لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۱

مجلس روز هفتم آبان در مورد وزرای علوم و نیرو تصمیم می گیرد


علی لاریجانی، رئیس مجلس.

علی لاریجانی، رئیس مجلس، روز یکشنبه ۳۰ مهر، گفت: جلسه رأی اعتماد قوه مقننه به وزرای پیشنهادی علوم و نیرو یکشنبه هفته آینده، هفتم آبان، برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی همچنین نامه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، مبنی بر معرفی گزینه‌های پیشنهادی وزارتخانه‌ای علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو را به منظور اخذ رأی اعتماد مجلس، اعلام وصول کرد.

رئیس جمهوری ایران، منصور غلامی و رضا اردکانیان را به عنوان وزیران پیشنهادی علوم، تحقیقات و فن‌آوری، و نیرو معرفی کرده است. هر دو وزارتخانه از زمان آغاز به کار دولت جدید توسط سرپرست اداره می‌شوند.

منصور غلامی، سابقه ریاست دانشگاه همدان، در دولت محمد خاتمی و دولت حسن روحانی را دارد، اما در روزهای گذشته بسیاری از فعالان دانشجویی از مدیریت آقای غلامی در این دانشگاه انتقاد کرده‌اند.

«صادر نشدن مجوز یک تشکل دانشجویی اصلاح‌طلب»، «حمایت نکردن از فعالیت‌های دانشجویی»، «برخورد نامناسب با دانشجویان» و «انتصاب یک فرد نزدیک به جبهه پایداری به عنوان معاون فرهنگی» از جمله انتقادهای مطرح شده از سوی فعالان دانشجویی درباره مدیریت آقای غلامی در دانشگاه همدان بوده است.

در همین حال، بیش از ۳۳۴۰ فعال دانشجویی در بیانیه‌ای با اشاره به وعده‌های حسن روحانی از جمله از بین بردن «فضای پادگانی» در دانشگاه اعلام کردند که «اغلب گزینه‌های مطرح شده برای وزارت علوم دولت دوازدهم در این مدت، چنین توان و جسارتی را ندارند».

در بیانیه این فعالان دانشجویی به نام گزینه‌های پیشنهادی مطرح برای وزارت علوم اشاره‌ای نشده است.

این فعالان دانشجویی از حسن روحانی خواستند که دانشگاهیان در انتخاب وزیر علوم دخالت داشته باشند.

حسن روحانی پیش از این گفته بود که «‏چرا اساتید دانشگاه نباید حق داشته باشند که در انتخاب رئیس دانشگاه مشارکت کنند. بهتر است بگذاریم انتصابات به انتخابات ‏تبدیل شده و به فضای دانشگاه هم کشیده شود».

پیشتر نیز ۵۲۵ تن از فعالان نشریات دانشجویی روز جمعه ۲۸ تیر در نامه‌ای به آقای روحانی با اشاره به وعده‌های انتخاباتی او اعلام کرده بودند برخی گزینه‌های مطرح برای تصدی وزارت علوم «با انفعال و یا حتی همراهی خود با برخی نهادهای بیرون از دانشگاه، نقشی اساسی در عقب‌گرد نظام دانشگاهی در سال‌های اخیر داشته‌اند».

با این حال محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس، اعلام کرده که آقای غلامی «با ایده‌آل‌های ما فاصله زیادی دارد» اما به دلیل این که «معرفی حدود ۱۰ تا ۱۲ نفر از گزینه‌های احتمالی بی‌نتیجه ماند»، او می‌تواند «گزینه‌ای قابل‌قبول باشد».

آقای صادقی پیش از این خبر داده بود که «رئیس‌جمهور تاکنون بیش از ۱۰ گزینه برای وزارت علوم معرفی کرده که مورد تأیید رهبری قرار نگرفته‌اند».

پیش از معرفی دولت نیز مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، اعلام کرده بود که آیت‌الله خامنه‌ای با ۹ گزینه پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم مخالفت کرده است.

علی مطهری، نایب رییس مجلس، هم روز دوشنبه ۲۴ مهر، علت طولانی شدن معرفی وزیر علوم را «روش حسن روحانی» در انتخاب وزیر دانسته و گفته بود که او می‌خواهد «رضایت همه نهادها را جلب کند و چنین چیزی ممکن نیست».

پیش از این نیز در موارد متعددی تشکل‌های دانشجویی و برخی نمایندگان مجلس از ادامه فضای امنیتی در دانشگاه‌ها در دولت اول آقای روحانی انتقاد کرده‌اند. از جمله در مرداد ماه بیش از هشت هزار فعال دانشجویی ضمن انتقاد از «فشار به تشکل ها و نشریات دانشجویی و سکوت مقامات وزارت علوم»، اعلام کرده بودند که «مشکلات و بحران مراکز آموزش عالی همچون بسیاری از حوزه های دیگر کشور به نقطه هشدار رسیده است».

معاون بی‌طرف، وزیر پیشنهادی نیرو

رضا اردکانیان در دوره وزارت حبیب‌الله بی‌طرف در سال‌های ۷۷ تا ۸۰ قائم مقام وزیر نیرو و در سال‌های ۸۰ تا ۸۴ معاون وزیر در امور آب بود.

پروژه‌های انتقال آب و سیاست‌های سدسازی از جمله انتقادها از عملکرد آقای بی طرف بود.

پس از رأی عدم اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی نیرو، انتقادهایی از عملکرد فراکسیون امید مجلس مطرح شد و برخی از فعالان سیاسی عملکرد نامناسب این فراکسیون در جلب نظر نمایندگان را دلیل رأی عدم اعتماد مجلس به آقای بی‌طرف عنوان کردند.

با این حال برخی از اعضای این فراکسیون موضوعات منطقه‌ای و دفاع «ضعیف» آقای بی‌طرف را دلیل این اتفاق دانستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG