لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۲۶

واعظی از توافق بر سر رفع تحریم «افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت رهبری» خبر داد


محمود واعظی
محمود واعظی

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، می‌گوید که در جریان مذاکرات وین توافق شده است که تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برداشته شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت به خبرنگاران گفت که مذاکرات خیلی پیشرفت کرده و بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود و «الان بحثی در رابطه با بانک، بیمه، نفت و کشتیرانی نداریم. همه این‌ها توافق شده است».

به گفته آقای واعظی، حدود ۱۰۴۰ تحریم مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ «طبق این توافق برداشته می‌شود و در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت رهبری هم توافق شده برداشته شود».

هنوز هیچ یک از مقامات خارجی دخیل در مذاکرات اتمی وین بر حصول این توافق‌ها صحه نگذاشته‌اند.

در مقابل این چندمین بار است که مقامات جمهوری اسلامی از رسیدن به توافق‌هایی برای رفع تحریم‌ها خبر می‌دهند.

این در حالی است که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی در کاخ سفید، روز یک‌شنبه، ۳۰ خرداد، در مصاحبه‌ای با «ای‌بی‌سی» نیوز گفت که هنوز فاصله قابل توجهی برای رسیدگی به مسائل کلیدی مانند رفع تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود باقی مانده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۳ آبان ۹۸ همزمان با چهلمین سالگرد اشغال سفارت ایالات متحده در تهران، ۹ شخص حقیقی مرتبط با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح ایران را تحریم کرد.

مجتبی خامنه‌ای فرزند رهبر ایران، محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر، وحید حقانیان معاون «امور ویژه» بیت رهبری، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه، علی اکبر ولایتی مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی و غلامعلی حداد عادل مشاور رهبر جمهوری اسلامی در این فهرست از تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

آمریکا همچنین محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، غلامعلی رشید، فرمانده قرارگاه نظامی خاتم‌الانبیا و حسین دهقان، وزیر سابق دفاع و مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی را تحریم کرده است.

محمود واعظی براساس گزارشی که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده گفت: «الان صحبت می کنیم که تحریم‌های باقی مانده کدام به برجام و کدام به قبل ۹۴ ربط دارد. الان هم ممکن است برخی از تحریم‌های مربوط به اشخاص و موضوعات پیش از مذاکرات سال ۹۴ باقی بماند؛ که آن ها را هم دارند مذاکره می‌کنند.»

ششمین دور مذاکرات احیای برجام ایران و کشورهای حاضر در این توافق روز یک‌شنبه، ۳۰ خرداد به پایان رسید و نمایندگان ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین برای مشاوره با مقامات عالی، به کشورهای خود بازگشتند. آمریکا در این مذاکرات به طور غیرمستقیم حضور دارد.

دیپلمات‌‌های ایرانی و نماینده اتحادیه اروپا پیشتر گفته‌‌ بودند از آنجا که مذاکرات به مراحل سرنوشت‌ساز خود رسیده هیئت‌ها به برای مشورت به پایتخت کشورهای خود بازگشته‌اند.

حتی عباس عراقچی، رئیس هیئت ایران در مذاکرات وین، گامی از این فراتر برداشت و تاکید کرد که هیئت‌ها این بار «نه تنها برای مشورت، بلکه برای کسب آخرین تصمیمات» به کشور خود رفته‌اند.

منابع ایرانی و غربی پیشتر به رویترز گفته‌ بودند که روی کار آمدن ابراهیم رئیسی به احتمال زیاد موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات جاری را تغییر نخواهد داد، زیرا در هر حال، تصمیم نهایی در این‌باره با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در تازه‌ترین سخنان خود ابراز امیدواری کرده است که انتخابات ریاست جمهوری و رئیس‌جمهور تازه ایران روند کنونی مذاکرات احیای برجام را تحت تأثیر قرار ندهد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در مذاکرات جاری وین که از اوایل اردیبهشت امسال آغاز شده، نقش میانجی از سوی آمریکا را دارند. ایران تاکید دارد که با آمریکا وارد مذاکرات مستقیم نشود زیرا دولت پیشین آمریکا در زمان دونالد ترامپ با خروج از برجام، عملا عضویت آمریکا در این پیمان را لغو کرد.

XS
SM
MD
LG