لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۴۴

وزیر اطلاعات ایران اتهام جاسوسی علیه دختر صادق لاریجانی را رد کرد


محمود علوی وزیر اطلاعات روز سه‌شنبه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی حضور یافت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به نقل از وزیر اطلاعات ایران اتهام جاسوسی علیه دختر رئیس قوه قضاییه را رد کرد و گفت، فردی که این مطلب را اشاعه داده اعتراف کرده است.

حسین نقوی حسینی در گزارشی از جلسه این کمیسیون مجلس ایران با محمود علوی که روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت انجام شد، به اتهامات علیه زهرا لاریجانی دختر صادق آملی لاریجانی پرداخت که در ماه‌های اخیر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

وبسایت «آمدنیوز» پاییز پارسال اقدام به انتشار نامه‌هایی کرد که منتسب به مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه بود و آن را شاهدی برای اثبات ادعای خود درباره جاسوسی زهرا لاریجانی برای دولت بریتانیا دانست.

در این نامه‌ها، شخصی با نام خانوادگی «صداقت» و با سمت «مدیرکل کاشف مرکز حفاظت‌ و اطلاعات قوه قضائیه» دستوراتی را درباره «تعقیب» زهرا لاریجانی صادر کرده است.

آمدنیوز عنوان کرد که زهرا لاریجانی در بازداشت نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران است. این گزارش‌ها را اما همان زمان حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه رد کرد و نامه‌ها را نیز جعلی نامید.

با این حال از سخنان سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی این طور بر می‌آید که این موضوع همچنان در کمیسیون یاد شده مطرح بوده و یکی از اعضای کمیسیون در این زمینه از وزیر اطلاعات پرس‌وجو کرده است.

آقای نقوی حسینی از قول وزیر اطلاعات ایران گفت که این وزارتخانه درباره دختر آیت‌الله آملی لاریجانی بررسی کارشناسی کرده و دریافته که «همه این ادعاها دروغ و کذب محض بوده است».

به گفته وی، وزیر اطلاعات همچنین عنوان کرده، «فردی که این مطالب را اشاعه کرده بود اعتراف کرده اقداماتش کذب بوده و واقعیت نداشته است».

اما این گزارش جزییات بیشتری به دست نمی‌دهد و مشخص نمی‌کند فردی که به گفته وزیر اطلاعات اقدام به اعتراف کرده، هویتش چیست، با چه سازمان‌هایی احتمالا همکاری داشته و اکنون در چه وضعیتی به سرمی‌برد.

وزیر اطلاعات ایران پیش از این نیز تاکید کرده بود که «هیچ کدام از اعضای خانواده رئیس قوه قضاییه در مظان اتهام جاسوسی نیستند». اطلاعات سپاه پاسداران هم با تکذیب این خبر آن را به سازمان‌های امنیتی غرب نسبت داده بود.

«با عاملان توقیف پاسپورت پرستو فروهر برخورد شده است»

اما سئوال دیگری که در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از وزیر اطلاعات ایران پرسیده شده، مربوط به شکایات پرستو فروهر فعال مدنی و دختر داریوش و پروانه فروهر از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای در ایران است.

به گفته سخنگوی این کمیسیون، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس از نتیجه پرونده قتل داریوش و پروانه فروهر، توقیف پاسپورت پرستو فروهر در فرودگاه و شکایت او از وزارت اطلاعات پرسیده است.

پرستو فروهر وزارت اطلاعات ایران را متهم کرده که هر سال مانع برگزاری مراسم یادبود پدر و مادر خود در تهران می‌شود و از این وزارتخانه شکایت کرده است. سال گذشته برای نخستین بار طی ۱۲ سال گذشته اجازه برگزاری این مراسم بزرگداشت در منزل فروهرها صادر شد.

به گفته حسین نقوی حسینی، وزیر اطلاعات در پاسخ عنوان کرده که «اجازه برگزاری مراسم هر سال برای فروهر داده می‌شود و هیچ کس متعرض به آنان نشده است اما دیگران که به مراسم آنها می‌آیند سوء استفاده می‌کنند پس طبیعی است که اقدام می‌شود».

بر اساس این گزارش، وزیر اطلاعات ایران همچنین با اشاره به توقیف پاسپورت پرستو فروهر گفته که «این وزارتخانه با کسانی که در مورد پاسپورت فروهر دخالت داشتند، برخورد کرده است و اساسا در هر جایی که با فردی برخلاف ضوابط برخورد شود وزارت اطلاعات ورود و برخورد می‌کند».

پرستو فروهر در آلمان زندگی می‌کند و هر سال که برای برگزاری مراسم پدر و مادر خود به ایران می‌آید گذرنامه وی در بدو ورود به کشور، توقیف شده است.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رایو فردا/ س.ن /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG