لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۵۶

عضو مجلس خبرگان: انتشار فیلم جلسه انتخاب رهبری، خیانت بود


علی خامنه‌ای در نشست مجلس خبرگان گفته بود: واقعا باید خون گریست بر جامعه اسلامی که حتی احتمال [رهبری] کسی مثل بنده در آن مطرح شود

یک عضو مجلس خبرگان و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، انتشار فیلم جلسه مجلس خبرگان درباره انتخاب آیت‌الله علی خامنه‌ای به رهبری جمهوری اسلامی را «خیانت» خواند و گفت که این جلسات باید همیشه محرمانه باقی بماند و انتشار آن « به مصلحت نیست».

آیت‌الله مرتضی مقتدایی روز یکشنبه اول بهمن، با اعلام این موضوع در مصاحبه با وب‌سایت «اعتماد آنلاین» گفت که انتشارفیلم نشست مجلس خبرگان درباره انتخاب رهبر جمهوری اسلامی« برای عموم مصلحت نیست» و« شاید خلاف مصالح عامه باشد».

وی سخنان آیت‌الله خامنه ای در این نشست را ناشی از« یک تواضع اخلاقی» دانست و افزود: «پخش اینگونه امور در جامعه باعث می‌شود آن کسانی که در وادی این نوع اظهارات نیستند، فکر کنند که فرد، خودش در حال اقرار است».

نایب رئیس سابق جامعه مدرسین انتشار فیلم نشست مجلس خبرگان درباره انتخاب آیت‌الله خامنه ای را «خیانت» دانست و افزود که این موضوع باید پیگیری شود.

وی تاکید کرد: «اینگونه مطالب محرمانه باید محرمانه باقی بماند و این محرمانگی، همیشگی است و تاریخ هم ندارد. چون این مطالب را نمی‌شود به طور علنی برای کسانی که خودشان این روحیه را دارند مطرح کرد».

پیش از این نیز آیت‌الله احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، اعلام کرده بود که انتشار این فیلم «جای سوال است».

انتشار ویدئوهایی از نشست مجلس خبرگان، بعد از درگذشت آیت‌الله خمینی،‌ بنیانگذار جمهوری اسلامی، و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان جانشین او بازتاب گسترده‌ای داشته است.

او در یکی از این ویدئوها ضمن اذعان به نداشتن شرایط رهبری جمهوری اسلامی گفته است که «واقعا باید خون گریست بر جامعه اسلامی که حتی احتمال [رهبری] کسی مثل بنده در آن مطرح شود».

وی افزوده است که «مسئله، اشکال فنی و اساسی دارد».

این ویدئوها را شاهد علوی، روزنامه‌نگار ساکن واشینگتن، در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده است.

در جریان این جلسه مجلس خبرگان، آیت‌الله ابراهیم امینی و آیت‌الله احمد جنتی خواستار آن می‌شوند که شورایی از فقها و مجمع تشخیص مصلحت نظام به آقای خامنه‌ای مشورت فقهی و نظری بدهند.

دراین جلسه همچنین برای پذیرش استعفای آیت‌الله منتظری از سمت قائم مقامی رهبر جمهوری اسلامی رای گیری می‌شود درحالی که آیت‌الله خمینی پیش از این با این استعفا موافقت کرده بود.

برخی از تحلیل‌گران موافقت مجلس خبرگان رهبری با استعفای آیت‌الله منتظری را نشانه ای از غیر قانونی بودن موافقت آیت الله خمینی با استعفای قائم مقام رهبری دانسته اند.

درهمین ارتباط، محسن کدیور،روحانی و پژوهشگر دینی، در وب‌سایت خود نوشت که «رای گیری نود ثانیه‌ای با عنوان تصنعی پذیرش استعفای ایشان از رهبری در ابتدای جلسه مورخ ۱۴ خرداد ۱۳۶۸، سیمایی غیراخلاقی از اکثر اعضای مجلس خبرگان به نمایش می‌گذارد. فایل تصویری این اجلاسیه سند افتضاح روحانیون حکومتی است تا آنجا این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند: آقایان، دین کیلویی چند؟!».

براساس این فیلم، همچنین مشخص می‌شود که انتخاب آیت‌الله خامنه ای به سمت رهبری جمهوری اسلامی به صورت موقتی بوده و بنا بوده است که پس از همه‌پرسی قانون اساسی، مجلس خبرگان دوباره در این باره تصمیم‌گیری کند اما موقت بودن این انتخاب در آن زمان به مردم اعلام نشد.

اعتماد آنلاین و منابع خبری/ا.م/ب.ک.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۲۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG