلژیک اواخر ژانویه صادر می‌شود

اسدالله اسدی

یک روز بعد از برگزاری دومین جلسه از محاکمه دیپلمات ایرانی بازداشتی در بلژیک، خبرگزاری فرانسه به نقل از وکیل او نوشت که حکم رسمی دادگاه برای این فرد روز ۲۲ ژانویه آینده صادر می‌شود.

اسدالله اسدی، متهم اصلی در پرونده طرح بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق ایران، روز پنج‌شنبه، ۱۳ آذرماه، برای دومین بار از حضور در جلسه دادگاه در شهر آنت‌وِرپ خودداری کرد.

استدلال آقای اسدی این است که به دلیل اشتغال در سفارت ایران در اتریش به عنوان دبیر سوم از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است و اتهامی متوجه او نیست.

اسدالله اسدی، ۴۸ ساله، و سه متهم دیگر این پرونده در تیرماه ۱۳۹۷ به جرم برنامه‌ریزی برای بمب‌‌گذاری در محل نشست سازمان مجاهدین خلق که قرار بود در پاریس برگزار شود در بلژیک بازداشت شدند.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون هر گونه دخالت و آگاهی تهران را از تلاش برای انفجار در گردهمایی مذکور را تکذیب کرده و گفته است که پرونده و اتهامات طرح‌شده علیه آقای اسدی، «نقض مصونیت دیپلماتیک» است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حکم نهایی برای آقای اسدی و باقی متهمان بعدازظهر روز ۲۲ ژانویه صادر می‌شود.

دادستان برای اسدالله اسدی ۲۰ سال حبس، برای زوج همکار او ۱۸ سال زندان و برای مهرداد عارفانی که در دادگاه خویشاوند آقای اسدی معرفی شده ۱۵ سال حبس درخواست کرده است.

اهدا جایزه نوبل آلترناتیو سوئد به نسرین ستوده

نسرین ستوده

آن لینده، وزیر خارجه سوئد، اعلام کرد که جایزه نوبل آلترناتیو به پاس آنچه کنشگری شجاعانه نسرین ستوده خوانده شده، به این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی اهدا شده است.

آن لینده، وزیر خارجه سوئد، اعلام کرد که جایزه نوبل آلترناتیو به پاس آنچه کنشگری شجاعانه نسرین ستوده خوانده شده، به این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی اهدا شده است.

این جایزه روز چهارشنبه، یک روز پس از آن که نسرین ستوده به زندان قرچک بازگردانده شد به او تعلق یافت. به گفته خانم لینده، نسرین ستوده در دفاع از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در ایران جان خود را به خطر انداخته است.

نسرین ستوده در یک پیام صوتی بر لزوم رسیدگی به وضع همه زندانیان سیاسی در ایران تاکید کرد.

نسرین ستوده که با اتهامات سیاسی به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است، اخیراً از زندان اوین به زندان قرچک منتقل شده است.

اوله فون اووکسکول، دبیر اجرایی بنیاد جایزه سال «زیست صحیح» سوئد، هم روز چهارشنبه تصمیم مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد صدور حکم بازگشت نسرین ستوده به زندان از مرخصی استعلاجی را محکوم کرد.

او گفت: خانم ستوده که قرار بود فردا جایزه «زیست صحیح ۲۰۲۰» را دریافت کند، فعال بی‌پروا و نترس جامعه مدنی است که تنها «جرم» او، دفاع از حقوق بشر و حاکمیت قانون در ایران است.

دبیر اجرایی بنیاد جایزه سال «زیست صحیح» سوئد با بیان این‌که اساسا صدور حکم زندان برای خانم ستوده پذیرفته نیست، افزود: «من از مقام‌های ایرانی می‌خواهم که او را برای همیشه و بی‌قید و شرط آزاد کنند».

ترکیه طی ۹ ماهه امسال واردات گاز از ایران را ۳۰ درصد کاهش داد

اداره تنظیم بازار انرژی ترکیه می‌گوید این کشور در ۹ ماه ابتدایی سال جاری میلادی ۳.۶ میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کرده است که نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بخش مهمی از افت واردات گاز ایران توسط ترکیه مربوط به انفجار خط لوله بود.

آخر مارس، خط لوله انتقال گاز ایران در خاک ترکیه توسط گروه «پ ک ک » منفجر شد و برخلاف موارد مشابه سالهای پیش، ترکیه به مدت سه ماه تعمیر خط لوله را به تاخیر انداخت.

اما افت واردات گاز ترکیه از ایران در ماههای دیگر نیز اتفاق افتاده است. برای نمونه ماه سپتامبر ترکیه نسبت به ماه مشابه پارسال ۲۰ درصد گاز کمتری از ایران وارد کرده است.

خرید تنها ۳.۶ میلیارد متر مکعب گاز طی ۹ ماه ۲۰۲۰ در حالی است که بر اساس توافق، ترکیه سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز باید از ایران بخرد.

ترکیه همچنین خرید گاز از روسیه را به شدت کاهش داده است. طی ۹ ماه ابتدایی سال، این کشور تنها ۸.۷ میلیارد متر مکعب گاز از روسیه دریافت کرده که ۲۵ درصد کمتر از دور مشابه پارسال است، اما خرید گاز از جمهوری آذربایجان را ۲۲ درصد افزایش داده و به ۸.۳ میلیارد متر مکعب رسانده است.

ترکیه همچنین واردات گاز مایع (ال ان جی)، خصوصا از آمریکا را به شدت افزایش داده است.

اوپک پلاس تولید نفت خود را «۵۰۰ هزار بشکه» در روز افزایش می‌دهد

اوپک و کشورهای هم‌پیمان آن، موسوم به «اوپک پلاس»، روز پنجشنبه ۱۳ آذر تصمیم گرفتند که تولید روزانه خود را از ژانویه ۲۰۲۱ به میزان ۵۰۰ هزار بشکه نفت افزایش دهند.

این مجموعه در پی افت قیمت نفت در ابتدای سال ۲۰۲۰ به‌خاطر شیوع کرونا، تولید روزانه خود را در فاصله ماه‌های مه تا ژوئیه حدود ۱۰ میلیون بشکه کاهش داد و از ژوئیه تاکنون کاهش تولید نفت را در محدوده هشت میلیون بشکه حفظ کرده است.

قرار بود تولید این مجموعه از ابتدای سال آینده دو میلیون بشکه افزایش یابد و در کل، افت تولید نفت اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه در سطح شش میلیون بشکه ثابت بماند، اما در اجلاس روز پنج‌شنبه این مجموعه تصمیم گرفته شد که به‌جای دو میلیون بشکه، نیم میلیون بشکه به تولید خود اضافه کنند.

قیمت‌های جهانی نفت در ماه آوریل به زیر ۲۰ دلار سقوط کرده بود اما افت تولید اوپک پلاس باعث شد تا قیمت نفت برنت هم اکنون حدود ۴۹ دلار باشد.

ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق کاهش تولید اوپک پلاس مستثنی هستند.

بر اساس ارزیابی آژانس بین‌المللی انرژی، انتظار می‌رود مصرف جهانی نفت در سال جاری حدود ۹ میلیون بشکه در روز نسبت به پارسال کاهش یابد.

قرار است اوپک پلاس سه ماه دیگر اجلاسی برگزار کند و اعضای این مجموعه دوباره درباره توافق کاهش تولید نفت تصمیم بگیرند.

جهانپور: «واکسن ایرانی» کرونا مشابه واکسن‌های فایزر و مدرنا خواهد بود

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت از صدور مجوز آزمایش بالینی برای «واکسن ایرانی» کرونا خبر داد.

کیانوش جهانپور در توئیتی نوشته است که «دست‌کم دو شرکت» ایرانی در حوزه تولید واکسن کرونا مشابه با واکسن شرکت مدرنا و فایزر کار می‌کنند.

این مقام وزارت بهداشت، خانم مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس مرکز تحقیقات ایدز در ایران، را «محقق اصلی و ناظر» مطالعات بالینی این واکسن معرفی کرده است.

آقای جهانپور در عین حال از اعطای کد اخلاق به این واکسن خبر داد و گفت شرکت «شفافارمد» تولیدکننده این واکسن است، تحقیقات آن در گروه دارویی «برکت» انجام شده و «ستاد اجرایی فرمان امام» بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است.

این برای نخستن‌بار است که جزئیاتی در این سطح درباره تولید واکسن ایرانی اعلام می‌شود.

پیش از این نیز مقام‌های وزارت بهداشت از جمله سعید نمکی، وزیر بهداشت، ادعاهایی را در این زمینه مطرح کرده بود.

این در حالی است که رضا ملک‌زاده، معاون مستعفی تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در نامه استعفای خود، وزیر بهداشت را از جمله به « معرکه‌گیری درباره تولید واکسن کرونا» متهم کرده بود.

آقای نمکی ۲۰ مهرماه، زمانی که شیوع کرونا در ایران با شتاب در حال اوج‌گیری بود، گفته بود: «خبرهای خوشی از واکسن کرونا دارم و به مدیر روابط بین‌‌الملل (وزارت بهداشت) نیز اعلام کردم که به سازمان جهانی بهداشت اعلام کنند که ما فازهای مطالعاتی واکسن را تا کجا رسانده‌‌ایم».

اوباما، بوش و کلینتون با هدف جلب اعتماد عمومی، واکسن کرونا می‌زنند

بیل کلینتون (راست) باراک اوباما (وسط) و جرج بوش در کاخ سفید

باراک اوباما، جورج دبلیو بوش و بیل کلینتون، روسای‌جمهوری سابق ایالات متحده با هدف جلب اعتماد عمومی به ایمنی واکسن کرونا، به طور داوطلبانه مقابل دوربین‌ها واکسن خواهند زد.

این سه رهبر سیاسی امیدوارند که چنین اقدامی پیام مثبتی به جامعه آمریکا درباره تاثیر واکسن کرونا و جلب اعتماد عمومی بفرستد در حالی که مقامات بهداشتی این کشور تلاش می‌کنند که مردم را به انجام واکسیناسیون قانع کنند.

فردی فورد، رئیس دفتر جرج بوش روز پنج‌شنبه ۱۳ آذر به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که چهل و سومین رئیس‌جمهوری آمریکا با دکتر آنتونی فائوچی رئیس مرکز مقابله با بیماری‌های مسری و عفونی این کشور، و دکتر دبرا بریکس از اعضای گروه هماهنگی کاخ سفید برای مقابله با کاخ سفید، صحبت کرده است که چگونه می‌تواند به ترویج واکسیناسیون کمک کند.

مسئول امور رسانه‌ای بیل کلینتون نیز اظهار داشت که او می‌خواهد برای ترویج واکسیناسیون در مقابل عموم واکسن بزند. همچنین باراک اوباما در مصاحبه‌ای رادیویی تاکید کرد که اگر دکتر فائوچی ایمنی واکسن را تایید کند، او هم قطعا واکسن خواهد زد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده هم‌اکنون در حال بررسی نتایج آزمایش‌های واکسن فایزر است و پیش‌بینی می‌شود که طی چند روز آینده ایمنی آن را تایید کند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG