لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۸

وزارت بهداشت، فوت ناشی از سرما در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه را تکذیب کرد


محمدمهدی ایازی: هنوز حدود یک سوم زلزله‌زدگان کرمانشاه در چادر زندگی می کنند اما گزارشی از فوت ناشی از سرما در کرمانشاه نداریم

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش های مربوط به فوت ناشی از سرما در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، محمد مهدی ایازی روز دوشنبه ۱۶ بهمن،‌ گفت: «هنوز حدود یک سوم زلزله‌زدگان کرمانشاه در چادر زندگی می کنند اما گزارشی از فوت ناشی از سرما در کرمانشاه نداریم».

پیش از این، براساس فیلم منتشر شده در وب‌سایت خانه ملت، وابسته به مجلس، شهاب نادری، نماینده پاوه و اورامانات، گفته بود که چند کودک در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، از جمله یک کودک هشت‌ماهه، به دلیل «تشنج و تب ناشی از سرما» فوت شده‌اند.

او بدون اشاره به تعداد دقیق این کودکان افزوده بود که این موضوع در گواهی فوت صادر شده از سوی پزشکی قانونی نیز تأیید شده‌است.

پیشتر نیز روزنامه قانون روز ۱۵ دی، نوشته بود که یک کودک دو ساله به نام سارینا ذهابی که همراه با خانواده خود در مناطق زلزله‌زده در چادر زندگی می‌کرده، به دلیل سرما فوت شده‌است.

پس از آن نیز روزنامه شرق روز هفتم بهمن، از مرگ دست‌کم سه کودک دیگر در این مناطق خبر داده بود.

براساس این گزارش، نوشین محمدی، دختر ۱۷ ساله معلول و ماتیار شماعی، کودک خردسال یک سال و نیمه و یک پسر دو ساله که نامش مشخص نیست، در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه فوت شده‌اند.

فاطمه دانشور، عضو پیشین شورای شهر تهران و مدیریت مرکز خیریه مهرآفرین، در گفت‌وگو با این روزنامه گفته بود که «تاکنون خبر مرگ پنج کودک زیر پنج سال به ما رسیده» و «این مرگ‌ها از سرماخوردگی ناشی شده» است.

با این حال، هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، مرگ چند تن از زلزله‌زدگان بر اثر سرما را «به‌شدت» تکذیب کرده و گفته بود: «صد درصد مطمئنم هیچ‌کس در مناطق زلزله‌زده بر اثر سرما فوت نشده‌است».

این در شرایطی است که فرهاد تجری، نماینده مجلس، نیز به تازگی دربارهٔ وضعیت اسکان زلزله‌زدگان غرب ایران در فصل سرما گفت «حداقل ۳۵ تا ۴۰ درصد مردم زلزله‌زده کانکس ندارند».

در همین حال،‌ معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخنان نماینده پاوه و اورامانات در مورد «۹۷ اقدام و افکار خودکشی» در این مناطق را تکذیب کرد.

شهاب نادری، نماینده پاوه و اورامانات در مجلس، با استناد به آمار اعلام شده از سوی مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه گفته بود که ۹۷ مورد «اقدام و افکار خودکشی» در مناطق زلزله‌زده وجود دارد.

وی تأکید کرده بود که برخی از زلزله‌زدگان به سرویس بهداشتی دسترسی ندارند و برخی از آنان ۷۰ روز است که حمام نرفته‌اند.

آقای نادری همچنین گفته بود که وعده‌های مسئولان برای دادن کانکس یا پنج میلیون تومان وام به زلزله‌زدگان در برخی از مناطق اجرا نشده‌است.

پیشتر نیز محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، روز ۱۲ بهمن اعلام کرده بود که ساخت سرویس‌های بهداشتی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه هنوز تکمیل نشده‌است.

زمین‌لرزه ۷٫۳ ریشتری کرمانشاه که در ۲۱ آبان‌ماه رخ داد، بیش از ۶۰۰ کشته برجا گذاشت و خانه‌های ده‌ها هزار تن را ویران کرد.

در پی این رخداد کارزارهای بسیاری برای جمع‌آوری کمک مالی و جنسی به زلزله‌زدگان به راه افتاد و مقام‌های دولت وعده‌هایی برای حل مشکلات مردم این منطقه دادند.

با این حال در بیش از سه ماهی که از وقوع این زمین‌لرزه می‌گذرد گزارش‌های زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از کمبودها و انتقادات مردم منطقه منتشر شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG