لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۱۶

یک نماینده مجلس: آمار بیکاری در کردستان بالاتر از نرخ میانگین است


تصویر، آرشیوی است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان می‌گوید آمار بیکاری در این استان٬ «بالاتر از نرخ میانگین» در ایران است و دولت باید برای رفع این مشکل در این منطقه٬ «برنامه ویژه» ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهدی فرشادان روز پنجشنبه ۳۰ شهریور،‌با اعلام این موضوع٬ استان کردستان را از نظر ایجاد شغال٬ دچار «عقب‌ماندگی» دانست و افزود: ضرورت دارد دولت دوازدهم به موضوع «حمایت از تولید و ایجاد اشتغال» در این منطقه٬ توجه جدید داشته باشد.

وی با اشاره به وعده دولت مبنی بر ایجاد سالیانه ۹۵۰ هزار شغل نیز گفت که «اگر در یک استان ۱۵ درصد شغل ایجاد می‌شود، در استانی مثل کردستان باید ۱۵ درصد به علاوه میزان عقب افتادگی آن استان» شغل ایجاد شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به آنچه «حساسیت» و «مرزی بودن» استان کردستان نامید٬ اضافه کرد که دولت باید در این منطقه٬ «الگویی متفاوت از استان‌های دیگر را برای ایجاد شغل ارائه کند تا فاصله ما با میانگین کشوری کاهش یابد».

وی از اینکه «شعار توسعه» در ایران سرداده می‌شود٬ اما «عملا کاری» صورت نمی‌گیرد٬ انتقاد کرد و با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۶ به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از سوی رهبر جمهوری اسلامی٬ خواستار ایجاد تحول در حوزه اقتصاد شد.

این نماینده مجلس اضافه کرد که «اگر تولید رونق پیدا نکند،‌ اشتغال هم ایجاد نمی‌شود و سال آینده به تعداد بیکاران اضافه خواهد شد. بنابراین دولت هم باید برای متقاضیان اشتغال فکری کند و هم برای متقاضیان اشتغال در سال‌های آینده برنامه‌ریزی کند».

این سخنان در حالی بیان ‌شده که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در روزهای اخیر گفت که بیکاری در ایران به ۳.۴ میلیون تن رسیده است.

به گفته علی ربیعی٬ اقتصاد ایران «کشش و ظرفیت» حل این معضل و «توان تولید سالانه ۱.۴ میلیون شغل را ندارد».

پیشتر نیز نعمت‌الله میرفلاح نصیری، رئیس مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفته بود بر اساس معیارهای سازمان بین‌المللی کار (آی‌ ال ‌او) وضعیت بیکاری در ایران در نقطه بحرانی قرار دارد.

در حالی که حسن روحانی، کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال را مهمترین هدف دولت دوازدهم اعلام کرده است، منتقدان دولت معتقدند که دستگاه‌های دولتی تاکنون در حل این مشکل موفق نبوده‌اند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG