لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۱۶

جبل الطارق توقیف نفتکش ایرانی را دو هفته دیگر تمدید کرد


دلیل توقیف نفتکش گریس ۱ «نقض» تحریم‌های اروپا علیه سوریه قید شده است.

دادستانی جبل‌الطارق روز جمعه اعلام کرد، دیوان عالی این کشور توقیف ابرنفتکش ایرانی را برای ۱۴ روز دیگر تمدید کرد.

دولت جبل الطارق هم در واکنش به اظهارات وزیر خارجه اسپانیا اعلام کرد، ابرنفتکش ایرانی را به درخواست کشور دیگری توقیف نکرده است.

دولت جبل‌الطارق روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای رسمی از توقیف یک ابرنفتکش در آب‌های خود خبر داد که به گفته خبرگزاری رویترز «از ایران» عازم سوریه بوده است. جبل‌الطارق تحت حاکمیت بریتانیا اداره می‌شود

در بیانیه دولت جبل‌الطارق به نام ایران اشاره نشده است. دلیل توقیف نفتکش گریس ۱ «نقض» تحریم‌های اروپا علیه سوریه قید شده است.

جوزپ بورل، وزیر خارجه اسپانیا در واکنش به توقیف این کشتی گفته بود که نفتکش ایرانی در خارج از قلمرو دریایی جبل الطارق و به درخواست آمریکا توقیف شده است.

دولت جبل الطارق جمعه در واکنش به این اتهام گفته است که هیچ درخواست سیاسی از هیچ دولتی برای توقیف این نفتکش دریافت نکرده است.

دولت جبل الطارق اضافه کرده است: تصمیم (به توقیف نفتکش) کاملا مستقل و با توجه به نقض قوانین موجود و نه بر اساس ملاحظات سیاسی، اتخاذ شد.

دولت جبل الطارق گفته است که شواهد معتبری در اختیار دارد که نشان می‌دهد گریس ۱ محموله نفت خام را به پالایشگاه بانیاس در سوریه منتقل می‌کرده است.

فابیان پیکاردو، وزیر امور خارجه جبل الطارق هم گفته است که این پالایشگاه نیز مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت بشار اسد در سوریه است.

وی اضافه کرده است: با موافقت من، نهادها و سازمان‌های انتظامی ما در عملیات خود از تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا کمک گرفتند.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی دولت جبل الطارق هم گفته است: ۲۸ خدمه این ابرنفتکش با ملیت‌های هندی، پاکستانی و اوکراینی همچنان در کشتی هستند.

این سخنگو اضافه کرده است، نیروهای پلیس با هدف «تعیین ماهیت محموله و مقصد نهایی آن» در حال تحقیق از خدمه هستند، ولی تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا عرشه این نفتکش را ترک کرده‌اند.

«یک نفتکش انگلیسی» توقیف کنیم

در همین حال واکنش ها در ایران در خصوص توقیف این نفتکش تشدید شده است.

روز گذشته وزارت امور خارجه ایران ضمن احضار سفیر بریتانیا در تهران توقیف این نفتکش را «راهزنی» دریایی خواند.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت هم خواستار توقیف یک نفتکش بریتانیایی شده است.

محسن رضایی در توییتی نوشته است: «انقلاب اسلامی در طول تاریخ چهل‌ساله خود، در هیچ معرکه‌ای آغازگر تنش نبوده، اما در پاسخ به زورگویان و گردنکشان، تعلل نکرده و تردید به دل راه نداده است. انگلیس اگر نفتکش ایرانی را رفع توقیف نکند، وظیفه دستگاه‌های مسئول، اقدام متقابل و توقیف یک نفتکش انگلیسی است.»

از سوی دیگر، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در توییتی، اقدام نیروی دریایی بریتانیا را ستود.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، رویترز و رادیو فردا؛ خ

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۶۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG