لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۳۶

آمریکا چهار شرکت را به اتهام تامین قطعات هواپیما برای «ماهان» مجازات کرد


شرکت هواپیمایی «ماهان» به اتهام انتقال سلاح و نیروی نظامی به سوریه تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

ایالات متحده امتیازات صادراتی یک شرکت ترکیه‌ای و سه شرکت اقماری دیگر را به اتهام فروش قطعات آمریکایی هواپیما به خطوط هوایی ایران به حالت تعلیق در آورد.

شبکه تلویزیونی سی‌بی‌س نیوز روز دوشنبه ۳۰ بهمن گزارش داد که آمریکا اوایل ماه فوریه (اواسط بهمن) این اقدام را انجام داده اما ماجرا تاکنون از چشم رسانه‌ها دور مانده بود.

این گزارش می‌گوید که میرا ریچاردل معاون وزیر بازرگانی آمریکا روز پنجم فوریه در بیانیه‌ای تاکید کرده که این مجازات‌ها نشان می‌دهد تجارت با ایران در صورتی که مخالف قوانین صادراتی ایالات متحده باشد به هیچ وجه تحمل نخواهد شد.

در بیانیه وزارت بازرگانی آمریکا آمده که گل‌نهال یگانه، فردی با ملیت ترکیه‌ای، با تاسیس برخی شرکت‌های اقماری به نمایندگی از شرکت هواپیمایی «ماهان» ایران، برخی تجهیزات هواپیمایی را از ایالات متحده خریداری کرده است.

شرکت هواپیمایی ماهان به اتهام «انتقال سلاح و نیروی نظامی به سوریه» تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

وال‌استریت جورنال هم گزارشی در این باره منتشر کرده و نوشته است که اقدام شرکت‌های ترکیه‌ای اکنون موضع آن طیف از اعضای دولت دونالد ترامپ را تقویت می‌کند که مخالف قرارداد شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ایران هستند.

بوئینگ سال ۲۰۱۶ پیرو توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با تهران قراردادی به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار با ایران امضا کرد. ایران تلاش می‌کند ناوگان هوایی خود را که فرسوده شده است نوسازی کند. اما اکنون مشخص نیست که سرنوشت این قرارداد چه خواهد شد.

سی‌بی‌اس نیوز می‌گوید که لغو احتمالی قرارداد بوئینگ با ایران می‌تواند هم بر توافق هسته‌ای تاثیر بگذارد و هم بر قرارداد با هواپیماسازی ایرباس که گرچه شرکتی اروپایی است اما تنها توانست پس از توافق هسته‌ای مجوز فروش هواپیما به ایران را از آمریکا بگیرد.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز، روزنامه وال استریت جورنال و رادیو فردا/ س.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG