لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۳۳

برخورد ناوشکن نیروی دریایی ایران با موج شکن در بندر انزلی


یک ناوشکن ایرانی

گزارش‌ها حاکی است یک ناوشکن نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران با نام دماوند در حال ورود به بندر انزلی، با موج شکن برخورد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، روابط عمومی نیروی دریایی گفته این برخورد به دلیل «تغییرات ناگهانی وضعیت جوی، افزایش سرعت باد و توفان شدید در دریای خزر» بوده است.

در این گزارش به جزییات خسارت وارد شده اشاره ای نشده، اما روابط عمومی نیروی دریایی گفته «آسیب های وارده ناچیز بوده»، و «در زمان کوتاهی برطرف خواهد شد.»

ناوشکن دماوند، ۱۰۰ متر طول و ۳۰۰ تُن وزن دارد.

آتش سوزی نفتکش ایرانی ادامه دارد

در شرق دریای چین هم یک نفتکش ایرانی که پیشتر و پس از وقوع انفجار، با آتش سوزی روبرو شده، هنوز در آتش می سوزد. تلاش‌ها برای خاموش کردن آتش بی‌نتیجه بوده است.

گزارش شده کنترل آتش سوزی نفتکش ایرانی به دلیل محموله‌ای که دارد، ممکن است «حدود یک ماه» طول بکشد.

نفتکش ایرانی «سانچی» حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی، معادل حدود یک میلیون بشکه نفت، شامگاه ۱۶ دی‌ماه در پی برخورد یک کشتی باری چینی به آن دچار آتش سوزی شد.

ارزش محموله این نفتکش که به نظر نمی‌رسد در پی حریق چیزی از آن باقی بماند حدود ۶۰ میلیون دلار و ارزش خود نفتکش که ده سال عمر دارد نیز حدود ۶۰ میلیون دلار اعلام شده است.

از ۳۲ نفر خدمه کشتی شامل ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی تاکنون تنها جسد یک نفر یافت شده که گفته می‌شود ایرانی است، اما هنوز تعیین هویت نشده است.

محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته که عملیات خاموش کردن آتش از سوی چینی‌ها متوقف شده است. به گفته آقای بهرامی، چین به دلیل «بدی آب و هوا» و آتش سوزی روی نفتکش، عملیات را متوقف کرده‌اند.

او افزوده ژاپنی‌ها برای مشارکت در این عملیات آمادگی دارند و اگر ایران بخواهد تیم خود را راهی منطقه کند، ۲۰ روز طول می‌کشد تا به محل حادثه برسند.

سخنگوی شرکت ملی نفتکش گفته این حجم از آتش به سرعت خاموش نمی‌شود، چرا که مخازن درون نفتکش، از داخل با یکدیگر مرتبط هستند.

بر اساس گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های ایرنا، ایسنا، رویترز و سایت خبری رادیو فردا؛ ک.ت/ا.ع

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG