لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۲۱

خبرخوان

تداوم بی‌خبری از وضعیت سهیل عربی پس از انتقال به انفرادی در میانه بحران کرونا

فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی،‌ زندانی عقیدتی-سیاسی

فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی،‌ زندانی عقیدتی-سیاسی، روز جمعه ۲۵ مهر، با انتشار ویدئویی ضمن اظهار بی‌خبری از فرزندش از حدود یک ماه پیش تاکنون، خواستار کمک برای پیگیری وضعیت او و پاسخ‌گویی مسئولان در این‌باره شد.

بر اساس گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، آقای عربی در پی انتشار فایل صوتی و افشای شرایط ناگوار زندانیان در زندان تهران بزرگ (فشافویه)، روز جمعه ۲۸ شهریور امسال، «به بهانه انتقال به بهداری از بند خارج و به مکانی نامعلوم منتقل شده است».

مادر سهیل عربی در این ویدئوی یک دقیقه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر منتشر شده است، می‌گوید پس از انتقال فرزندش به مکانی نامعلوم، در ابتدا برای پیگیری وضعیت او به امین وزیری، معاون داداستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، مراجعه کرده است و در پاسخ به او گفته شده که سهیل را به زندان رجایی‌شهر منتقل کرده‌اند.

خانم مظلوم می‌افزاید به رغم مراجعه به زندان رجایی‌شهر، موفق به ملاقات با فرزندش نشده است. مسئولان زندان گفته‌اند که سهیل، در حال حاضر، در سلول انفرادی و محروم از حق ملاقات است و تا زمانی‌که به بند عمومی انتقال نیابد، امکان برقراری تماس تلفنی هم نخواهد داشت.

این در حالی است که به گفته فرنگیس مظلوم بیش از سه هفته است، در بی‌خبری مطلق نسبت به وضعیت فرزندش به سر می‌برد.

بنابر اظهارات خانم مظلوم، آخرین‌بار، یک‌شنبه ۲۰ مهر، برای پیگیری دوباره وضعیت سهیل، به آقای وزیری مراجعه کرده اما با اظهار بی‌اطلاعی از سوی این مقام مسئول روبه‌رو شده است.

در میانه بحران شیوع کرونا در زندان‌های ایران و همچنین نگرانی از بابت «پرونده‌سازی» تازه علیه سهیل عربی، خانم مظلوم از رسانه‌ها خواسته است تا صدای فرزندش باشند.

سهیل عربی در سال ۹۲ به خاطر انتشار مطالبی در فیس‌بوکش از سوی سپاه پاسداران بازداشت و ابتدا به اتهام «سب‌النبی» به اعدام محکوم شد، این حکم اما در دادگاه تجدیدنظر به هفت سال و نیم زندان، «دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی» و «دو سال ممنوع‌ الخروجی» تغییر کرد.

فرنگیس مظلوم که سال‌ها در پی دادخواهی حبس فرزندش بود، پارسال بازداشت و تیرماه امسال به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش سال حبس محکوم شد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پیشنهاد غرامت آمریکا به ۱۰ قربانی حمله پهپادی در افغانستان

تجمع مردم در محل حمله پهپادی به خودروی حامل شهروندان غیرنظامی در کابل

وزارت دفاع آمریکا پیشنهاد غرامت به بازماندگان ۱۰ قربانی حمله پهپادی این کشور به یک خودرو در افغانستان را مطرح کرده و گفته است آماده کمک به بازماندگان آنها برای انتقال به ایالات متحده است.

پنتاگون روز شنبه ۲۴ مهرماه گفت که متعهد به جبران مالی این حادثه است و با وزارت خارجه این کشور نیز مذاکراتی داشته تا خانواده قربانیان در صورت تمایل به آمریکا منتقل شوند و از آنها حمایت شود.

مقامات آمریکا ۷ شهریور امسال در جریان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گزارش داده بودند، یک بمبگذار انتحاری که با خودرو به مقصد فرودگاه کابل در حال حرکت بود، در حملات پهپادی نیروهای آمریکایی کشته شد.

بررسی‌های بیشتر نشان داد که خودروی یاد شده انتحاری نبوده است و در جریان حمله پهپادی ۱۰ غیرنظامی، از جمله ۷ کودک و یک کارمند افغانی سازمان بین‌المللی تغذیه و آموزش کشته شده‌اند.

قبلا ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و عذرخواهی کرده بود.

پنتاگون در اعلامیه روز شنبه خود مشخص نکرده آماده پرداخت چه میزان غرامت است.

یک هفته قبل از حمله پهپادی آمریکا در هفتم تیرماه امسال، حمله انتحاری عضوی از گروه تروریستی «خراسان داعش» منجر به کشته شدن حدود ۱۷۰ نفر، از جمله ۱۳ سرباز آمریکایی در نزدیکی فرودگاه کابل شده بود.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

قاضی آرژانتینی وزیر اسپانیایی دوران فرانکو را به «قتل» متهم کرد

یک قاضی آرژانتینی که مسئولیت رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با دوران دیکتاتوری ژنرال فرانکو در اسپانیا را بر عهده دارد، یکی از وزیران پیشین اسپانیا را به «چهار فقره قتل» متهم کرده است.

بر اساس اسناد و مدارکی که روز شنبه به رویت خبرگزاری رویترز رسید، قاضی ماریا سروینی دِکوبا، در جلسه دادگاهی در بوینس آیرس، علیه رودولفو مارتین ویا ۸۷ ساله، وزیر کشور اسپانیا بین سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ رای صادر کرده است.

این قاضی آرژانتینی گفته است که او مارتین ویا را دست‌کم در چهار فقره قتل مسئول می‌داند. بر اساس اظهارات قاضی، وزیر کشور سابق اسپانیا نقش اساسی در ساختارهای سرکوبگر دیکتاتوری ایفا کرده است که تا سال‌ها پس از مرگ فرانکو در ۱۹۷۵ نیز ادامه یافت.

اسپانیا در سال ۱۹۷۷ قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن، افرادی که در دوران دیکتاتوری ژنرال فرانکو مرتکب جنایاتی شده بودند، مشمول عفو عمومی شوند.

صدها اسپانیایی کوشیده‌اند تا با مراجعه به دادگاهی در آرژانتین، خواستار اجرای عدالت در رابطه با جنایاتی شوند که در طول نزدیک به چهار دهه دیکتاتوری فرانکو علیه آن‌ها و خانواده‌هایشان صورت گرفته است.

به گزارش رویترز، قاضی آرژانتینی دستور بازداشت مارتین ویا را که ساکن مادرید است، صادر کرده اما احتمال اجرایی شدن آن را بعید دانسته است.

مدافعان حقوق قربانیان رژیم فرانکو تخمین می‌زنند که بیش از صدهزار نفر از قربانیان جمهوری‌خواه جنگ داخلی و سال‌های سرکوب رژیم فرانکو در گورهای جمعی و بی‌نام و نشان دفن شده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید اسپانیا پس از کامبوج پر شمارترین گورهای جمعی و بی نام و نشان را دارد.

با استفاده از گزارش رویترز/ آ.ت/ س.ن

ارسلان یزدانی، شهروند بهایی، به‌طور موقت آزاد شد

ارسلان یزدانی و همسرش، سمیرا ابراهیمی، پس از آزادی از زندان اوین

گزارش‌ها از ایران حاکی است که ارسلان یزدانی، شهروند بهایی، پس از ۴۶ روز بازداشت توسط نیروهای امنیتی حکومت ایران، سرانجام روز شنبه ۲۴ مهر با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

آقای یزدانی روز دهم شهریور سال جاری توسط ماموران امنیتی که با زور وارد منزل او شده بودند، دستگیر و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در زندان اوین منتقل شد.

بازداشت این شهروند بهایی ساکن تهران از بابت اتهام‌هایی امنیتی همچون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» صورت گرفت. نیروهای امنیتی در زمان بازداشت این شهروند اقدام به تفتیش منزل و ضبط شماری از وسایل شخصی او کردند.

سمیرا ابراهیمی، همسر ارسلان یزدانی، پیش از این در گفت‌وگو با رادیوفردا ضمن رد این اتهامات تاکید کرده که همسرش هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشته و مانند دیگر هم‌کیشان خود تنها به دلیل اعتقادات بهایی‌اش بازداشت شده است.

به‌رغم سکونت ۳۰۰ هزار شهروند بهایی در ایران، حکومت آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد. مقامات جمهوری اسلامی بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها علیه پیروان این آیین را صادر کرده‌اند.

جامعه جهانی بهایی بارها تاکید کرده است این قبیل اتهام‌های امنیتی که علیه شهروندان بهایی در ایران مطرح می‌شود، «کاملا بی‌اساس» است و تنها دلیل بازداشت بهاییان توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی آنان است.

با استفاده از توییتر، هرانا و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

ارتش ایران از دفع «حمله دزدان دریایی» به دو نفتکش ایرانی خبر داد

نمایی از یک نتفکش ایرانی؛ عکس آرشیوی است

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۲۴ مهر گفت که تکاوران ناوگروه ۷۸ نیروی دریایی ارتش، حمله دزدان دریایی به کاروان تجاری ایرانی در خلیج عدن را دفع کردند.

به گفته دریادار شهرام ایرانی، این ناوگروه حین اسکورت دو نفتکش ایرانی با حمله «پنج قایق» دزدان دریایی روبه‌رو شد اما با اقدام به موقع تکاوران ارتش، «قایق‌های مهاجم مجبور به ترک صحنه شدند».

به نوشته خبرگزاری دولتی ایرنا، «این دو نفتکش به سلامت از منطقه خلیج عدن عبور کرده‌اند» و هم اکنون نیز تردد کشتی‌ها در این منطقه در امنیت کامل برقرار است.

در سال‌های گذشته تعدادی از صیادان ایرانی توسط دزدان دریایی در سومالی ربوده شدند و بر اساس گزارش‌ها، شماری از آن‌ها به علت «شکنجه‌های جسمی» دزدان دریایی جان باختند.

با استفاده از خبرگزاری رویترز، ایرنا و تسنیم؛ آ.ت/س.ن

حکم یک سال زندان نازنین زاغری «بدون تشکیل دادگاه» تایید شد

رافائلا، فرزند نازنین زاغری، در لندن بارها در گردهمایی اعتراضی برای آزادی مادرش شرکت کرده است

حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری، گفته است حکم یک سال زندان این شهروند ایرانی-بریتانیایی در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

به گزارش کانال تلگرامی امتداد، خانم زاغری توسط دادگاه بدوی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان و یک سال منع خروج از کشور محکوم شده بود و دادگاه تجدیدنظر بدون برگزاری جلسه دادگاه این حکم را تایید کرده است.

نازنین زاغری،‌ زندانی دوتابعیتی، در فروردین ۹۵ در پایان سفرش به ایران که برای دیدار با خانواده رفته بود، در فرودگاه تهران به اتهام «جاسوسی» بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد. از چند ماه پیش،‌ با وجود پایان یافتن دوران محکومیت خانم زاغری، حکومت ایران پرونده‌ تازه‌ای علیه او گشود و او را دوباره به زندان محکوم کرد.

مقام‌های حکومت ایران بارها اعلام کرده‌اند که تعیین تکلیف پرونده خانم زاغری منوط به پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی بریتانیا به ایران است.

این پرونده به دوران پیش از انقلاب ۵۷ باز می‌گردد و دولت بریتانیا به دلیل تحویل ندادن تانک‌های مدل چیفتن که قرارداد آن بیش از چهار دهه پیش میان حکومت پهلوی و دولت وقت بریتانیا امضا شده بود، حدود چهارصد میلیون پوند به ایران بدهکار است.

خانواده خانم زاغری در سال‌های گذشته، از حکومت ایران به علت گروگان گرفتن این شهروند انتقاد کرده‌اند و از دولت بریتانیا نیز خواسته‌اند که بدهی خود را بپردازد.

روز سوم مهرماه امسال نیز ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، به رادیوفردا گفت که این زندانی در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه بریتانیا، خواستار پرداخت بدهی آن کشور به ایران شده و به لیز تراس، وزیر خارجه این کشور گفته است که پنج سال از زندگی‌اش را به خاطر این بدهی از دست داده است.

«قتل ناموسیِ» زن جوان افغانستانی در روستایی در شهر رفسنجان

دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان روز شنبه اعلام کرد که علت مرگ یک زن جوان افغانستانی در این شهرستان «به احتمال زیاد قتل ناموسی» بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ایمان شهسواری سن این زن جوان را ۲۲ سال ذکر کرده و اضافه کرده است که جسد او «از چاهی با عمق ۱۲۰ متر در کمربندی نزدیکی دانشگاه کار این شهرستان بیرون کشیده شد».

آقای شهسواری ادامه داد: «پدر دختر متواری است و اکنون دستور بررسی و تحقیق درباره قاتل و افراد مرتبط با قتل داده شده تا با دستگیری آنان ابعاد قتل روشن شود.»

این مقام قضایی اشاره‌ای به مجرم بودن پدر مقتول نکرده، اما خبرگزاری رکنا به نقل از اهالی روستای مهمانسر نوشته است که پدر دختر جوان او را به دلیل «ارتباط با یک پسر جوان» به چاه انداخته، به همسرش محل چاه را گفته و فرار کرده است.

در سال گذشته، ۱۳۹۹، گزارش‌های متعددی از خشونت علیه زنان و قتل‌های ناموسی در ایران خبرساز شد که از آن جمله می‌توان به بریدن سر رومینا اشرفی، دختر ۱۳ ساله تالشی به دست پدرش، قتل ریحانه عامری، دختر ۲۲ ساله کرمانی، به دست پدرش با «میله آهنی» و کشتن فاطمه فرحی در آبادان از سوی همسرش که پسرعموی وی نیز بود، اشاره کرد.

در پی این اتفافات مرگبار علیه زنان در ایران، دید‌بان حقوق بشر در آذر ۹۹ خواستار اصلاح و تصویب هر چه سریع‌تر لایحه منع خشونت علیه زنان از سوی جمهوری اسلامی شد.

ایران یکی از چهار کشوری است که به کنوانسیون سازمان ملل برای رفع هر گونه تبعیض علیه زنان ملحق نشده‌‌اند.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، پدری که فرزند خود را به قتل رسانده باشد، قاتل محسوب نشده و مجازات قتل برای او در نظر گرفته نمی‌شود.

وزیر بهداشت ایران از آماده‌باش تمام بیمارستان‌ها «برای موج ششم» کرونا خبر داد

بهرام عین‌اللهی

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران، روز شنبه از آماده‌باش تمام بیمارستان‌های کشور برای مقابله با «موج ششم» از همه‌گیری کرونا در کشور خبر داد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از آقای عین‌اللهی نوشت: «برای موج ششم کرونا هم تمهیدات لازم را انجام داده‌ایم و هم بیمارستان‌هایمان در حال آماده‌باش هستند.»

هفته گذشته عده‌ای از مقام‌های مسئول و کارشناسان در ایران از «احتمال افزایش» تعداد مبتلایان به کرونا در کشور حتی با وجود افزایش تزریق واکسن در هفته‌های گذشته خبر دادند.

از جمله یک عضو کمیته علمی کشوری کرونا از «احتمال افزایش» شمار بیماران مبتلا به ویروس کرونا در روزهای آتی اظهار نگرانی کرده و دلیل آن را «راهپیمایی اربعین، مراسمات آخر ماه صفر و سفرهای شکل‌گرفته در تعطیلات هفتهٔ گذشته» عنوان کرده بود.

در همین زمینه محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، روز شنبه گفت: «از آنجایی که داریم به فصل سرما نزدیک‌تر می‌شویم و در عین حال زندگی در ازدحام مانند دانش‌آموزان... و دانشجویان... و شرایط این‌چنینی باعث می‌شود که موارد بیماری مجددا آغاز شود.»

بهرام عین‌اللهی نیز گفته است: «امیدواریم با واکسیناسیون زیادی که انجام شده و با رعایتی که مردم می‌کنند، موج بعدی نسبت به موج قبل سبک‌تر باشد.»

موضع‌گیری این مقام‌های بهداشتی نشان می‌دهد که وقوع «موج ششم» در کشور حتمی است.

با این همه محمدمهدی گویا تاکید کرده است: «واکسن به تنهایی نمی‌تواند این بیماری را کنترل کند، بلکه در کنار رعایت توصیه‌های بهداشتی به ویژه رعایت استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها، ‌ عدم حضور در اجتماعاتی که ضرورتی برای آن‌ها وجود ندارد و عوامل دیگر می‌تواند موثر باشد.»

وزارت بهداشت روز جمعه اعلام کرد که تاکنون ۴۷ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۲۵۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۲ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۵۳۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند.

این در حالی است که ایران بیش از ۸۳ میلیون جمعیت دارد و دست‌کم ۶۰ میلیون نفر از این جمعیت نیاز به تزریق دو دُز واکسن کرونا دارند تا «ایمنی نسبی» حاصل شود، اما تنها حدود ۳۳ درصد از این جمعیت هر دو دُز واکسن را تزریق کرد‌ه‌اند.

مقام وزارت خارجه ایران: در حال تلاش برای بهبود روابط با مصر هستیم

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه ایران روز شنبه گفت که «در حال تلاش برای بهبود روابط با مصر هستیم» و حل مشكلات ایران و عربستان می‌تواند بر این موضوع تاثيرگذار باشد.

میرمسعود حسینیان در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا تاکید کرد که تلاش‌های دیپلماتیک برای حل مشکلات ایران و مصر کُند است و توقیف دو ساله کشتی‌های نفتی ایران و حکم اعدام چند شهروند ایرانی متهم به تجارت مواد مخدر «دو مشکل بزرگ در تعامل با مصر» است و ایران در حال تلاش است که احکام اعدام توسط رئيس جمهور مصر تایید نشود.

او به تعداد دقیق افرادی که به اعدام محکوم شده‌اند و جزئیات پرونده آنها اشاره نکرده است، ولی شهریور امسال رسانه‌های مصری گزارش داده بودند که هشت نفر از جمله یک شهروند ایرانی به اتهام مشارکت در تجارت دو تن هروئین و یکصد کیلوگرم قرص متامفِتامین به اعدام محکوم شده‌اند.

ایران و مصر نیز از سال ۵۸ روابط دیپلماتیک ندارند و علاوه بر اختلاف‌نظر درباره مسائل منطقه‌ای، مصر ایران را بارها به تلاش برای ترويج شیعه در این کشور متهم کرده است.

عبدالفتاح السیسی، رئيس‌ جمهور مصر، تیرماه امسال به عراق سفر کرد که نخستین سفر یک رئیس‌جمهوری مصری به عراق طی سه دهه گذشته بود. در جریان این سفر، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که این سفر به منظور خنثی کردن نفوذ ایران در منطقه انجام شده است.

وزیر میراث فرهنگی مقبره کوروش را مانع کشاورزی و حفاری چاه توصیف کرد

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دولت ابراهیم رئیسی

عزت‌الله ضرغامی، وزیر «میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» در دولت ابراهیم رئیسی، در جریان سفر استانی به فارس گفت که مردم پاسارگاد به‌ دلیل وجود «مقبره کوروش نمی‌توانند کشاورزی کنند و چاه بزنند».

او در جلسه شورای اداری استان فارس که روز پنج‌شنبه، ۲۲ مهر، در سالن استانداری فارس برگزار شد، افزود که به منظور برطرف کردن این مشکل، باید «قوانین حریم‌ها مقداری انقباض پیدا کند».

آقای ضرغامی که رئیس پیشین صداوسیما هم بوده توسط ابراهیم رئیسی به عنوان وزیر میراث فرهنگی انتخاب و معرفی شد، اما به نظر می‌رسد بیشتر دغدغه وضعیت کشاورزان را دارد تا حفاظت از میراث فرهنگی کشور.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عزت‌الله ضرغامی در بخش دیگری از سخنانش گفت که استان فارس در امر گردشگری و میراث فرهنگی «بسیار دچار عقب‌ماندگی» است.

او با «بی‌فایده» خواندن بودجه اختصاص‌یافته به مرمت و بازسازی بخش گردشگری این استان، تصریح کرد که «این مبلغ توزیع شده است و دردی را دوا نخواهد کرد».

آذر ماه سال گذشته نیز گزارش‌هایی منتشر شد مبنی‌ بر نفوذ سیل به حریم «درجه یک» کاخ اردشیر بابکان، بنیان‌گذار شاهنشاهی ساسانی، در فیروزآباد شیراز که تخریب بخشی از این مجموعه تاریخی را به دنبال داشت.

بر اساس گزارش‌های پیشین سازمان میراث فرهنگی ایران، بارش باران و جاری شدن سیلاب در اوایل سال ۱۳۹۸ به بیش از ۷۳۰ اثر تاریخی و باستانی در ۲۵ استان آسیب زده‌ است.

همزمان با اقدامات ديپلماتيک یک سرباز آذربایجانی در ناگورنو- قره‌باغ کشته شد

سرباز ارتش جمهوری آذربایجان در منطقه ناگورنو-قره‌باغ

گزارش‌ها حاکی است که در درگیری‌های غروب روز پنجشنبه ۲۲ مهر در ناحیه ناگورنو- قره‌باغ یک سرباز جمهوری آذربایجان کشته و ۶ سرباز ارمنی نیز مجروح شده‌اند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفت سرباز این کشور بر اثر تک تیراندازی نیروهای ارمنی کشته شده است.

نیروهای ارمنی مستقر در منطقه هر گونه مسئولیتی در مرگ سرباز جمهوری آذربایجان را تکذیب کرده و گفتند که شش نفر از نیروهای ارمنی بر اثر تیراندازی ارتش جمهوری آذربایجان در شرق ناحیه قره‌باغ مجروح شده‌اند.

نیروهای ارمنی افزودند که این مورد از نقض آتش‌بس را به نیروهای حافظ صلح روسیه اطلاع داده‌اند.

یکی از مقامات ناحیه ناگورنو- قره‌باغ گفت پنجشنبه شب در چندین نقطه از نوار مرزی بین دو طرف زد و خوردهایی روی داده است. او افزود که روز جمعه اوضاع آرام است و مقامات محلی مشغول انجام اقدامات لازم برای حفظ آرامش هستند.

حوادث شب گذشته شدیدترین مورد از نقض آتش‌بسی است که از نوامر گذشته در نوار مرزی بین نیروهای ارمنی و ارتش جمهوری آذربایجان برقرار. درگیری‌های شدید سال گذشته که بیش از شش هزار و ۶۰۰ کشته به جا گذاشت با میانجی‌گری روسیه پایان یافت.

همزمان با این درگیری‌ها وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه برای دومین بار طی یک ماه اخیر در گفت‌وگوهایی که با میانجی‌گری سرگئی لاورف، وزیرخارجه روسیه برگزار می‌شود شرکت کردند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت که آقای لاورف در این مذاکرات تاکید کرده که مسکو کماکان به بحران ناگورنو- قره‌باغ توجه ویژه‌ای دارد و هنوز مسائلی وجود دارد که مذاکرات سه جانبه در مورد آن باید ادامه یابد.

به گفته وزارت خارجه روسیه، وزرای خارجه سه کشور در این دیدار در مورد نحوه اجرای آتش‌بس گفت‌وگو کرده و به این نتیجه رسیدند که بخش اعظم شروطی که در این توافق پیش‌بینی شده بود به خوبی اجرا شده است.

وزارت خارجه ارمنستان گفت وزیر خارجه این کشور در گفت‌وگوهای اخیر باری دیگر موضوع اسارت ده‌ها نظامی و غیرنظامی ارمنی در جمهوری آذربایجان را به عنوان نقض مفاد آتش‌بس مطرح کرده است.

وضعیت ناحیه ناگورنو- قره‌باغ در دیدار روز سه‌شنبه نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در مسکو مطرح شد و آقای پاشینیان بدون ارائه جزییات این مذاکرات را «بسیار سازنده» توصیف کرد.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن

آمار رسمی کرونا در ایران؛ ۱۹۷ نفر دیگر قربانی کووید ۱۹ شدند

وزارت بهداشت ایران روز جمعه، ۲۳ مهر، اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۷ تن دیگر در کشور به دلیل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جان باختند‌ و مجموع جان‌باختگان کرونا به ۱۲۳ هزار و ۶۹۵ نفر رسید.

در شبانه‌روز گذشته همچنین، ۱۱ هزار و ۸۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک‌هزار و ۵۹۱ نفر از آن‌ها بستری شدند.

تعداد کل مبتلایان نیز به حدود پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت و برخی مسئولان اعلام می‌شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، بیش از چهار هزار و ۹۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

همچنین بر اساس گزارش‌های رسمی، تاکنون ۴۷ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۲۵۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۲ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۵۳۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند.

در حال حاضر هفت شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۰۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۴۸ شهر در وضعیت زرد و ۸۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

با وجود اعلام رسمی کاهش شهرهای قرمز به هفت مورد در روزهای گذشته، برخی از مقامات بهداشتی ایران و کارشناسان درباره اوج‌گیری دوباره کرونا در پاییز به دلیل شیوع گونه‌های جدید هشدار داده‌اند.

با استفاده از رسانه‌های ایران و رادیوفردا/ آ. ت./ ف. دو.

آمریکا پس از سه سال به شورای حقوق بشر سازمان ملل بازگشت

نمایی از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو؛ عکس آرشیوی است

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۹۳ عضو، در رای‌گیری روز پنج‌شنبه، ۲۲ مهر، به بازگشت ایالات متحده آمریکا به شورای حقوق بشر رای مثبت داد.

آمریکا با کسب ۱۶۸ رای موافق و بدون مواجهه با هیچ‌گونه رای مخالفی از سوی دیگر اعضا، موفق به احیای کرسی عضویت خود در این شورا شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، اواسط سال ۲۰۱۸ در اعتراض به «تمرکز یک‌جانبه» شورای حقوق بشر سازمان ملل بر عملکرد دولت اسرائیل و مخالفت با پیشنهاد نماینده آمریکا برای انجام اصلاحات از این نهاد خارج شد.

یکی دیگر از دلایل اعتراض آمریکا ترکیب اعضای این نهاد بود که در حال حاضر شامل چین، روسیه، اریتره، کوبا و ونزوئلا می‌شود که همگی متهم به نقض گسترده حقوق بشر هستند.

دولت جو بایدن اوایل اسفندماه پارسال و در همان هفته‌های ابتدایی آغاز به کار خود در کاخ سفید وعده داد که آمریکا را به این سازمان مستقر در ژنو سوئیس باز می‌گرداند.

با استفاده از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سی‌ان‌ان و رادیوفردا/ آ. ت./ ف. دو.

انتقال سپیده قلیان به بند ۲۰۹ زندان اوین با هدف «بازجویی برای پرونده جدید»

امیر رئیسیان، وکیل سپیده قلیان، از انتقال این فعال مدنی به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داده است.

آقای رئیسیان روز پنج‌شنبه، ۲۲ مهر، در توییتر شخصی خود نوشت که سپیده قلیان بعد از دو روز بی‌خبری با خانواده تماس گرفته و گفته است که از اهواز به بوشهر برده شده و از بوشهر به تهران و زندان اوین (بند ۲۰۹) منتقل شده است.

به گفته وکیل خانم قلیان، «گویا این انتقال برای تحقیقات و بازجویی برای پرونده جدید (افشای مطالبی از زندان بوشهر) بوده است.»

سپیده قلیان، فعال مدنی که از زندان به مرخصی آمده بود، شامگاه دوشنبه ۱۹ مهر بازداشت شد.

مهدی قلیان، برادر او در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشته بود که «بیش از ۳۰ مامور به خانه سپیده قلیان حمله کرده، او را از منزل ربوده و به مکان نامعلومی منتقل کردند».

امیر رئیسیان در توییت دیگری نوشته است: «در زمان بازداشت سپیده قلیان،گوشی موبایل و لپتاپ‌اش و دو گوشی موبایل و یک تبلت اعضای خانواده به همراه ریموت کنترل! منزل خواهرش توسط مامورین اخذ شده، فرض کنیم بازداشت به علت غیبت از زندان بوده، توقیف این وسایل چه دلیلی داشته؟»

سپیده قلیان اواخر شهریورماه با انتشار تصویر یک ابلاغیه قضایی خبر داد که اداره کل زندان‌های استان بوشهر از او شکایت کرده و شعبه دوم دادسرای عمومی و انقلاب بوشهر نیز بر اساس این شکایت او را به «نشر اکاذیب رایانه‌ای و فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم و احضار کرده است.

این شکایت به‌نظر می‌رسد معطوف به افشاگری خانم قلیان از شرایط بند زنان زندان مرکزی بوشهر باشد. او از این بند به عنوان «جایی نزدیک آخر دنیا» نام برده و گزارشی از شکنجه‌ها، بدرفتاری‌ها و شرایط نگهداری زنان زندانی در این زندان منتشر کرده است.

سپیده قلیان ۲۸ خردادماه در پی ابتلا به کرونا در زندان به مرخصی آمده بود. او که در پرونده اعتراضات هفت‌تپه به پنج سال حبس محکوم شده است، بیستم اسفند پارسال به زندان بوشهر تبعید شده بود.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی‌ توییتر اینستاگرام و گزارش‌های‌ رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

کاهش «۳۲ درصدی» قدرت خرید کارگران در ایران در شش ماه

رئیس کمیته مزد شورای کار می‌گوید با احتساب تورم و افت ارزش ریال در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰، قدرت خرید دستمزد ریالی کارگران در پایان شهریور، «۳۲.۴ درصد کمتر» از قدرت خرید آن‌ها در اول فروردین امسال بوده است.

به گزارش همشهری، این میزان کاهش قدرت خرید به این معنی است که دستمزد ده میلیون تومانی یک کارگر در ابتدای سال جاری، به شش میلیون و ۴۶۰ هزار تومان در پایان شهریور کاهش یافته است.

فرامرز توفیقی در گفت‌و‌گو با این روزنامه اضافه کرد که هزینه معیشت کارگری در ایران به مرز ۱۱ میلیون تومان رسیده و حداقل دستمزد کارگران، «تنها ۳۷ درصد هزینه معیشت واقعی یک خانوار کارگری را پوشش می‌دهد».

بر اساس این گزارش، یک خانوار ۳.۳ نفره کارگری «برای گذران زندگی شرافتمندانه» باید در هر ماه ۱۰ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان هزینه کند، در حالی‌ که دستمزد پایه این خانوار با احتساب مزایای کارگری تنها ۴.۲ میلیون تومان است.

بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران، نرخ محرومیت در پاییز ۱۳۹۹ به ۳۱.۴ درصد رسیده که بالاترین رقم در ده سال گذشته محسوب می‌شود.

طبق این آمار، به‌ طور میانگین از جمعیت ۸۵ میلیون نفری ایران، ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در دهک‌های مختلف با فقر دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند که بخش قابل‌ توجهی از آن‌ها را خانوار‌های کارگری تشکیل می‌دهند.

با استفاده از گزارش‌های روزنامه همشهری و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

بیل کلینتون در بیمارستانی در کالیفرنیا بستری شد

بیل کلینتون

شبکه «سی ان ان» گزارش داد که بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق آمریکا به دلیل بیماری عفونی در بیمارستانی در کالیفرنیا بستری شده است.

طبق این گزارش، بیل کلینتون، ۷۵ ساله، سه‌شنبه در بخش مراقبت‌های ویژه مرکز پزشکی دانشگاه ایرواین کالیفرنیا، بستری شده است.

پزشک معالج رئیس جمهوری اسبق آمریکا هم گفته است که بیل کلینتون طی دو روز گذشته تحت معالجه بوده و حال او رو به بهبود است.

سخنگوی آقای کلینتون هم در بیانیه‌ای گفته است حال او خوب است و از تمامی کادر درمانی بیمارستان مرکز درمانی دانشگاه ایرواین کمال تشکر را دارد.

سی ان ان به نقل از پزشکان بیل کلینتون می‌گوید ، او به دنبال احساس خستگی مفرط به بیمارستان رفت و تشخیص اولیه عفونت خونی بود که به نظر از مجاری ادرار آغاز شده است.

سی ان ان به نقل از منابع بیمارستانی گزارش داده است که رئیس جمهوری اسبق آمریکا از دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور استفاده نمی‌کند.

این شبکه خبری آمریکایی می‌گوید، بستری شدن بیل کلینتون در بیمارستان به مشکلات قلبی یا بیماری کووید ۱۹ مربوط نمی‌شود.

بیل کلینتون طی سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ رئیس جمهوری آمریکا بود. او در دو دهه گذشته نیز دو بار در بیمارستان بستری شده است. آقای کلینتون در سال ۲۰۰۴ تحت عمل جراحی «بای‌پس» قرار گرفت. او همچنین در سال ۲۰۱۰ راهی بیمارستان شد و دو «استنت شریانی» در قلبش کار گذاشته شد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG