لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۲۴

مجلس طرح سه فوریتی تعطیلی کشور را رد کرد؛ انتقاد از آمارهای وزارت بهداشت درباره کرونا


در جلسه مجلس برخی نمایندگان فاصله لازم را رعایت نکردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه کشور به‌دلیل شیوع کرونا را رد کردند.

در جلسه مجلس همچنین یکی از نمایندگان آمارهای وزارت بهداشت درباره مبتلایان به کرونا را «واهی» خواند و یک نماینده دیگر گفت که برای مدیریت کشور در دوره کرونا باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اختصاص داده شود.

علی ادیانی‌راد، نماینده قائمشهر در مجلس، در اخطار قانون اساسی گفت که این طرح هزینه‌های دولت را افزایش می‌دهد و به همین دلیل با اصل ۷۵ قانون اساسی مغایر است.

بر اساس اصل ۷۵ قانون اساسی طرح‌هایی که اجرای آنها هزینه دارد تنها در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن نحوه تامین این هزینه مشخص شده باشد.

طراحان این طرح سه‌فوریتی اعلام کرده بودند که بودجه این طرح از عدم فروش بنزین سهمیه‌ای و ارائه آن به صورت کاملا آزاد با نرخ واحد ۳۰۰۰ تومان و همچنین یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد.

با این حال آقای ادیانی‌راد گفت که این طرح همچنین با دستور رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین با هماهنگی شورای عالی اقتصادی مصرف شود مغایر است.

مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس، نیز این اخطار آقای ادیانی را وارد دانست و نمایندگان با این طرح مخالفت کردند.

جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس ایران اولین جلسه پس از پنجم اسفند ۹۸ بود و از آن تاریخ مجلس به دلیل شیوع کرونا جلسه نداشت و به صورت آنلاین برگزار می‌شد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایسنا، در جلسه روز سه‌شنبه اگر چه بین صندلی‌های نمایندگان فاصله بود اما برخی نمایندگان با اجتماع در محل صندلی وزیران کشور، بهداشت و سازمان برنامه‌وبودجه فاصله لازم را رعایت نکردند.

در جلسه روز سه‌شنبه مجلس ایران همچنین سعید نمکی، وزیر بهداشت و محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی را درباره وضعیت کرونا ارائه کردند.

آقای نمکی با این حال در جلسه علنی مجلس گفت که جزئیات مربوط به منشا ویروس کرونا در ایران باید در جلسه غیرعلنی مجلس گفته شود.

او افزود: «آنچه در گیلان اتفاق افتاد با آنچه در قم اتفاق افتاد، دو مقوله جداگانه است. همه این موارد را بررسی کردیم و در یک جلسه غیرعلنی مواردی را مطرح می‌کنیم».

پیش از این شهروز برزگر، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، به نقل از وزیر بهداشت گفته بود که ویروس کرونا در قم با گیلان متفاوت است و «بخشی از ویروس کرونا در قم هم با ویروس ووهان چین متفاوت است» و ممکن است این ویروس از «نوع بیوتروریسم آمریکا» باشد.

با این حال وزارت بهداشت سخنان آقای این نماینده مجلس را تکذیب کرده بود.

اعتراض به آمار وزارت بهداشت

در جلسه روز سه‌شنبه مجلس همچنین بهرام پارسایی، نماینده شیراز، آمارهای وزارت بهداشت از افراد مبتلا به این بیماری و همچنین آمار مربوط به وجود ۲۰ هزار تخت خالی را «واهی» خواند.

او همچنین گفت که تعداد پزشکان و پرستاران جان‌باخته بر اثر کرونا نشان‌دهنده شیوع بالای بیماری در کشور و یا نداشتن امکانات اولیه است.

پیش از این نیز برخی نمایندگان مجلس وزارت بهداشت را به پنهان‌کاری متهم کرده بودند.

بر اساس آماری که رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است، تا روز ۱۷ فروردین، ۹۴ هزار و ۹۵۶ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که ۶۸۷۲ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

آمار رادیو فردا درباره افراد بستری شده یا تحت‌نظر در استان‌های ایران مستند به سخنان مقام‌های بهداشتی محلی و گزارش‌هایی است که در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده است. در این آمار افرادی که مبتلا به علائم بالینی بوده‌اند نیز مدنظر قرار گرفته‌اند.

آماری که توسط رادیو فردا جمع‌آوری شده نیز آماری حداقلی است و شمار تعداد قربانیان می‌تواند بیش از این میزان باشد.

تاثیر کرونا بر شش میلیون شغل

در جلسه مجلس مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود، نیز گفت که برای مدیریت کشور در دوره کرونا باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اختصاص داده شود.

محمد قاسمی سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این جلسه گفت که شش میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شاغلان کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر بیماری کرونا قرار دارند.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارش هایی درباره افزایش تورم بیکاری و بروز ناآرامی بر اثر کرونا هشدار داده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG