لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۵۸

هشدار درباره سیل در سه شهر و ده‌ها روستای خوزستان


تصاویر هوایی روز پنجشنبه از رود کارون در شهر اهواز

سازمان آب و برق خوزستان روز پنجشنبه در اطلاعیه های متعددی نسبت به بروز سیل در برخی از شهرهای پایین دستی رودخانه‌های دز،کارون و کرخه هشدار داده است. حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران نیز برای آنچه که «بررسی آخرین اقدامات انجام شده برای مقابله با سیل،» خوانده شده به خوزستان می‌رود.

به گزارش ایرنا، سازمان آب و برق خوزستان در این اطلاعیه‌ها نسبت به وقوع سیلاب در ۱۸ روستای حاشیه دز، ۳۳ روستا و سه شهر در حاشیه کرخه و ۱۸ روستا در حاشیه کارون هشدار داده و از دستگاه های اجرایی خواسته که برای حفاظت از ساکنان و تخلیه روستاها آمادگی داشته باشند.

سازمان آب و برق خوزستان نسبت بروز سیل در شهرهای و حومه هویزه، سوسنگرد، دارخوین، اهواز و شوش هشدار داده است.

در همین حال گزارش‌هایی در خصوص وقوع آبگرفتگی در برخی از مناطق شهرستان هویزه منتشر شده است.

نایب رئیس شورای شهر «رُفیع» از توابع شهرستان هویزه، شرایط این شهر را از نظر سیلاب بحرانی دانسته و گفته است: رفیع دوباره در محاصره سیلاب قرار گرفته و آب به سمت شهر در حال پیشروی است.

در همین حال گزارش حاکی است سد کرخه در حال حاضر شرایط بحرانی دارد.

گفته می شود که حجم ذخیره این سد اکنون به ۵.۱ میلیارد مترمکعب رسیده و فقط۱۲۰ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارد.

به گزارش ایرنا، خروجی سد کرخه روز پنجشنبه به حدود ۶۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسیده که بر اساس اطلاعیه سازمان آب و برق ممکن است تا یک هزار متر مکعب بر ثانیه نیز افزایش یابد.

سازمان آب و برق خوزستان همچنین نسبت به وقوع سیلاب در حوضه آبریز رودخانه دز هشدار داد.

سازمان آب و برق خوزستان گفته است: «با پایش حجم آب‌های ورودی به مخزن سد دز از ۴۸ ساعت آینده به‌صورت پلکانی و تدریجی دبی خروجی از سد دز به ۲۰۰۰ مترمکعب رسیده و احتمال افزایش آن نیز محتمل خواهد بود.»

این بیانیه اضافه کرده است:«از آنجایی‌که لازم است طبق دستورالعمل‌ها و قوانین ایمنی سیلاب محتمل پیشِ‌رو خروجی‌های آب از سد دز افزایش یابد و به‌صورت پلکانی به بیش از ۲۰۰۰ مترمکعب بر ثانیه برسد، افزایش خروجی به‌میزان فوق‌الذکر احتمال وقوع خسارات قابل توجه در پایین‌دست این سد را به‌شدت افزایش می‌دهد.»

سفر روحانی به خوزستان

گزارش ها حاکی است که حسن روحانی روز جمعه «برای بررسی آخرین اقدامات انجام شده برای مقابله با سیل،» به خوزستان سفر خواهد کرد.

یک منبع آگاه در نهاد ریاست جمهوری در این زمینه گفته است: «با توجه به شرایط و تغییرات جوی که در کشور و از جمله خوزستان وجود دارد و رودها و سدهای بزرگی که در استان خوزستان داریم، ممکن است لازم باشد با حضور رئیس جمهور مجموعه‌ای که در حال فعالیت در زمینه سدسازی هستند، متعادل شوند.»

این منبع آگاه اضافه کرده است که این سفر خاص حسن روحانی به درخواست وزیر نیرو و استاندار خوزستان انجام می‌گیرد.

بارش شدید باران و همراه با سیلاب‌های سهمگین طی روزهای اخیر در نقاط مختلف ایران ده‌ها کشته برجای گذاشته است. روز پنجشنبه اعلام شد که شمار جان‌باختگان حوادث جوی روزهای اخیر ایران به ۴۴ نفر رسیده است.

حمیدرضا خانکه، قائم مقام سازمان اورژانس کشور در بحران، «۲۱ نفر در استان فارس، ۷ نفر در گلستان، ۵ نفر در مازندران، ۳ نفر در خراسان شمالی، ۲ نفر در کهگیلویه و بویراحمد، یک نفر در کرمانشاه، یک نفر در خوزستان، دو نفر در لرستان، یک نفر در همدان و یک نفر سمنان فوت شده‌اند.»

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG