لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۴۷

ترکمنستان وعده داده که «۲۸۳ ایرانی زندانی را آزاد می‌کند»


در پی سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ترکمنستان در روز سه شنبه ۷ فروردین ماه، یک مقام محلی ایران خبر از توافق دو کشور برای آزادی دهها زندانی این کشور در ترکمنستان خبر داده است.

علی اصغر طهماسبی معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفت که در پی سفر روحانی به ترکمنستان و طبق توافقات و مذاکرات انجام شده بین دو رییس جمهوری؛ بزودی ۲۸۳ ایرانی زندانی در ترکمنستان آزاد می شوند که از این تعداد حدود ۴۰ نفر گلستانی هستند.

وی گفت که بیشتر گلستانی‌های زندانی در ترکمنستان ماهیگیران یا رانندگان هستند و از طریق مرز خراسان رضوی تحویل مرزبانان ایرانی خواهند شد.

اظهارات آقای طهماسبی در حالی است که هفته گذشته وزارت امور خارجه ایران در مورد کشته شدن دو نفر که آنها را ماهیگیر ایرانی خوانده بود و دستگیری دو تن دیگر، بدست مرزبانان ترکمنستان، خواهان «توضیح فوری و رسمی» از مقامات آن کشور شده بود. ترکمنستان اعلام کرد که این افراد در حال قاچاق «محموله بزرگی» از مواد مخدر بودند.

به گزارش ایرنا برخی از ماهیگیران گلستان در همسایگی ترکمنستان هنگام صید در دریای خزر ناخواسته و بر اساس عواملی همچون توفان و گم کردن مسیر وارد مرزهای آبی کشور همسایه شده و توسط مرزبانان دریایی ترکمن دستگیر می شوند.

آقای روحانی روز گذشته در راس هیاتی به ترکمنستان سفر کرد، در این سفر ۱۳ سند همکاری بین دو کشور به امضا رسید و روز چهارشنبه برای سفر کاری وارد جمهوری آذربایجان شد.

ایران و ترکمنستان چهار سال قبل قرارداد استرداد مجرمین را امضا کردند.

آمارهای دو سال گذشته از شمار زندانیان ایرانی در ترکمنستان نشان می دهد که اگر دولت عشق آباد به قول خود برای آزادی زندانیان عمل کند، شاید همه ایرانیان زندانی در این کشور آزاد شوند. دقیقا معلوم نیست که هم اکنون چند ایرانی در این کشور زندانی هستند، اما اسفندماه سال ۹۵ آقای محمود عباسی رئیس کارگروه انتقال محکومین جمهوری اسلامی و معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری ایران در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته بود که «در ترکمنستان ۲۸۳ نفر محکوم زندانی داریم». این رقم دقیقا برابر با رقمی است که آقای طهماسبی درباره قول ترکمنستان برای آزادی ایرانیان عنوان کرده است.

بگفته وی کشورهای ناحیه قفقاز و آسیای میانه مجازات‌های «خشن و سنگین» به خصوص در زمینه مواد مخدر دارند، به عنوان مثال قرص دیکلوفناک که خرید و فروش آن در کشور ما آزاد است در ترکمنستان جرم محسوب شده و در صورت کشف آن بین ۲ تا ۵ سال حبس دارد.

با استفاده از گزارش های ایرانا، خبرگزاری فارس. د.خ
XS
SM
MD
LG