لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۰۷

محرومیت خواهران منصوریان «در پی انتقاد از ووشوکار دوپینگی سپاهی»


مریم هاشمی می‌گوید تاکنون هفت بار با علی خامنه‌ای ملاقات کرده است

شهربانو و سهیلا منصوریان، قهرمانان ووشوی زنان جهان، به حکم کمیته انضباطی از حضور در میادین ورزشی محروم شدند.

فدراسیون ووشوی ایران در پی شکایت مریم هاشمی علیه خواهران منصوریان جلسه تشکیل داد و اعلام کرد شهربانو ۲۰ ماه و سهیلا ۸ ماه حق حضور در میادین ورزشی را ندارند.

خانم هاشمی که عضو سپاه نبی اکرم کرمانشاه است، به دلیل استفاده از هورمون نیروزا و غیرمجاز با چهار سال محرومیت از سوی فدراسیون جهانی مواجه شده است.

شهربانو منصوریان پس از اعلام رسمی دوپینگ مریم هاشمی گفته بود خواهرم سهیلا سه بار هاشمی را شکست داد، اما فدراسیون حقش را خورد.

در هفته‌های اخیر، فدراسیون ووشوی ایران به خاطر دوپینگ و محرومیت حمیدرضا قلی‌پور، معین تقوی و مریم هاشمی که هر سه قهرمان جهان بوده‌اند، با انتقادات گسترده رسانه‌های ورزشی مواجه بوده است.

این نخستین بار در تاریخ ورزش ایران است که ورزشکار دوپینگی پس از احراز محرومیت، از افرادی که نسبت به دوپینگش معترض‌اند شکایت کرده، شکایتی که به نتیجه هم رسیده است.

پیشتر علی میرمیران، پرافتخارترین ووشوکار سنگین‌وزن ایرانی، نیز پس از مصاحبه انتقادی علیه فدراسیون ووشو، با شکایت آقای علی‌نژاد به مجازات شلاق محکوم شده بود.

فدراسیون ووشو به موضوع «تخلف خواهران منصوریان در مجموعه ورزشی انقلاب و چیتگر، بازنشر آن در فضای مجازی و تشویش اذهان عمومی نسبت به فعالیت‌های فدراسیون ووشو از طریق اینستاگرام» اشاره کرده است.

این فدراسیون خواهران منصوریان را به «اقدامات ضد منافع ملی» متهم کرده است.

معاونت زنان فدراسیون ووشو گفته است: «شهربانو تلاش می‎کند اقدامات مربوط به مهاجرت احتمالى خود را تسریع کند.»

شهربانو منصوریان در واکنش به محرومیتش، خود را «نوکر امام حسین و عاشق رهبر جمهوری اسلامی» نامیده و نوشته است: «محروم شدم، چون دوست نداشتم مردان، مسابقه ما زنان را ببینند. مدال حاصل از دوپینگ ندارم و مدال مطهرم را سال ۲۰۱۴ تقدیم رهبرم کردم.»

او درباره موافقت نکردنش با تماشای مسابقات زنان توسط مردان، به سایت جماران گفت: «وقتی قانون کشورم می‌گوید آقایان نباید در سالن بانوان حضور داشته باشند، باید این قانون اجرا شود.»

خانم منصوریان، علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش و رئیس پیشین فدراسیون ووشو، را به «سوء‌استفاده از قدرتش» متهم کرد و گفت: «دوپینگ‌ها را بعد از دو سال اعلام کردند به خاطر این‌که فدراسیونِ سال شوند. دو سال هم پاداش فدراسیونِ نمونه را گرفتند.»

خبرگزاری فارس با انتقاد از شهربانو منصوریان نوشته است اظهارات او جز آماده کردن «خوراک برای رسانه‌های بیگانه» تأثیر دیگری ندارد.

سایت تسنیم هم نوشته است که خواهران منصوریان «سوژه در اختیار رسانه‌های معاند قرار دادند تا از آب گل‌‌آلود برای مقاصد سیاسی ماهی بگیرند. خواهران منصوریان آب به آسیاب دشمنان نظام ریختند».

این رسانه وابسته به سپاه پاسداران درباره دو خواهر قهرمان جهان همچنین مدعی شده: «آنها در ماه‌های گذشته بیشتر در صنعت مدلینگ بودند و به عنوان ضد الگو، شرایط را برای دشمنان نظام و رهبری فراهم کردند. جریان‌سازی خواهران منصوریان درخصوص مریم هاشمی و اهدای مدال وی به رهبری، سوژه داغ رسانه‌های معاند شد».

شهربانو با انتشار ویدئویی در اینستاگرام، پاسخ خبرگزاری تسنیم را داد و ادعاهای این رسانه را رد کرد.

علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش، در واکنش به رسوایی دوپینگ قهرمانان ووشوی جهان در دوران ریاست خودش بر این فدراسیون ادعا و تأکید کرده است که هیچ مسئولیتی متوجه فدراسیون ووشو نیست.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG