لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۲۲

یک مقام آمریکایی: به حمله مجدد ایران پاسخ قاطع می‌دهیم


ابرت وود می‌گوید، رئيس‌جمهوری آمریکا مسیر دیپلماسی با ایران را کماکان باز نگه داشته‌ است. (عکس از آرشیو)

نماینده آمریکا در زمینه خلع سلاح بین‌المللی هم گفته بود که ایالات متحده قصد ایجاد درگیری با ایران ندارد و حق این کشور برای دفاع از حریم هوایی‌اش را رد نمی‌کند ولی اگر به حملاتش علیه ما ادامه دهد، «پاسخ قاطع» دریافت خواهد کرد.

رابرت وود به خبرگزاری رویترز گفته که رئيس‌جمهوری آمریکا مسیر دیپلماسی با ایران را کماکان باز نگه داشته‌ است و اگر ایران، خویشتنداری ایالات متحده را در ماجرای سرنگونی پهپاد حمل بر ضعف کند، دچار اشتباه شده است.

ایران روز ۳۰ خرداد یک پهپاد آمریکایی را مورد هدف قرار داد، اقدامی که بنا به گفته ترامپ، باعث شد وی دستور حمله محدود به ایران را صادر کند، اما به دلیل نگرانی درباره‌ تلفات انسانی احتمالی این حمله، فعلاً از انجام آن منصرف شده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز روز دوم تیر هشدار داد که تهران نباید «ملاحظه‌ای» که رئیس‌جمهوری آمریکا در لغو حمله تلافی‌جویانه علیه ایران به‌خرج داده را «با ضعف اشتباه بگیرد.»

در اظهارنظری دیگر، برایان هوک،‌ نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفته است ایالات متحده مادامی که ایران رفتار خود را تغییر ندهد، کارزار «فشار حداکثری» بر ایران را ادامه می‌دهد و حتی در نظر دارد تحریم‌های بیشتری علیه جمهوری اسلامی وضع کند.

آقای هوک که برای شرکت در کنفرانس خلع سلاح هسته‌ای به ژنو سفر کرده است، روز سه‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت آمریکا در حال بررسی است که چه کار بیشتری می‌تواند در زمینه تحریم‌ها علیه ایران انجام دهد.

مقام‌‌های جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده‌اند که تسلیم سیاست فشار از طریق افزایش تحریم‌ها نخواهند شد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در یادداشتی که روز سه‌شنبه در خبرگزاری فارس منتشر شده است، گفته که «صبر ایران» نباید «ضعف و بی‌عملی» توصیف شود و بر اساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی ایران «از ۱۶ تیرماه، گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران» برداشته خواهد شد.

ایران گام اول کاهش تعهدات را ۱۸ اردیبهشت انجام داد و اعلام کرد تا زمانی که اتحادیه اروپا در زمینه راه‌اندازی کانال مالی کاری انجام ندهد، خود را ملزم به رعایت محدودیت‌ها در رابطه با میزان نگهداری ذخایر اورانیوم غنی‌شده و ذخایر آب سنگین نمی‌بیند.

فرانسه، بریتانیا و آلمان، روز سوم تیرماه در خصوص تهدید ایران به کاهش تعهدات در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم به برجام، به تهران هشدار دیپلماتیک رسمی داده‌اند. این کشورها اعلام کرده‌اند که در صورت نقض برجام، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران باز می‌گردد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا / ر.ح / ک.خ

دیدن نظرات (۳۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG