لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۰۴

تهاجم روسیه به اوکراین

سفارت ایران در کی‌یف: ایرانی‌ها، اگر حضورشان ضروری نیست، اوکراین را ترک کنند

سفارت جمهوری اسلامی در کی‌یف از شهروندان ایران، به‌ویژه دانشجویان مقیم اوکراین، خواست این کشور را به صورت «موقت» ترک کنند.

سفارت ایران در اوکراین از ایرانیان مقیم اوکراین خواست از سفر به «مناطق پرخطر» خودداری کنند و «چنانچه ادامه حضور آنها به‌ویژه دانشجویان ایرانی در اوکراین ضرورتی ندارد، نسبت به ترک موقت این کشور اقدام کنند».

در این اطلاعیه همچنین از شهروندان ایران ساکن اوکراین خواسته شده ارتباط خود با سفارتخانه جمهوری اسلامی را برای «هماهنگی لازم در شرایط اضطراری» حفظ کنند.

این اطلاعیه در شرایطی صادر می‌شود که جمهوری اسلامی، نقض قوانین بین‌الملل از سوی روسیه و اعلام استقلال جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه در دونتسک و لوهانسک را محکوم نکرده است.

در حالی که حتی دولت ترکیه، این اقدام روسیه را غیرقابل پذیرش دانسته، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ناتو و آمریکا را به خاطر تشدید تنش‌ها در اوکراین سرزنش کرد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

نیروهای روسیه به بزرگراه مهمی که به شهرهای ناحیه دونباس منتهی می‌شود رسیده‌اند

انفجار پلی در ناحیه دونباس در عملیات مشترک اعضای گارد ملی، نیروهای عملیات‌های ویژه و سرویس امنیت دولتی اوکراین برای جلوگیری از پیشروی ارتش روسیه

یک مقام اوکراینی روز پنجشنبه پنجم خرداد گفت ارتش روسیه به محاصره نیروهای اوکراینی در جبهه شرقی نزدیک شده و برای مدت کوتاهی در مسیر آخرین بزرگراه که به شهرهای ناحیه دونباس ختم می‌شود چند نقطه را تصرف کردند ولی این تهاجم روسیه دفع شده است.

فرماندار ایالت لوهانتسک اذعان کرد که نیروهای اوکراینی در حال عقب‌نشینی هستند ولی تاکید کرد تنها بزرگراهی که از رودخانه دونتسک عبور می‌کند و به شهرهای سیورودونتسک و لیسیچانسک منتهی می‌شود هنوز به تصرف روسیه درنیامده است.

روسیه در روزهای اخیر حملات خود به این مناطق را تشدید کرده است و با پیشروی در سه جبهه قصد دارد واحدهای ارتش اوکراین را محاصره کند. در صورت سقوط شهرهای سیورودونتسک و لیسیچانسک، کل ایالت لوهانتسک به تصرف روسیه در می‌آید که یکی از اهداف مهم تهاجم نظامی مسکو در شرق اوکراین است.

فرماندار لوهانتسک در پیامی در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «حدود ۵۰ سرباز» روسیه به بزرگراهی رسیدند که لیسیچانسک را به شهر باخموت که در کنترل اوکراین است وصل می‌کند و برای مدت کوتاهی با احداث یک پست بازرسی توانستند در این نقطه مستقر شوند ولی مواضع آن‌ها در هم کوبیده شد و مجبور به عقب‌نشینی شدند.

او افزوده است: «از اولین روز تهاجم تمامی قلمرو ایالت و مواضع نیروهای اوکراینی زیر حملات شدید توپخانه بوده است. بسیاری از سنگرها و مواضع دفاعی ما ویران شده است. کاملا مشخص است که سربازان ما در حال عقب‌نشینی به مواضع مستحکم‌تر هستند».

وی خاطرنشان کرد که نیروهای اوکراینی ممکن است مجبور شوند از یک یا دو شهر عقب‌نشینی کنند.

با توجه به این‌که روسیه هدف اصلی تهاجم نظامی خود را تصرف کامل منطقه دونباس اعلام کرده است از نظر کارشناسان نظامی غربی، تصرف دو شهر سیورودونتسک و لیسیچانسک می‌تواند یک نقطه عطف مهم در نبردهای جبهه شرقی باشد.

خبرنگاران رویترز در مناطق تحت کنترل روسیه در جبهه‌های جنوبی دونباس می‌گویند در پی عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی در روزهای گذشته ارتش روسیه در اطراف شهر سویتلودارسک نیز پیشروی کرده است. این شهر اکنون در کنترل کامل شورشیان مورد حمایت روسیه است و آن‌ها پرچم‌های خود را در ساختمان‌های دولتی نصب کرده‌اند.

برخی از کارشناسان غربی معتقدند که پیشروی‌ روسیه در دونباس حداقل در کوتاه‌مدت روی سرنوشت جنگ تاثیر مهمی خواهد داشت.

به گفته یکی از کارشناسان پژوهشکده راهبردی «مرکز مطالعات نیروی دریایی» در آمریکا، نیروهای روسیه از مواضع دفاعی اوکراین در پوپاسانا واقع در جنوب سیورودونتسک عبور کرده و واحدهای ارتش اوکراین اکنون با خطر محاصره روبرو هستند.

وادیم دنیسنکو، مشاور وزارت دفاع اوکراین، در یک نشست خبری گفت وضعیت بسیار وخیم است و ۲۵ هنگ ارتش روسیه تلاش می‌کنند نیروهای اوکراینی را محاصره کنند.

او افزود: «همه چیز اکنون روی دونباس متمرکز شده است».

ارتش روسیه پس از عقب‌نشینی از اطراف کی‌یف و نواحی شمالی اوکراین، در یک ماه اخير بخش اعظم نیروهای خود را به جبهه‌های شرقی در ناحیه دونباس اعزام کرده است. هر چند پیشروی روسیه کند بوده ولی تکیه بر آتش سنگین توپخانه در امتداد خطوط جبهه خسارات شدیدی به بار آورده است.

ارتش اوکراین می‌گوید طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۴۰ شهر و شهرک در این مناطق زیر آتش توپخانه قرار گرفته است و حداقل ۴۷ ساختمان غیرنظامی از جمله خانه‌های مردم و مدارس آسیب دیده‌اند.

در روزهای اخیر محاصره بنادر اوکراین در حاشیه دریای سیاه به دلیل نقش مهم آن‌ها در صادرات غله و سایر مواد غذایی بار دیگر توجه فراوانی جلب کرده است. سازمان ملل بارها هشدار داده که توقف صادرات از اوکراین به بحران مواد غذایی و افزایش گرسنگی در کشورهای فقیر دامن می‌زند.

کشورهای غربی از روسیه خواسته‌اند به محاصره بنادر اوکراین پایان دهد. در مقابل مسکو مدعی است که دلیل اصلی بحران مواد غذایی تحریم‌های غرب علیه روسیه است.

آندری رودنکو، معاون وزیر خارجه روسیه، روز پنجشنبه به خبرگزاری روسی اينترفکس گفت این کشور به شرط لغو برخی از تحریم‌ها علیه مسکو حاضر است مسیرهای امنی برای از سرگیری صادرات از بنادر اوکراین ایجاد کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، نیز گفت: «به اعتقاد ما عامل اصلی این بحران اقدامات کشورهای غربی است».

او ابراز امیدواری کرد که حکومت اوکراین در مذاکرات آتی شروط روسیه را بپذیرد که محورهای اصلی آن به رسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از خاک روسیه و به رسمیت شناختن جمهوری‌های مستقل در ناحیه دونباس است.

کی‌یف بارها تاکید کرده است که هیچ‌گاه این شروط را نمی‌پذیرد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، در سخنرانی خود در مجمع اقتصادی داووس گفت: نباید به ولادیمیر پوتین اجازه دهیم که شروط صلح را دیکته کند. «صلح تحميلی در کار نخواهد بود. نه اوکراين و نه ما اين را نخواهيم پذيرفت».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

زلنسکی مذاکره با مسکو را به عقب‌نشینی روسیه به مواضع قبل از شروع تهاجم مشروط کرد

نمایی از ویرانه‌های ماریوپل که سه ماه زیر آتشبار سنگین ارتش روسیه بود

رئیس‌جمهوری اوکراین روز چهارشنبه چهارم خرداد در یک سخنرانی ویدئویی خطاب به حاضران در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت قبل از هرگونه مذاکره‌ای، روسیه باید به مواضع خود قبل از شروع جنگ عقب‌نشینی کند.

ولودیمیر زلنسکی گفت روسیه هیچ تمایلی به از سرگیری گفتگوها برای پایان دادن به جنگ نشان نداده است.

او بار دیگر آمادگی خود برای گفتگوی رو در رو با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، را اعلام کرد ولی تاکید کرد که «روسیه نیز باید تمایل خود به پایان دادن جنگ خونبار و دیپلماسی را نشان دهد».

آقای زلنسکی افزود: «اگر روسیه حداقل تمایلی نشان دهد مذاکره ممکن است. منظور من از حداقل تمایل عقب‌نشینی نیروهای روسیه به مواضع خود قبل از پنجم اسفند (شروع تهاجم نظامی) است. به اعتقاد من این اقدام تصمیم درستی است که روسیه می‌تواند اتخاذ کند».

او درع ین حال با صراحت اعلام کرد که هدف اوکراین بیرون راندن نیروهای روسیه از تمامی مناطق اشغال شده است و گفت «اوکراین تا پس گرفتن تمامی قلمرو خود خواهد جنگید. پای استقلال و تمامیت ارضی ما در میان است».

آقای زلنسکی افزود: روسیه که به‌دلیل مقاومت شدید اوکراین اهداف نظامی خود را محدود کرده، ممکن است در پی بازی با زمان باشد.

همزمان، فرماندار ایالت لوهانتسک روز چهارشنبه گفت بر اثر حملات به شهر سورودونتسک طی ۲۴ ساعت گذشته، شش غیرنظامی کشته و هشت نفر دیگر مجروح شده‌اند.

سیورودونتسک یکی از شهرهای بزرگ ناحیه صنعتی دونباس در شرق اوکراین و یکی از اهداف اصلی حملات روسیه در روزهای اخیر است. این شهر و نواحی اطراف آن تنها بخش از ایالت لوهانتسک است که در کنترل نیروهای اوکراینی قرار دارد.

ولودیمیر زلنسکی غروب سه‌شنبه در پیام روزانه خود به مردم اوکراین گفت که نیروهای کشورش در اطراف سیورودونتسک در وضعیت دشواری قرار دارند. او افزود: «تمامی توان ارتش روسیه، هر آنچه که از آن باقی مانده است، در حمله به این منطقه بسيج شده است. اشغالگران می‌خواهند همه چیز را در سیورودونتسک، لیمان، پوپاسانا و اسلاویانسک نابود کنند».

در یک اقدام دیگر که نشان می‌دهد مسکو قصد دارد نیروی نظامی بیشتری بسیج کند، دومای روسیه روز چهارشنبه حداکثر سن ۴۰ سال برای پیوستن داوطلبانه به نیروهای مسلح را لغو کرد.

در متن این لایحه جدید که در وبسایت دومای روسیه منتشر شده است گفته می‌شود افراد مسن‌تر که به ارتش می‌پیوندند می‌توانند در واحدهای پشتیبانی مثل بکارگيری تسلیحات با هدف‌گیری دقیق و یا بخش مهندسی و بهداری ارتش خدمت کنند.

روسیه می‌گوید تنها پرسنل دائمی (حرفه‌ای) نیروهای مسلح را به جنگ اوکراین اعزام می‌کند، هر چند در اولین روزهای تهاجم نظامی، ارتش روسیه اذعان کرد که به اشتباه تعدادی از سربازان وظیفه نیز به خط مقدم جبهه اعزام شده‌اند.

در یک رویداد دیگر، ولادیمیر پوتین با صدور فرمانی پذیرش درخواست شهروندی روسیه برای ساکنان مناطق اشغال شده اوکراین را تسریع کرد. این فرمان می‌تواند تسلط روسیه بر دو ناحیه خرسون و زاپوریژیا را که در جنوب اوکراین و بین شبه‌جزیره کریمه و دونباس قرار دارند، تقویت کند.

معاون نخست‌وزیر روسیه هفته گذشته در دیدار از این دو منطقه گفت خرسون و زاپوریژیا می‌توانند به بخشی از «خانواده روسیه» بدل شوند. فرمانداری که از سوی روسیه برای اداره امور خرسون تعیین شده است نیز از الحاق این منطقه به خاک روسیه حمایت کرده است.

همزمان، وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌های روزانه خود در مورد تحولات جنگ در اوکراین گفت بعید است که به زودی بتوان راه‌های جایگزینی برای صادرات غله اوکراین پیدا کرد. به دلیل تصرف بنادر اوکراین در حاشیه دریای سیاه و محاصره اودسا توسط روسیه، صادرات تمامی کالاها و به خصوص غلات متوقف شده است.

سخنوی وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت کار مین‌روبی در بندرگاه ماریوپل به پایان رسیده و پس از سه ماه نبرد سنگین این بندر می‌تواند فعالیت عادی خود را از سر بگیرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر

تهاجم روسیه به اوکراین؛ کشف ۲۰۰ جسد در زیرزمینی در ماریوپل و ادامه نبرد در شرق

نمایی از گورهای جدید در یک گورستان شهر ماریول که روسیه آن را اشغال کرده است

مقامات اوکراینی روز سه‌شنبه سوم خرداد اعلام کردند که حدود ۲۰۰ جسد در زیرزمین یک مجموعه مسکونی در شهر ماریوپل کشف شده است.

یکی از مشاوران شهردار ماریوپل گفت اجساد در حال تجزیه شدن بودند و بوی عفونت در محله پخش شده بود. هنوز مشخص نشده که این اجساد چه زمانی کشف شده‌اند.

بندر ماریوپل در حاشیه دریای آزوف هفته‌ها زیرحملات سنگین ارتش روسیه بود. این شهر بيش از یک ماه پیش به تصرف کامل نیروهای روسیه درآمد ولی چند واحد ارتش اوکراین که در تاسیسات صنعتی آزوف‌استال پناه گرفته بود تا ده روز پیش مقاومت می‌کردند.

بالاخره این نیروها از روز یکشنبه هفته قبل به مرور تسلیم شدند. وزارت دفاع روسیه تعداد آن‌ها را دو هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده ولی دولت اوکراین تاکنون در این زمینه سکوت کرده است.

جمعیت شهر ماریوپل قبل از شروع جنگ ۴۵۰ هزار نفر بود و تخمین زده می‌شود که حدود صد هزار نفر از این جمعیت با وجود قطع آب و برق و کمبود شدید مواد غذایی در طول نبرد در این شهر باقی مانده بودند.

مقامات اوکراینی می‌گویند حداقل ۲۱ هزار نفر در شهر ماریوپل کشته شده‌اند و روسیه را متهم کرده‌اند که با آوردن تجهیزات متحرک سوزاندن اجساد به شهر ماریوپل تلاش می‌کند ابعاد این فاجعه را پنهان کند.

مقامات اوکراینی ادعا می‌کنند که تعدادی از قربانیان در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند. در جریان حملات ارتش روسیه به شهر ماریوپل یک زایشگاه و ساختمان تئاتری که غیرنظامیان در آن‌جا پناه گرفته بودند، هدف قرار گرفت.


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، غروب دوشنبه در سخنرانی روزانه خود روسیه را به پیشبرد «یک جنگ تمام عیار» با هدف وارد کردن بالاترین میزان خسارت و تلفات به اوکراین متهم کرد. او همزمان با گذشت سه ماه از آغاز جنگ گفت: «چنین جنگی طی ۷۷ سال گذشته در اروپا روی نداده است».

در آغاز تهاجم نظامی روسیه به نظر می‌رسید که هدف مسکو تصرف سریع کی‌یف، فلج کردن ارتش اوکراین و بسرنگونی حکومت است. اما نیروهای مسلح اوکراین با کمک‌های تسلیحاتی و اطلاعاتی غرب توانستند حملات روسیه به پایتخت را دفع کنند.

ارتش روسيه پس از عقب‌نشينی از حومه کی‌يف و جبهه‌های شمالی، روی ناحيه دونباس در شرق اوکراين تمرکز کرده است. شورشیان مورد حمایت روسیه از سال ۲۰۱۴ در این مناطق با ارتش اوکراین می‌جنگند و روسیه مدعی شده که هدف از تهاجم نظامی در این منطقه حمایت از روس‌زبانان ساکن ناحیه دونباس در برابر حملات اوکراین است.

قبل از شروع تهاجم نظامی روسیه در روز پنجم اسفند حدود ۱۴ هزار نفر در درگیری‌های نظامی هشت سال گذشته بین شورشیان شرق اوکراین و ارتش این کشور کشته شده بودند.


وزارت دفاع بریتانیا روز سه‌شنبه گفت نیروهای روسیه حملات خود برای محاصره و تصرف سیورودونسک و شهرهای اطراف آن، تنها بخش از ایالت لوهانسک که هنوز در کنترل نیروهای اوکراینی است، را تشدید کرده‌اند.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید ارتش روسیه «موفقیت‌هایی» داشته است ولی در صورت تصرف سیورودونسک و مناطق اطراف آن با مشکلات لجستیکی روبرو خواهد شد. «اگر خط جبهه در ناحیه دونباس به مناطق غربی‌تر منتقل شود خطوط ارتباطی روسیه گسترش می‌یابد و به احتمال فراوان نیروهای آن کشور با مشکلات لجستیکی بیشتری مواجه خواهند شد».

دو مقام ارشد روسیه روز سه‌شنبه اذعان کردند که روند پیشروی نیروهای این کشور کندتر از حدی است که انتظار داشتند. نیکلای پاتروشف، رئیس شورای امنیت روسیه، گفت: مسکو «در پی یک ضرب‌الاجل نیست».

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه، نیز در اجلاس پیمان همکاری نظامی روسیه با کشورهای سابق اتحاد شوروی گفت: ارتش روسیه آگاهانه سرعت پیشروی خود را کند کرده است تا ساکنان غیرنظامی شهرهای محاصره شده بتوانند از این شهرها خارج شوند. این درحالی است که روسیه در مسیر پیشروی خود شهرها را هدف حملات سنگین قرار می‌دهد.

همزمان، به نظر می‌رسد که تعدادی از ساکنان خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، در حال بازگشت هستند. ارتش روسیه حدود دو هفته پیش برای متمرکز کردن نیروهای خود در دونباس از مناطق اطراف این شهر عقب‌نشینی کرد.

این شهر در مراحل اولیه تهاجم نظامی روسیه به شدت بمباران شد ولی هنوز آمار دقیقی از تلفات غیرنظامیان و میزان خسارت در خارکیف منتشر نشده است.

در رویدادی دیگر، کيريل استرموسوف که از سوی روسیه برای اداره امور شهر و ناحیه خرسون در جنوب اوکراین گمارده شده است روز سه‌شنبه گفت تشکیلات محلی مورد حمایت روسیه از مسکو درخواست خواهد کرد در این ناحیه یک پایگاه نظامی دایر کند.

آقای استرموسوف قبلا نیز گفته بود که از مسکو خواسته است این ناحیه را به خاک روسیه ضمیمه کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر

اوکراین: ۸۷ سرباز در حمله روسیه به یک پادگان آموزشی کشته شده‌اند

نیروهای اوکراینی در پادگان دسنا که روز ۲۷ اردیبهشت هدف موشک‌های دوربرد روسیه قرار گرفت

اوکراین روز دوشنبه دوم خرداد اعلام کرد که تلفات حمله روسیه به پادگان آموزشی دسنا واقع در شمال این کشور ۸۷ نفر است. پادگان آموزشی دسنا در ناحیه چرنیهیف و در حاشیه شهرکی به همین نام واقع شده است.

این حمله روز ۲۷ اردیبهشت روی داد و در آن زمان دولت اوکراین تعداد تلفات را ۱۷ نفر اعلام کرده بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در بخشی از سخنرانی ویدئویی خود در مجمع اقتصادی داووس گفت: «امروز کار آواربرداری در پادگان دسنا تمام شد و ۸۷ جسد زیر آوار پیدا شده است».

وزارت دفاع روسیه در زمان وقوع این حمله گفته بود که یک پادگان آموزشی را با موشک‌های دوربرد هدف قرار داده است.

آماری که زلنسکی اعلام کرده است پرشمارترین تلفات نیروهای اوکراینی در یک حمله مشخص و دو برابر تلفات در حمله روسیه به یک پادگان آموزشی دیگر در یاراویو واقع در غرب کشور است که در ماه مارس روی داد.

در مورد تحولات در جبهه‌های جنگ، دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین روز دوشنبه گفت نیروهای این کشور یک حمله دیگر روسیه به شهر سیورودونتسک در ایالت لوهانتسک را دفع کرده‌اند.

از هفته گذشته که آخرین سنگر مقاومت نیروهای اوکراینی در بندر ماریوپل سقوط کرد شهر سیورودونتسک به کانون حملات روسیه در جبهه شرقی بدل شده است. به نظر می‌رسد که هدف فعلی روسیه تصرف کامل لوهانتسک و دونتسک، دو ایالت ناحیه دونباس، و به محاصره درآوردن نیروهای اوکراینی در این جبهه است.

در یک رویداد دیگر، دادگاهی در شهر کی‌یف یک سرباز روس به نام وادیم شيشیمارین را به جرم قتل یک غیرنظامی اوکراینی در روز چهارم تهاجم نظامی روسیه، به ارتکاب جنایت جنگی و حبس ابد محکوم کرد. روسیه به دلیل عدم امکان دفاع حقوقی از این سرباز به محاکمه اعتراض کرده است.

همزمان واحدهای مین‌یابی ارتش روسیه مشغول پاکسازی مين‌ها در محدوده و اطراف تاسیسات صنعتی آزوف‌استال در بندر ماریوپل هستند و کار آواربرداری از ساختمان‌های ویران شده نیز آغاز شده است.

یک سرباز در واحدهای مین‌روبی ارتش روسیه گفت: «ماموریت بزرگی است چون دشمن این منطقه را مین‌گذاری کرده بود و ما نیز در جریان محاصره نیروهای اوکراینی مین‌های ضد نفر زیادی کار گذاشته بودیم. جمع آوری مین‌ها ممکن است دو هفته طول بکشد».

سرنوشت نیروهای اوکراینی که در مایوپل تسلیم شدند و وزارت دفاع روسیه تعداد آن‌ها را حدود دو هزار نفر اعلام کرده است هنوز مشخص نیست. فرمانده جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین گفت این افراد محاکمه خواهند شد ولی معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با رسانه‌های آن کشور احتمال تبادل اسرا را مطرح کرده است.

روسیه پس از عقب‌نشینی از شمال اوکراین و حومه کی‌یف اعلام کرده که هدف اصلی تهاجم نظامی، تصرف ناحیه دونباس است. روسیه به رغم تجمع بخش اعظم نیروهای خود در این جبهه و توپ‌باران مداوم و سنگین، تاکنون پیشروی چندانی نداشته و بخشی از مناطق تصرف شده در خارکیف را نیز از دست داده است.

تصرف آخرین سنگر مقاومت نیروهای اوکراینی در آزوف‌استال در دو ماه گذشته تنها پیروزی مهم روسیه بوده است و اکثر واحدهایی که در منطقه مستقر بودند اکنون به جبهه‌های اصلی نبرد در ناحیه دونباس اعزام شده‌اند.

در روزهای اخیر حملات به سیورودونسکف، شرقی‌ترین کانون مقاومت نیروهای اوکراینی در ناحیه دونباس و یکی از معدود شهرهای ایالت لوهانتسک که روسیه هنوز آن را تصرف نکرده، تشدید شده است.

فرماندار ایالت لوهانتسک گفت روسیه قصد دارد «این شهر را از روی زمین محو کند» و با حمله از سه جبهه تلاش می‌کند این شهر را محاصره کرده و نیروهای اوکراین را وادار به عقب‌نشینی کند.

برخی از کارشناسان نظامی غربی می‌گویند توان تهاجمی روسیه ممکن است به زودی کاهش یابد و همزمان با ارسال سلاح‌های سنگین بیشتر از سوی غرب برای اوکراین، ارتش روسيه مجبور خواهد شد وارد موقعیت دفاعی شود.

وزارت دفاع بریتانیا روز دوشنبه در بیانیه‌های روزانه خود در تحلیل تازه‌ترین تحولات جنگ اوکراین گفت تعداد تلفات ارتش روسیه طی سه ماهی که از شروع حمله به اوکراین می‌گذرد احتمالا معادل تلفات ارتش شوروی در طول ۹ سال اشغال افغانستان است.

در بخشی از این بیانیه گفته می‌شود: «مجموعه‌ای از ضعف‌های تاکتیکی، محدود بودن کنترل بر حریم هوایی، فقدان انعطاف و روش فرماندهی که حاضر است اشتباهات را تکرار کند، باعث شده است که تلفات ارتش روسیه بسیار سنگین شود و همزمان با تداوم حملات در ناحیه دونباس تلفات روسیه افزایش خواهد یافت».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

یک دیپلمات روسیه در سازمان ملل در اعتراض به جنگ اوکراین استعفاء داد

نمایی از ساختمان سازمان ملل در ژنو سوئیس

یک دیپلمات روسیه در اقدامی کم‌سابقه و در اعتراض به تهاجم کشورش به اوکراین از نمایندگی این کشور در دفتر سازمان ملل در ژنو سوئیس استعفاء داد.

بوریس باندارف که در صفحه شخصی لینکدین، خود را مشاور نمایندگی دائمی روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو معرفی کرده است، به خبرگزاری رویترز گفت که صبح دوشنبه دوم خرداد به سر کار رفته، نامه استعفایش را تحویل داده و بعد از ساختمان خارج شده است.

او علت این موضوع را مخالفت با تهاجم روسیه به اوکراین عنوان کرده است.

آقای باندارف گفته است چند سال پیش نیز موضوع تهاجم کشورش به اوکراین را تصور کرده بود، اما ابعاد این فاجعه بسیار بالاتر از آن چیزی بود که انتظارش را داشت.

او افزود: این نگرانی را بارها با دیپلمات‌های ارشد روسیه در سازمان ملل مطرح کرده است اما آن‌ها به او گفتند که «برای اجتناب از تفرقه، دهانش را ببندد».

این دیپلمات روس همچنین در صفحه لینکدین خود نوشته است وزارت خارجه روسیه تبدیل به خانه و خانواده وی شده بود، اما دیگر نمی‌تواند «افتضاح خونین، بی‌معنی و غیرلازم» حمله به اوکراین را تحمل کند.

روسیه پنجم اسفند پارسال تهاجم نظامی علیه اوکراین را آغاز کرد که در نتیجه آن، تاکنون هزاران نفر کشته و بیش از پنج میلیون اوکراینی آواره شده‌اند.

روسیه با تحریم‌های شدید غرب و محکومیت مجمع عمومی سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی دیگر مواجه شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

حبس ابد برای یک سرباز روس در نخستین پرونده «ارتکاب جنایت جنگی» در اوکراین

وادیم شیشیماریان با قبول اتهامات خود، از خانواده مقتول طلب بخشش کرده است

دادگاهی در اوکراین، در نخستین پرونده مربوط به ارتکاب جنایت جنگی، یک سرباز روس را به اتهام کشتار غیرنظامیان در این کشور به حبس ابد محکوم کرد.

وادیم شیشیماریان، سرباز ۲۱ ساله روس، متهم است که یک مرد روستایی در شمال شرق اوکراین را از پشت سر به ضرب گلوله کشته است.

این فرمانده تانک روسی با قبول اتهامات خود، از خانواده مقتول طلب بخشش کرده است.

مقام‌های روسیه هنوز به صدور این حکم واکنشی نشان نداده‌اند.

اوکراین، روسیه را به ارتکاب گسترده جنایت و خشونت علیه غیرنظامیان اوکراینی در جریان جنگ متهم کرده است.

تشدید حملات روسیه در شرق اوکراین؛ کی‌یف آتش‌بس و امتیاز دادن به مسکو را رد کرد

نمایی از ویرانی‌های به جامانده از حملات روسیه در منطقه دونباس در شرق اوکراین

همزمان با تشدید حملات روسیه در منطقه دونباس در هشتادوهشتمین روز از تهاجم ارتش این کشور به خاک اوکراین، کی‌یف می‌گوید که حاضر به پذیرفتن آتش‌بس و یا امتیاز دادن به مسکو نیست.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه اول خرداد به نقل از مذاکره‌کننده ارشد اوکراین نوشت که کی‌یف هر گونه توافق با مسکو از جمله واگذاری قلمرو سرزمینی را رد می‌کند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین، تصریح کرد هر گونه امتیازدهی به مسکو نتیجه معکوس خواهد داشت، زیرا جنگ پایان نخواهد یافت و روسیه هر بار پس از وقفه‌ای کوتاه، با شدت بیشتری حملات خود را از سر می‌گیرد.

اخیرا لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، و ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، درخواست آتش‌بس فوری در جنگ اوکراین را مطرح کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز ۱۴ اردیبهشت هشدار داده بود که تا وقتی نیروهای روسیه به‌طور کامل از خاک اوکراین عقب‌نشینی نکنند، کشورش به توافق آتش‌بس با مسکو تن نخواهد داد.

او گفته بود اگرچه ادامه مذاکره صلح اهمیت دارد اما «تا وقتی رئیس‌جمهوری روسیه آن را امضا نکند یا بیانیه رسمی صادر نشود»، چنین توافق‌هایی بی‌فایده است.

تشدید حملات روس‌ها برای تصرف کامل دونباس

آقای زلنسکی شامگاه شنبه ۳۱ اردیبهشت در یک سخنرانی ویدئویی، وضعیت در دونباس را «بسیار دشوار» توصیف کرد و در عین حال گفت: «این واقعیت که می‌توانیم در هشتادوهفتمین روز از جنگی همه‌جانبه علیه روسیه چنین حرفی بزنیم، خبر خوشایندی است».

پس از پایان هفته‌ها مقاومت از سوی آخرین مبارزان اوکراینی در بندر راهبردی ماریوپول در جنوب شرقی این کشور، روسیه هم‌اکنون مشغول انجام حمله‌ای بزرگ در لوهانتسک، یکی از دو استان منطقه دونباس است.

جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه پیش از تهاجم نیروهای روسی به اوکراین در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند)، بخش‌هایی از لوهانتسک و استان همجوار آن، دونتسک، را در کنترل داشتند.

با این حال، از اوایل آوریل که نیروهای روسی وادار به عقب‌نشینی از مناطقی در حومه کی‌یف شدند، مسکو تلاش خود را برای تصرف آخرین نواحی تحت کنترل اوکراین در دونباس تشدید کرده است.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه در به‌روز رسانی تازه‌ترین تحولات جنگ در خط مقدم دونتسک گزارش داد که نیروهای روسی تلاش دارند با عبور از خطوط دفاعی اوکراین خود را به مرزهای اداری منطقه لوهانتسک برسانند.

به گفته فرماندار محلی در استان دونتسک، در پی بمباران نیروهای روسی در روز شنبه هفت غیرنظامی کشته و ده تن نیز مجروح شدند.

در همین حال، مناطق شمالی‌تر در لوهاننسک از جمله سورودوینسک نیز هدف آتش‌بار سنگین توپخانه روسیه قرار گرفته‌اند.

پیش از این روسیه روز جمعه اعلام کرد که پس از سه ماه محاصره، شهر ماریوپل را به تمامی تصرف کرده است؛ رویدادی که تا به امروز، نادرترین دستاورد ارتش روسیه در خاک اوکراین قلمداد می‌شود.

تداوم پشتیبانی دولت‌های غربی از کی‌یف

در حالی‌ که تهاجم روسیه به اوکراین به زودی وارد ماه چهارم می‌شود، جو بایدن،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا، روز شنبه لایحه مربوط به بسته جدید کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را ابلاغ کرد.

به این ترتیب، کل کمک‌های ارائه شده توسط دولت بایدن به اوکراین از آغاز تهاجم روسیه به این کشور به ۵۳ میلیارد دلار می‌رسد.

همزمان با ادامه پشتیبانی غرب از اوکراین، آندری دودا،‌ رئیس‌جمهوری لهستان، نیز روز یکشنبه در سفری غیرمترقبه به کی‌یف، پایتخت اوکراین، حاضر شد که به عنوان نخستین رهبر خارجی از آغاز جنگ، در پارلمان اوکراین سخنرانی کند.

لهستان که از آغاز تهاجم روسیه به همسایه خود پذیرای میلیون‌ها پناهنده اوکراینی بوده، به دروازه اصلی برای ارسال تسلیحات و کمک‌های بشردوستانه غرب به اوکراین مبدل شده است. ورشو همچنین از حامیان جدی پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا است.

ولودیمیر زلنسکی روز شنبه بار دیگر گفت که اتحادیه اروپا باید هر چه سریع‌تر، تمایل اوکراین برای پیوستن به این اتحادیه را در متن تهاجم روسیه مد نظر قرار دهد.

با استفاده از گزارش‌های خبری رویترز،‌ آسوشیتدپرس و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

روسیه ورود بایدن و بلینکن به این کشور را ممنوع کرد

روسیه روز شنبه اعلام کرد که ورود ۹۶۳ شهروند آمریکایی از جمله جو بایدن و آنتونی بلینکن، رئیس جمهور و وزیر خارجه ایالات متحده، و ویلیام برنز، رئیس سازمان سی‌آی‌ای، به این کشور را ممنوع می‌کند.

این ممنوعیت سفر گرچه تاثیری صرفا نمادین دارد، اما گویای روند نزولی روابط میان مسکو و واشینگتن است که از زمان تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بسیار بغرنج شده است.

روز شنبه همچنین وزارت خارجه روسیه به‌طور جداگانه ۲۶ اسم را به فهرست کانادایی‌های که از سفر به روسیه منع شده‌اند اضافه کرد که در بین آنها نام مقامات دفاعی، مدیران صنایع دفاعی و سوفی ترودو، همسر نخست وزیر کانادا، دیده می‌شود.

مسکو پیش از این در واکنش به تحریم‌های کانادا، جاستین ترودو و کریستیا فریلند، نخست وزیر و وزیر اقتصاد این کشور را به همراه صدها کانادایی دیگر از ورود به روسیه منع کرده بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

روسیه در ماریوپل اعلام پیروزی کامل کرد

نمایی از ویرانه‌های کارخانه فولاد آزوف‌استال در ماریوپل

روسیه روز جمعه اعلام کرد که شهر ماریوپل را به تمامی تصرف کرده است، رخدادی که از آن به عنوان بزرگ‌ترین پیروزی ارتش روس در جنگ با اوکراین یاد شده است.

ارتش روسیه حدود سه ماه شهر ماریوپل را تحت محاصره داشت و با حملات خود این بندر استراتژیک را به تلی از آوار تبدیل کرد به‌طوری که برآوردها حاکی از آن است که بیش از ۲۰ هزار شهروند غیرنظامی در این شهر کشته شده‌اند.

بر اساس اعلام کرملین، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، در گزارشی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، اطلاع داده که کارخانه فولاد آزوف‌استال «کاملا آزاد شده» و به این ترتیب تمام شهر به تصرف نیروهای روس درآمده است.

آزوف‌استال آخرین سنگر نیروهای اوکراینی بود که در آن علیه تهاجم روسیه مقاومت می‌کردند. خبرگزاری روسی ریانووستی به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد که از روز دوشنبه در مجموع دو هزار و ۴۳۹ نیروی اوکراینی تسلیم شده‌اند، از جمله بیش از ۵۰۰ نفر در روز جمعه.

رهبری نیروهای دفاعی در کارخانه آزوف‌استال بر عهده هنگ آزوف بود، گروهی که عقاید راست افراطی آنها بهانه‌ای به مسکو داده بود تا ادعا کند تهاجم این کشور علیه اوکراین به مثابه نبرد علیه نفوذ نازی‌ها در اوکراین است. روسیه می‌گوید که فرمانده آزوف را با خودروی زرهی از کارخانه خارج کرده‌اند.

مقامات روسیه تهدید کرده‌اند که برخی مدافعان کارخانه فولاد آزوف‌استال را به اتهام «جنایت جنگی» محاکمه خواهند کرد و آنها را «نازی» و «جنایتکار» نامیده‌اند. همین امر موجب نگرانی‌هایی در جامعه بین‌المللی نسبت به سرنوشت آنها شده است.

تصرف کامل ماریوپل پیروزی مهمی برای پوتین از آغاز جنگ تاکنون محسوب می‌شود که به شدت به آن نیاز داشت، جنگی که تصور می‌شد تبعات نه چندان سنگینی برای کرملین داشته باشد، اما شکست ارتش روسیه در تصرف کی‌یف، عقب‌نشینی نیروها برای تمرکز مجدد در شرق اوکراین، و غرق شدن رزمناو روسی در دریای سیاه خلاف تصورات اولیه بود.

کارشناسان نظامی می‌گویند که تصرف کامل ماریوپل در این مقطع زمانی صرفا اهمیتی نمادین دارد، چرا که این شهر عملا تحت کنترل روس‌ها بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن

روسیه صادرات گاز به فنلاند را از روز شنبه متوقف می‌کند

شرکت تامین انرژی «گازوم» فنلاند روز جمعه، ۳۰ اردیبهشت، به نقل از شرکت روسی «گازپروم» اعلام کرد که از ساعت هفت صبح روز شنبه به‌وقت محلی، صادرات گاز طبیعی روسیه به فنلاند متوقف می‌شود.

شرکت دولتی گازوم ضمن اعلام این خبر گفت که از پیش برای رویارویی با چنین وضعیتی به‌دقت آماده شده و شبکه جایگزینی را برای تامین گاز این کشور راه‌اندازی کرده است، بنابراین خللی در جریان گاز طبیعی در فنلاند ایجاد نخواهد شد.

تصمیم روسیه برای توقف تامین گاز کشور همسایه پس از آن اتخاذ می‌شود که فنلاند روز یک‌شنبه، ۲۵ اردیبهشت، به‌ طور رسمی از قصد خود برای پیوستن به ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) خبر داد.

فنلاند یک‌هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد و از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین و در پی تشدید نگرانی‌های امنیتی، حمایت عموم فنلاندی‌ها برای پیوستن به ناتو افزایش یافته است.

مسکو بارها یکی از دلایل آن‌چه را «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین می‌خواند، نگرانی از گسترش ناتو اعلام کرده و حال خودِ این تهاجم به کشور همسایه، باعث نگرانی کشورهای دیگر و تلاش و زمینه‌چینی آنها برای پیوستن به ناتو شده است.

گازوم از پرداخت روبل به روسیه در ازای صادرات گاز خودداری کرده است. پیش از این نیز، شرکت دولتی گازپروم فروش گاز به لهستان و بلغارستان را به دلیل مشابه متوقف کرده بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه، اعلام کرد که از ۱۲ فروردین، فرمان دریافت پول گاز صادراتی به روبل اجرایی خواهد شد و قرارداد صادرات گاز به هر کشوری که زیر بار این شرط نرود، لغو خواهد شد.

این اقدام تلافی‌جویانه از سوی کرملین در واکنش به تحریم‌‌های «تنبیهی» غرب در پی تهاجم روسیه به اوکراین انجام گرفته است.

بلینکن روسیه را به استفاده از غذا به عنوان سلاح در اوکراین متهم کرد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه روسیه را به استفاده از غذا به عنوان سلاح در اوکراین علیه میلیون‌ها نفر از مردم جهان با «گروگان‌گیری» ذخایر غذایی متهم کرد.

یک مقام ارشد دولت روسیه اما این اتهام را رد کرد و گفت، روس‌ها «احمق نیستند» که تحت شرایط تحریم، غذا به کشورهای دیگر صادر کنند.

آقای بلینکن که در شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کرد از روسیه خواست به محاصره بنادر اوکراین پایان دهد.

وی اظهار داشت: «به نظر می‌رسد دولت روسیه تصور می‌کند با استفاده از غذا به عنوان سلاح می‌تواند کاری را به انجام برساند که تهاجم نظامی آن کشور نتوانسته است چنین کند و به این شیوه روحیه مردم اوکراین را در هم بشکند.»

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «ذخایر غذای میلیون‌ها اوکراینی و میلیون‌ها نفر دیگر در سراسر جهان به معنای واقعی کلمه به گروگان گرفته شده است.»

جنگ در اوکراین باعث افزایش جهانی بهای غلات، روغن پخت و پز، انرژی و کود شده است. روسیه و اوکراین به تنهایی حدود یک سوم ذخایر گندم جهان را تامین می‌کنند. اوکراین در عین حال صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کلزا است. روسیه و بلاروس که به مسکو در جنگ اوکراین کمک می‌کند نیز بیش از ۴۰ درصد صادرات جهانی پتاس، یک ماده مغذی گیاهی، را بر عهده دارند.

دیمیتری مدودوف، نخست وزیر سابق روسیه، در شبکه اجتماعی تلگرام نوشت، روس‌ها در شرایط درست در تولید غذای مورد نیاز جهان تبحر دارند.

آقای مدودوف که اکنون معاون شورای امنیت روسیه است در ادامه افزود: «همه چیز غیرمنطقی به نظر می‌رسد. از یک طرف تحریم‌های دیوانه‌واری اعمال می‌شود و از طرف دیگر تقاضاهایی برای تامین مواد غذایی وجود دارد.»

وی سپس عنوان کرد: «مسائل این‌طوری جواب نمی‌دهد. ما احمق نیستیم.»

بر اساس گزارش‌ها، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، تلاش می‌کند تا توافقی به دست بیاید که به اوکراین اجازه صادرات غذا بدهد و صادرات و غذا و کود روسیه به بازارهای جهانی نیز از سرگرفته شود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

بایدن تصمیم سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو را ستود؛ تصویب کمک ۴۰ میلیاردی برای اوکراین

سخنرانی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید همراه ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد و سائولی نینیسته، رییس جمهوری فنلاند

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت پس از دیدار با رهبران سوئد و فنلاند تصمیم «تاریخی» دو کشور برای پیوستن به ناتو را ستود. در این مذاکرات سه جانبه جزییات پیوستن دو کشور به ناتو به‌رغم مخالفت ترکیه و نگرانی‌های امنیتی در اروپا مورد بحث قرار می‌گیرد.

ساعاتی بعد سنای ایالات متحده با رای اکثریت کمک اقتصادی و نظامی ۴۰ میلیارد دلاری برای اوکراین را تصویب کرد.

مقامات آمریکایی در مورد نتیجه مثبت درخواست عضویت سوئد و فنلاند در ناتو ابراز خوشبینی کرده‌اند و پیوستن این دو کشور در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین می‌تواند مایه سرافکندگی مسکو شود.

آقای بایدن پس از ملاقات با ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد و سائولی نینیسته، رییس جمهوری فنلاند گفت: «امروز مفتخرم که حمایت قوی ایالات متحده از تقاضای عضویت دو دمکراسی عظیم و دو همکار بسیار قابل برای پیوستن به نیرومندترین اتحاد دفاعی در تاریخ جهان را اعلام کنم.»

وی افزود: «آنها تمامی شروط عضویت در ناتو را دارند و پیوستن دو کشور دیگر در شمالی‌ترین نقطه اروپا امنیت متحدان ما را تقویت خواهد کرد.»

دولت روسیه هشدار داده است که پیوستن این دو کشور به ناتو «پیامدهای نظامی و سیاسی فراگیری» خواهد داشت. ولادیمیر پوتین همواره تاکید کرده که یکی از دلایل حمله نظامی روسیه به اوکراین تمایل کی‌يف به پیوستن به ناتو بوده است.

ولی دولت‌های آمریکا و بریتانیا اعلام کرده‌اند که در صورت اقدامات تحریک‌آمیز و بی‌ثبات کننده مسکو علیه سوئد و فنلاند در دوره‌ای که درخواست عضویت آنها بررسی می‌شود از این دو کشور حمایت خواهند کرد.

جو بایدن در واکنش به ادعاهای ولادیمیر پوتین گفت: «پیوستن اعضای جدید به ناتو امنیت هیچ کشوری را به خطر نمی‌اندازد و هیچ‌گاه چنین نبوده است.»

او تاکید کرد که آمریکا و متحدانش در دوره بررسی عضویت سوئد و فنلاند با هرگونه تهدید و تعرضی علیه این دو کشور مقابله خواهند کرد.

رییس جمهوری ترکیه روز پنجشنبه بار دیگر بر مخالفت آن کشور با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو تاکید کرد. بر اساس منشور ناتو هر یک از ۳۰ کشور عضو می‌توانند در خواست عضویت کشورهای جدید را وتو کنند.

رجب طیب اردوغان در یک سخنرانی ویدئویی به مناسبت روز ورزش و جوانان گفت: «ما به دوستان خود گفته‌ایم که با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو مخالفیم و به همین مسیر ادامه خواهیم داد.»

رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی‌های خود در روزهای گذشته گفت که دلیل مخالفت آن کشور حمایت سوئد و تا حد کمتری فنلاند از افرادی است که با حزب کارگران کردستان (پ‌کاکا) و یا نیروهای کرد سوریه ارتباط دارند.

ترکیه این گروه‌ها را «تروریست» می‌داند و ادعا می‌کند که سوئد و فنلاند به پناهگاه افراد وابسته به فتح الله گولن بدل شده است که آنکارا آنها را مسئول کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ می‌داند.

سائولی نینیسته، رییس جمهوری فنلاند در نشست خبری در کاخ سفید گفت: «ما حاضریم در مورد حساسیت‌های ترکیه در مورد عضویت کشور ما در ناتو به شیوه‌ای سازنده و شفاف مذاکره کنیم. ما تروریسم را بسیار جدی می‌گیریم، تروریسم را در هر شکلی محکوم می‌کنیم و به طور فعال با آن مبارزه می‌کنیم.»

ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر سوئد نیز گفت کشورش برای رفع نگرانی‌های تمامی اعضای ناتو از جمله ترکیه و با هدف حل هر مشکلی حاضر به گفت‌وگو است.

مقامات آمریکایی در روزهای گذشته ابراز امیدواری کرده‌اند که در نهایت مسئله مخالفت ترکیه حل خواهد شد و جو بایدن نیز روز گذشته در پاسخ به سئوالی در همین زمینه گفت: «به نظرم مشکل برطرف خواهد شد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت دولت‌های سوئد و فنلاند به طور مستقیم با ترکیه در حال مذاکره هستند و آمریکا نیز برای کمک به یافتن یک توافق با هدف رفع نگرانی‌های ترکیه با مقامات آن کشور در تماس است.

او افزود: «ناتو در برگیرنده مجموعه‌ای از کشورهای مستقل است که هر یک دیدگاه‌ها و منافع خاص خود را دارند ولی در عین حال ثابت کرده‌اند که در مواقع ضروری می‌توانند اختلافات را حل کنند. پیش‌بینی من این است است که این مشکل حل خواهد شد.»

تصویب کمک ۴۰ میلیارد دلاری

بامداد جمعه سنای آمریکا با رای اکثریت اعضایش از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه کمکی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار برای اوکراین و متحدانش را تصویب کرد.

این بسته کمک اقتصادی و نظامی که پیشتر در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود با ۸۶ رای در برابر ۱۱ رای مورد تایید سناتورها قرار گرفت.

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا، که در روزهای گذشته پس از کی‌یف به استکهلم سفر کرده بود به خبرنگاران گفته بود که انتظار دارد سنا طی این هفته حدود ۴۰ میلیارد دلار کمک اضافه به اوکراین را تصویب کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، ماه گذشته درخواست ۳۳ میلیارد دلار کمک به اوکراین کرده بود که ۲۰ میلیارد آن شامل کمک نظامی می‌شود، اما مجلس نمایندگان آمریکا این رقم را تا حدود ۴۰ میلیارد دلار افزایش داد.

همزمان وزارت دفاع اوکراین در یک پیام توییتری ضمن خبر دادن از کمک تازه آمریکا، خبر داد که نهادهای مالی بین‌المللی و کشورهای گروه هفت هم تعهد کرده‌اند که در سه ماه آینده بیش از ۱۸ میلیارد دلار کمک به این کشور اختصاص دهند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن

جدایی‌طلبان دونباس می‌گویند «نیمی» از مدافعان اوکراینی آزوف‌استال تسلیم شده‌اند

نیروهای اوکراینی که ۸۵ روز از کارخانه فولاد آزوف‌استال دفاع کردند

جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین روز پنج‌شنبه، ۲۹ اردیبهشت، گفتند که «بیش از نیمی» از مدافعان اوکراینی کارخانه فولاد آزوف‌استال در شهر ماریوپل اوکراین اکنون تسلیم شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه نیز در همین روز اعلام کرد که تعداد افراد مسلح اوکراینی پناه‌گرفته در این کارخانه که اکنون «سلاح خود را به زمین گذاشته‌اند» به ۱۷۳۰ نفر رسیده و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در حال ثبت نام آنها است.

این کمیته سربازان تسلیم‌شده را «اسیر جنگی» نامیده که تحت کنوانسیون ژنو دارای حقوق خاص خود هستند.

گزارش‌ها حاکی است شمار زیادی از این افراد در حال انتقال به مناطق تحت کنترل روسیه هستند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین، مدافعان ماریوپل را که شامل سربازان ارتش اوکراین و اعضای «هنگ آزوف» می‌شود، «مدافعان قهرمان سرزمین مادری در برابر اشغالگران خارجی» نامیده و مقامات اوکراینی از قصد خود برای تبادل اسرا با روسیه خبر داده‌اند.

تسلیم شدن نظامیان اوکراینی در کارخانه فولاد آزوف‌استال به معنی سقوط این شهر ۴۰۰ هزار نفری پس از سه ماه مقاومت است.

این شهر طی سه ماه گذشته زیر بمباران شدید نیروهای روسیه ویران شده و باقی‌مانده شهروندان نیز طی هفته‌های گذشته این شهر را ترک کردند.

کالینینگراد؛ جزیره هسته‌ای خطرناک پوتین در دریاچه ناتو

بازگشت غیرنظامیان به مرکز کالینینگراد در پایان جنگ جهانی دوم

اگر دو کشور همسایه فنلاند و سوئد در شمال اروپا به ناتو بپیوندند، دریای بالتیک با سه خلیج متصل به این دریا، به‌جز دو منطقه که همچنان آب‌های سرزمینی روسیه است، عملاً به «دریاچه بزرگ ناتو» تبدیل خواهد شد.

پیشتر، دیگر کشورهای ساحلی دریای بالتیک شامل دانمارک، آلمان، لهستان، لیتوانی، لتونی و استونی به ناتو پیوسته‌اند و این دریا تا حدود بسیاری تحت سیطره ناتو درآمده است.

اما روسیه از دو قسمت جدا از هم، یکی سواحل سن‌پترزبورگ در خلیج فنلاند و دیگری سواحل کالینینگراد، به دریای بالتیک دسترسی دارد.

کالینینگراد یک برون‌بوم (exclave) روسیه است؛ به این معنا که بخشی از خاک روسیه است، اما کاملاً جدا از قلمرو اصلی. به این ترتیب، کالینینگراد با حدود دویست کیلومتر مربع مساحت و نزدیک به نیم میلیون نفر جمعیت، یکی از استان‌های روسیه محسوب می‌شود و اتفاقاً به دلیل همین جداافتادگی از سرزمین اصلی، کالینینگراد برای مسکو اهمیت بسزایی دارد.

هم‌زمان این منطقه که بین لهستان و لیتوانی، دو کشور عضو ناتو، و همچنین دریای بالتیک محصور شده، برای ناتو موجب نگرانی است؛ زیرا موشک‌هایی که در این منطقه مستقر شده می‌توانند تاسیسات ناتو در چند کشور عضو این پیمان را هدف بگیرند.

چه تهدیدی از کالینینگراد متوجه غرب است؟

روسیه دو هفته پیش، در میانه جنگ با اوکراین، اعلام کرد ارتش روسیه شلیک موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را در کالینینگراد شبیه‌سازی کرده است.

این خبر درست در هفتادمین روز تهاجم روسیه به اوکراین منتشر شد؛ تهاجمی که تاکنون هزاران کشته برجای گذاشته و بزرگ‌ترین بحران پناهجویان و آوارگان در اروپا پس از جنگ جهانی دوم را پدید آورده است.

همچنین این خبر در حالی منتشر شد که به عقیده کارشناسان نظامی، تهاجم روسیه به اوکراین بسیار بیش از آن‌چه در ابتدا مسکو تصور می‌کرد، به طول انجامیده است.

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه چهارم ماه مه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که در جریان مانورهای نظامی در کالینینگراد، روسیه «پرتاب الکترونیکی» سامانه‌های موشک‌های بالستیک سیار اسکندر را شبیه‌سازی کرده که این موشک‌ها قابلیت حمل بمب هسته‌ای را دارند.

به گفته کارشناسان، موشک‌های اسکندر دارای سیستمی بسیار پیچیده و قابلیت تغییر مسیر در میانه عملیات هستند و می‌توانند اهدافی را تا برد ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر هدف قرار دهند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده بود که نیروهای روس حملات منفرد و چندگانه‌ای را به اهدافی شبیه‌سازی شده، شامل پرتابگرهای سامانه موشکی، زیرساخت‌های حفاظت شده، تجهیزات نظامی و پست‌های فرماندهی یک دشمن خیالی را انجام دادند.

بر اساس این بیانیه، پس از انجام شلیک‌های «الکترونیکی»، سربازان برای جلوگیری از «حمله تلافی‌جویانه احتمالی» مانوری را برای تغییر مواضع برگزار کردند و واحدهای رزمی همچنین «عملیات تحت شرایط رادیواکتیو و آلودگی شیمیایی» را تمرین کردند.

روسیه اعلام کرد بیش از صد سرباز ارتش این کشور در این مانور حضور داشتند.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری فرانسه، روسیه مدت کوتاهی پس از آغاز تهاجم این کشور به اوکراین، نیروهای هسته‌ای خود را در حالت آماده‌باش قرار داده است.

در حالی که پوتین نسبت به هرگونه مداخله مستقیم غرب در جنگ اوکراین هشدار و وعده تلافی سریع روسیه را داده، به گفته ناظران، در روزهای اخیر تلویزیون دولتی روسیه تلاش کرده استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را برای افکار عمومی این کشور بیشتر توجیه‌ کند.

دمیتری موراتوف، سردبیر یک روزنامه مستقل روسی و برنده جایزه صلح نوبل، اعلام کرده که در هفته‌های اخیر «ما در تلویزیون [روسیه] می‌شنویم که سیلوهای هسته‌ای باید باز شوند».

تأسیسات پرتاب موشک یا سیلوی هسته‌ای یک ساختار استوانه‌ای عمودی است که برای ذخیره‌سازی و پرتاب موشک‌های بالستیک زیر زمین ساخته می‌شود.

کالینینگراد چه زمانی هسته‌ای شد؟

اما این اولین بار نیست که مسکو از کالینینگراد برای تهدید غرب استفاده می‌کند؛ کرملین چه در جریان تهاجم روسیه به اوکراین و چه پیش از این تهاجم، همواره چنین تهدیدی را مطرح کرده است.

روز ۲۵ فروردین، دمیتری مدودف، رئیس‌‌جمهور پیشین روسیه تهدید کرده بود در صورت عضویت فنلاند و ناتو در ناتو، سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های مافوق صوت روسیه در قلمرو کالینینگراد مستقر می‌شوند.

او هشدار داد که در صورت گسترش ناتو، دیگر نمی‌توان از بالتیک «عاری از سلاح هسته‌ای» سخن گفت و «توازن باید برقرار شود». مدودف همچنین گفت که اگر سوئد و فنلاند «منطقی عمل نکنند»، مجبور خواهند بود با سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های مافوق صوت که به مرزهای آن‌ها نزدیک شده است، زندگی کنند.

روسیه حتی چند روز مانده به آغاز تهاجم خود به اوکراین، مانورهای کوچک‌تری نیز با شرکت جنگنده‌ها در کالینینگراد برگزار کرد.

این منطقه در سال‌های اخیر و در جریان خروج آمریکا از معاهده «آسمان‌های باز» نیز مورد مناقشه میان دو کشور آمریکا و روسیه بود و مقامات آمریکایی در زمینه موارد نقض این معاهده از سوی روسیه، به جلوگیری از پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز گرجستان و همچنین کالینینگراد اشاره کردند.

معاهده «آسمان‌های باز» به هواپیماهای جاسوسی و تجسسی کشورهای عضو اجازه می‌دهد که در حریم هوایی سایر اعضا پرواز کنند.

اما تهدیدهای هسته‌ای روسیه علیه غرب در منطقه کالینینگراد به سال‌های بسیار قبل باز می‌گردد.

روسیه بسیار قبل از آنکه موشک‌های اسکندر خود را به کالینینگراد منتقل کند، بارها و بارها غرب را به چنین اقدامی تهدید کرده و عملی نکردن این تهدیدش را به رفع نگرانی‌های مسکو درباره سامانه دفاع موشکی در اروپا مشروط کرده بود.

اما سرانجام در سال ۲۰۱۶ (پاییز ۱۳۹۵)، روسیه رسماً از انتقال موشک‌های اسکندر به کالینینگراد خبر داد که با ابراز نگرانی کشورهای همسایه به ویژه لهستان و غرب و ناتو مواجه شد.

روسیه گفت که این موشک‌ها جایگزین موشک‌های بالستیک تاکتیکی توچکا می‌شوند که موشک‌های کوتاه برد دوران شوروی سابق هستند که در ناتو با نام اس‌اس‌-۲۱ شناخته می‌شوند.

ناتو استقرار این موشک‌ها را اقدامی «ستیزه‌جویانه» نامید و کرملین پاسخ داد که این اقدامش صرفاً واکنشی به افزایش نیروهای ناتو در کشورهای بالتیک است.

انتقال این سامانه موشکی روسیه به نزدیکی مرزهای اروپا در حالی انجام گرفت که در آن زمان، به دلیل الحاق کریمه به روسیه و آغاز مداخله نظامی روسیه در جنگ داخلی سوریه، تنش میان غرب و مسکو اوج گرفته بود.

مقامات لهستان همچنین اعلام کردند که در جریان رزمایش نظامی روسیه در سال گذشته‌اش نیز موشک‌هایی در کالینینگراد استقرار یافته بودند که پس از پایان رزمایش، تعدادی از این موشک‌ها به خاک اصلی روسیه بازگردانده نشدند.

هرچند رسانه‌ها آغاز روند هسته‌ای شدن کالینینگراد را هم‌زمان با افزایش تنش‌های روسیه با غرب پس از الحاق کریمه به روسیه می‌دانند، اما در دسامبر ۲۰۱۵، فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا تأیید کرد که در سال ۲۰۰۸ دمیتری مدودف رئیس‌جمهور وقت روسیه موشک‌های اسکندر-۴ را به کالینینگراد منتقل کرده و در پی آن تمرینات حمله هسته‌ای را انجام داده است.

روسیه نه تنها به نگرانی‌های ناتو و کشورهای همسایه‌اش توجهی نکرد، بلکه یک سال پس از اعلام رسمی انتقال موشک‌های اسکندر به کالینینگراد، بار دیگر غرب را به انتقال بیشتر این موشک‌ها تهدید کرد.

ولادیمیر شامانوف، رئیس کمیته امور دفاعی مجلس سفلای پارلمان روسیه، تهدید کرد که ممکن است مسکو در واکنش به اعزام نیروهای آمریکایی به مرزهای شرقی ناتو، موشک‌های پیشرفته اسکندر بیشتری را در مرزهای غربی خود از جمله کالینینگراد، مستقر کند.

این در حالی است که مقام‌های آمریکا و ناتو گفته‌ بودند هیچ یک از برنامه‌های استقرار نظامیان این کشور ناقض توافق‌ها با روسیه یا کشورهای دیگر نیست.

تاریخچه کالینینگراد چیست؟

کالینینگراد که تا سال ۱۸۷۱ بخشی از پادشاهی پروس بود، در این سال با تشکیل امپراطوری آلمان، جزو سرزمین این امپراطوری شد.

پس از پایان جنگ جهانی اول و شکست آلمان در این جنگ، کالینینگراد مرکز استان پروس شرقی در ایالت آزاد پروس به شمار آمد. این ایالت پس از این جنگ شکل گرفته بود و استان پروس شرقی با کریدور دانتسیش به خاک اصلی آلمان متصل می‌شد.

در جریان جنگ جهانی دوم، کالینینگراد که اغلب جمعیت آن را تا آن زمان آلمانی‌ها تشکیل می‌دادند و نام دیگری داشت، شدیداً بمباران شد و در پایان جنگ از سوی استالین به عنوان غرامت به خاک شوروی سابق ضمیمه شد.

ارتش سرخ توانست استان پروس شرقی را در اواخر جنگ جهانی دوم به کنترل خود درآورد و در پایان جنگ نیز این سرزمین میان اتحاد جماهیر شوروی و لهستان تقسیم‌ شد. تقسیم این استان نتیجه تمایل به جلوگیری از تجدید ادعاهای اراضی آلمان بود که زمانی از سوی هیتلر درباره کریدور دانتسیش مطرح شده بود.

عکسی از مراسمی برای دفن مجدد بقایای سربازان ارتش سرخ کشته‌شده در طول جنگ جهانی دوم، پیش از جشن روز پیروزی در کالینینگراد، ۶ مه ۲۰۲۱
عکسی از مراسمی برای دفن مجدد بقایای سربازان ارتش سرخ کشته‌شده در طول جنگ جهانی دوم، پیش از جشن روز پیروزی در کالینینگراد، ۶ مه ۲۰۲۱

همچنین به جمعیت آلمانی کالینینگراد دستور داده شد تا ظرف چند روز این قلمرو را ترک کنند. شوروی بازماندگان چندین روستای بلاروس را که از سوی نازی‌ها ویران شده بود به این منطقه منتقل کرد.

خروج آلمانی‌ها از کالینینگراد به حضور بیش از هزار ساله آنان در این منطقه پایان داد.

در دوران شوروی و همچنین پس از آن، چندین طرح برای ایجاد یک منطقه خودمختار در کالینینگراد مطرح شد که همگی مورد پذیرش مسکو قرار نگرفت.

در دهه ۱۹۵۰ یهودیان شوروی خواهان انتقال خود به این منطقه بودند و در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵، آلمانی‌های ولگا که به دستور استالین به قزاقستان تبعید شده بودند، خواستار بازگرداندن خود به منطقه کالینینگراد شدند.

پروژه سوم که آن هم با شکست مواجه شد، اقتصادی بود و ساکنان فعلی کالینینگراد مایل بودند یک منطقه آزاد تجاری در کالینینگراد ایجاد کنند.

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل در سال ۲۰۱۰ فاش کرد که در جریان اتحاد دو آلمان، اصلاح‌طلبان شوروی با پیش‌بینی ناآرامی‌ها در کالینینگراد، ایده بازگرداندن این منطقه به حاکمیت آلمان را مطرح کردند، اما بن، پایتخت آلمان غربی که بر اتحاد دو آلمان متمرکز بود، این پیشنهاد را رد کرد.

فروپاشی شوروی و استقلال کشورهای حوزه بالتیک موجب شد که ارتباط زمینی کالینینگراد با روسیه قطع شود؛ از آن پس این منطقه با کریدور سوواوکی به طور ۶۵ کیلومتر به بلاروس متصل می‌شود.

کالینینگراد که برای دهه‌ها نماد یک شهر ویران‌شده با معماری معمول دوران شوروی بود، در اواخر دهه ۲۰۰۰، مرکز شهر تاریخی خود را بازسازی کرد.

این شهر در سال ۲۰۱۸ یکی از شهرهای میزبان بازی‌های جام جهانی آن سال نیز بود که در کشور روسیه برگزار می‌شد.

روسیه از طریق یک خط لوله که از لیتوانی می‌گذرد، به کالینینگراد گاز می‌رساند، و در میانه جنگ اوکراین، دولت لیتوانی اعلام کرد که ترانزیت گاز روسیه به منطقه کالینینگراد هم‌چنان برقرار است.

همچنین کالینینگراد پناهگاه قایق‌های تفریحی الیگارش‌ها و مقام‌های روس است.

اواخر بهمن سال گذشته و حدود دو هفته قبل از شروع حمله نظامی روسیه به اوکراین، یک قایق تفریح ۸۲ متری که گفته می‌شود متعلق به ولادیمیر پوتین است، از بندر هامبورگ در شمال آلمان به کالینینگراد منتقل شد.

رزمناو هسته‌ای پتر کبیردرجریان مانور در دریای بالتیک، در نزدیکی کالینینگراد، ۲۰۰۳
رزمناو هسته‌ای پتر کبیردرجریان مانور در دریای بالتیک، در نزدیکی کالینینگراد، ۲۰۰۳
بلندپروازی‌های پوتین در کالینینگراد

منطقه کالینینگراد که در طول سال یخبندانی در آن اتفاق نمی‌افتد، همواره یکی از پایگاه‌های مهم شوروی سابق در جریان جنگ سرد و سپس روسیه پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ بوده است.

پوتین در سال‌های حکومت خود همواره تلاش کرده تا ناوگان شمالی ارتش روسیه را توسعه دهد و کالینینگراد مقر ناوگان بالتیک این کشور به شمار می‌رود.

پس از انتقال موشک‌های اسکندر به کالینینگراد، روسیه سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ خود را به این منطقه برد و همزمان اظهارات و مواضع ضدغربی را شدت بخشید.

بر اساس گزارش روزنامه لوموند، پوتین دو هفته پیش از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، دستور داد جنگنده‌های میگ-۳۱ مجهز به موشک‌های مافوق صوت کینژال را که قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای هستند، به کالینینگراد ارسال شود.

این موشک‌ها یکی از سلاح‌های نسل جدید روسیه است؛ هر چند که هنوز تعداد و کارآیی آنها بین کارشناسان مورد بحث است.

برد این موشک‌ها دو هزار و ۴۰۰ کیلومتر اعلام شده که می‌توانند به همه پایتخت‌های اروپای غربی به جز مادرید و لیسبون حمله کنند.

اگر زمانی میان روسیه و ناتو درگیری رخ دهد، نیروهای مستقر در کالینینگراد که حدود ۱۰هزار نفر تخمین زده می‌شود، می‌توانند به‌عنوان بخشی از دفاع هوایی روسیه عمل کنند.

روسیه ۸۵ دیپلمات اروپایی را اخراج کرد

نمایی از ساختمان وزارت خارجه روسیه در مسکو

با تشدید تنش بین کرملین و اتحادیه اروپا بر سر جنگ در اوکراین، مسکو روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت اعلام کرد که در اقدامی تلافی‌جویانه ۸۵ دیپلمات فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی را از روسیه اخراج می‌کند.

بنابر اعلام وزارت خارجه روسیه، دستور اخراج ۳۴ دیپلمات از سفارت فرانسه، ۲۷ دیپلمات از سفارت اسپانیا و ۲۴ دیپلمات هم از سفارت ایتالیا در مسکو صادر شده است.

کشورهای اروپایی از جمله سه کشور یاد شده، از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) صدها دیپلمات روس را اخراج کرده‌اند.

معاون وزیر خارجه روسیه روز پنجم اردیبهشت تایید کرد که بعد از تهاجم نظامی به اوکراین بیش از ۴۰۰ دیپلمات روس از ۲۸ کشور اخراج شده‌اند.

بسیاری از کشورهای اروپایی علاوه بر تهاجم روسیه به اوکراین و کشتار غیرنظامیان اوکراینی در برخی نواحی به دست نیروهای روسی، موضوع «جاسوسی و پروپاگاندای» دیپلمات‌های روسیه را دلیل اخراج آن‌ها عنوان کرده‌اند؛ اتهامی که مسکو رد می‌کند.

روسیه پیشتر نیز به تلافی اخراج دیپلمات‌های خود از کشورهای اروپایی، ده‌ها دیپلمات لهستانی و آلمانی را ماه گذشته از سفارت این دو کشور در مسکو اخراج کرده بود.

مسکو همچنین تهدید کرده است که اقدام‌های تلافی‌جویانه مشابهی در انتظار فنلاند، رومانی، دانمارک، سوئد، نروژ، و ژاپن خواهد بود.

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، اطلاعیه اخیر مسکو مبنی‌بر اخراج دیپلمات‌های سه کشور اروپایی را «اقدامی خصمانه» خواند و تاکید کرد که نباید در «مجاری دیپلماتیک» خللی وارد شود‌.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و آسوشیتدپرس/ آ.ت/ ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG