لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۲۶

یک ایرانی بازداشت‌شده در آلمان به‌دلیل توطئه برای انجام «حمله اسلام‌گرایانه» رسماً متهم شد


دادستانی شهر دوسلدورف در آلمان روز چهارشنبه ۳۱ خرداد اعلام کرد یک مرد ایرانی به‌دلیل توطئه برای انجام «حمله اسلام‌گرایانه» با استفاده از مواد سمی «رایسین» یا «سیانور» تفهیم اتهام شد.

این مرد ۲۶ ساله، که طبق قوانین حریم خصوصی در آلمان با نام «ج.ج» معرفی شده است، براساس اطلاعاتی که نهادهای امنیتی آمریکا در اختیار این کشور قرار داده بودند، همراه با برادرش در شهر کوچکی در ایالت نوردراین-وستفالن، در غرب آلمان، بازداشت شد.

پلیس و دادستانی آلمان ۱۸ دی‌ماه پارسال اعلام کرده بودند که یک شهروند ایرانی را به ظن طراحی و انجام حمله شیمیایی با «انگیزه‌های اسلام‌گرایانه» شناسایی و بازداشت کرده‌اند.

خبرگزاری آلمان همزمان از قول مقام‌های ارشد امنیتی ایالت نوردراین-وستفالن خبر داده بود که مقام‌های آلمانی «اطلاعات جدی دریافت کردند که پلیس را مجبور به مداخله در همان شب کرد».

دادستانی شهر دوسلدورف روز چهارشنبه گفت: «این مرد ایرانی به تدارک حملات خشونت­‌آمیز جدی و تامین مالی فعالیت‌­های تروریستی متهم شده و متن کیفرخواست علیه او به دادگاه ایالتی در شهر دورتموند تسلیم شده است.»

به گفته دادستانی، پرونده تحقیقات علیه برادر ۳۲ ساله این مرد که مظنون به مشارکت در این توطئه بود، به دلیل فقدان شواهد کافی بسته شده است.

دادستانی دوسلدورف در اسنادی که به دادگاه ارائه کرده است، می‌گوید متهم در اواسط آذرماه پارسال تصمیم گرفته بود که در راستای اهداف گروه موسوم به «خلافت اسلامی»، با پخش کردن مواد سمی «رایسین» یا «سیانور» در اماکن عمومی، تعداد هر­چه بیشتری از مردم را به قتل برساند.

ورود مقدار کمی از ماده سمی «رایسین» یا «سیانور» به بدن یک فرد بالغ، می‌تواند کشنده باشد.

دادستانی آلمان در مورد اهداف احتمالی این حملات جزئیاتی منتشر نکرده است. در اسناد دادستانی، این مرد ایرانی به تماس با «شبکه­‌ای از اسلام­‌گرایان خشونت­‌طلب» متهم شده است که در تولید مواد سمی او را راهنمایی می‌کردند.

تصمیم‌گیری در مورد زمان و محل محاکمه او برعهده دادگاه ایالتی در شهر دورتمند است.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
XS
SM
MD
LG