لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۵۴

اعتراض شدید خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی به حاجی‌زاده و ظریف


گردهمایی در تورنتو به یاد قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراینی که توسط سپاه پاسداران سرنگون شد
گردهمایی در تورنتو به یاد قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراینی که توسط سپاه پاسداران سرنگون شد

سه نفر از اعضای خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی که با شلیک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد، از اظهارنظرهای یک فرمانده سپاه و وزیر امورخارجه ایران به شدت انتقاد کردند.

لیلا لطیفی، مادر امیرحسین سعیدی‌نیا که در سرنگونی این هواپیما کشته شد، در توییتی که روز دوشنبه، ۸ اردیبهشت منتشر کرد، با اشاره به انتشار برخی اخبار درباره رایزنی وزیر امورخارجه ایران با مقام‌های کانادایی درباره پرداخت غرامت نوشت: «جواد ظریف، برای هر لحظه لبخند زیبای پسر من چقدر قیمت گذاشتی؟»

او در توییت دیگری نوشت: «جواد ظریف تمام دلخوشی‌ها را از ما گرفتید، بگو چکار کنیم تا به اندازه و رژیم آخوندی پست و بی‌صفت نباشیم.»

در همین زمینه حامد اسماعیلیون نویسنده که همسرش و دخترش را در جریان سرنگونی هواپیما از دست داد، در توییتی که روز هشت اردیبهشت منتشر کرد، با اشاره به سخنان امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نوشت: «قاتلان به نام قهرمان ملی در دفاع از بیت رهبری در تلویزیون ظاهر می‌شوند و معترضان به جنایت در زندانند.»

او همچنین حکومت جمهوری اسلامی را «شرارتی» خواند که «از رسوایی باکی ندارد».

اشاره آقای اسماعیلیون به ماجرای صدور حکم ۳۰ ماه زندان برای ۵ نفر از شهروندان آمل برمی‌گردد. این افراد دی‌ماه سال گذشته در اعتراض به این ماجرا، جلو ساختمان سپاه این شهرستان تجمع کرده بودند ولی پس از بازداشت هر یک به شش ماه زندان محکوم شدند.

آقای اسماعیلیون در توییت دیگری امیرعلی حاجی‌زاده و محمدجواد ظریف را با هم مقایسه کرد و آنها را کسانی خواند که «هر روز صبح دست در خون کودکان می‌زنند و برخی می‌خواهند این دو را به عنوان قهرمان ملی به تاریخ ما تحمیل کنند».

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه شامگاه پنج‌شنبه، چهارم اردیبهشت، در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به تهدید ترامپ مبنی بر حمله به ۵۲ نقطه ایران گفت: «گفتند اگر ایران اقدامی کند، ۵۲ نقطه را خواهیم زد؛ آن نقطه فرهنگی هم که می‌گفتند بیت رهبری بود.»

این سخنان بازتاب گسترده‌ای داشت. جواد سلیمانی که همسرش را در ماجرای هواپیمای اوکراینی از دست داد، با اشاره به حرف‌های فرمانده نیروی هوافضای سپاه در توییتی نوشت: «این که آمریکا قصد داشته بیت رهبرت را هدف قرار دهد و شما حریم هوایی را نبستید اثبات خباثت شماست. مردم را فدای رهبرتان می‌کنید؟! شرمتان باد.»

اغلب توییت‌های خانواده قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی با هشتگ «دادخواهی» منتشر می‌شود.

این هشتگ اشاره به انجمنی با عنوان «انجمن خانواده‌های PS752» دارد که به گفته موسسان آن برای «دادخواهی این جنایت» فعالیت می‌کند.

«زنده نگه داشتن یاد و خاطره‌ی مسافران پرواز ۷۵۲ با کمک هنرمندان، فعالان مدنی و صاحبان ایده و مبارزه علیه فراموشی» از دیگر اهداف این انجمن اعلام شده است.

XS
SM
MD
LG