لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۱۶

گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی فوری امیرحسین میراسماعیلی شد


امیرحسین میراسماعیلی

گزارشگران بدون مرز دوشنبه ۲۵ تیرماه از بازداشت امیرحسین میراسماعیلی، روزنامه‌نگار روزنامه جهان صنعت، انتقاد کرده و خواستار آزادی فوری او شده است.

گزارش ها حاکی است که امیرحسین اسماعیلی۲۱ تیرماه بازداشت شده است. وی پیشتر نیز در اردیبهشت ماه امسال به اتهام توهین به امام هشتم شیعیان بازداشت شده بود.

گزارشگران بدون مرز، که یک سازمان بین‌المللی مدافع آزادی رسانه‌ای است، می‌گوید، این روزنامه نگار احتمالا «در پی انتشار توییتی در باره همیاری کمیته امداد امام خمینی به مردم غزه در ماه رمضان بازداشت شده است.»

طبق این گزارش، امیر حسین میراسماعیلی در پاسخ به توییتی نوشته بود که این «نهاد از پول گردآوری شده مردم ایران به ساکنان غزه کمک کرده است.»

گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین گزارش سالانه‌اش درباره «آزادی رسانه»اعلام کرد، ایران در فهرست سال ۲۰۱۸، در رتبه ۱۶۴ از ۱۸۰ کشور قرار دارد و هیچ پیشرفت خاصی در مقایسه با سال گذشته نداشته و همچنان «در رده‌های پایین درجا می‌زند».

رسانه های دولتی ایران اخیرا فیلمی که از کمک‌های جمهوری اسلامی به غزه منتشر کرده‌اند که نشان می دهد،نهادهای فلسطینی که کار توزیع کمک‌های ایران را برعهده دارند، با برپایی آشپزخانه‌های بزرگ و چادرهای رو باز، روزانه میان هزاران فلسطینی غزه خوراک رایگان تهیه شده با پول کمیته «امداد امام خمینی» را توزیع می‌کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز در آستانه ماه رمضان در گزارشی با عنوان «افطاری ایرانی در فلسطین» از توزیع افطاری اهدایی کمیته امداد میان فلسطینی‌ها خبر داد و یادآور شد که کمیته امداد امسال برای چهارمین سال پیاپی به مردم غزه در ماه رمضان کمک می‌کند.

«کمیته امداد خمینی» سال‌های گذشته نیز کمک‌های زیادی را در میان مردم غزه، بویژه در ماه رمضان یا بعد از درگیری‌های شدید بین حماس و ارتش اسرائیل، توزیع می‌کرد.

پس از انتشار تصویرهایی از توزیع غذای افطاری در غزه زیرِ نشان کمیته امداد ایران در هفته گذشته، کارزار «نه به کمیته امداد» در شبکه‌های اجتماعی آغاز به کار و مردم را به ندادن صدقه به صندوق‌های این نهاد ترغیب کرد.

رئیس کمیته امداد ضمن تکذیب صرف شدن صدقات در خارج از ایران کارزار «نه به کمیته امداد» را به وابستگی به اسرائیل متهم کرده‌است.

با استفاده از وب سایت گزارشگران بدون مرز و گزارشهای رادیو فردا؛ خ.ک

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG