لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۰۱

پیشنهاد فرماندار تهران برای تعیین مکان ویژه برگزاری تجمعات اعتراضی


عیسی فرهادی، فرماندار تهران

عیسی فرهادی، فرماندار تهران، روز چهارشنبه، ۲۲ آذرماه، در جلسه‌ای پیشنهاد داد که در شهر تهران مکانی مشخص برای برگزاری هر گونه تجمع اعتراضی تعیین شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای فرهادی در جلسه استانداران و فرمانداران تهران از لزوم تعیین چنین مکانی گفت و افزود که «هر کسی که خواست اعتراض کند به آنجا برود».

او گفت: «خوب است محلی را برای تجمعات مردم تعیین کنیم تا هر کسی که خواست اعتراض کند به آنجا برود و مسئولان هم آنجا در جمع مردم حاضر شوند.»

به گزارش خبرگزاری مهر، فرماندار تهران تعیین محلی برای برگزاری تجمع را «برای تخلیه اعتراضات مردمی» ضروری دانست.

گرچه در قانون اساسی جمهوری اسلامی برگزاری راهپیمایی بدون داشتن سلاح و «در صورتی که مخل به مبانی اسلام نباشد» آزاد دانسته شده است، برگزاری تجمع، به‌ویژه اعتراضی، در ایران ملزم به اخذ مجوز از وزارت کشور است.

با این همه هفته‌ای نیست که تهران شاهد برگزاری تجمعی اعتراضی نباشد، از تجمع بازنشستگان و معلمان تا تجمع اعتراضی کارگران و سپرده‌گذاران مؤسسات مالی.

بعضی از این تجمعات زیر نگاه آرام نیروهای انتظامی و امنیتی برگزار می‌شود و به پایان می‌رسد و بعضی دیگر از همان ابتدا با برخورد این نیروها برچیده می‌شود.

در همین زمینه ماه گذشته محمدحسین مقیمی، استاندار تهران، گفته بود که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، «هیچ برخوردی» با «تجمعات قانونی» انتخاباتی، سیاسی و اعتراضی نشده است.

به گفته آقای مقیمی، در این مدت «تمام کسانی که برای برگزاری اجتماعات خود از وزارت کشور مجوز گرفتند، موفق به برگزاری تجمعات خود شده و هیچ‌گونه برخوردی نیز با آنها صورت نگرفته است».

ادعای استاندار تهران در مورد برخورد نشدن با تجمعات اعتراضی در دولت اول حسن روحانی در حالی بیان شده که یگان ضدشورش نیروی انتظامی اواخر شهریورماه سال جاری دست‌کم در دو روز متوالی به کارگران معترض کارخانه‌های «هپکو» و «آذرآب» اراک حمله کرده و آنها را مورد ضرب و جرح قرار داد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG