لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۳۸

آمریکا معافیت عراق برای واردات گاز و برق ایران را تمدید کرد


نمایی از خط لوله گاز ایران و عراق

آمریکا روز چهارشنبه، ۲۴ مهرماه، بار دیگر معافیت عراق برای واردات برق و گاز از ایران را به مدت چهار ماه تمدید کرد.

آن طور که در گزارش رسانه‌های عراقی آمده است، ایالات متحده ۱۲۰ روز دیگر به عراق مهلت داده تا خرید برق و گاز از جمهوری اسلامی ایران را ادامه دهد.

این پنجمین معافیتی است که آمریکا از نوامبر پارسال، یک سال پیش، تاکنون برای ادامه خرید گاز و برق ایران به عراق داده است.

در همین زمینه پایگاه خبری «عراق اویل رپورت» با استناد به منابع عراقی مذاکره‌کننده با آمریکا گزارش داد که معافیت قبلی در ماه ژوئن به عراق داده شده بود و مجوز معافیت جدید، درست یک روز مانده به پایان معافیت قبلی، از آمریکا گرفته شده است.

بر اساس آمارهای رسمی، ایران پارسال پنج تراوات ساعت برق و حدود ۴.۸ میلیارد متر مکعب گاز به عراق صادر کرده بود. ارزش این میزان از صادرات، بیش از دو میلیارد دلار است.

عراق یک سوم برق مصرفی خود را از همسایه‌ها وارد می‌کند و گازی که از ایران دریافت می‌کند نیز عمدتا برای سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کشور با کمبود شدید برق مواجه است و اخیرا نیز اعتراضات خونینی در عراق به‌ خاطر «فساد دولتی و کیفیت پایین خدمات عمومی، خصوصا قطعی برق» اتفاق افتاد.

عراق می‌گوید حداقل دو سال زمان نیاز است تا از واردات برق و گاز ایران بی‌نیاز شود.

عراق قرارداد واردات سالانه بیش از ۱۸ میلیارد متر مکعب گاز با ایران را دارد، اما آخرین آمارهای شرکت ملی گاز نشان می‌دهد که هم اکنون حدود یک سوم این میزان را وارد می‌کند.

واردات گاز عراق از ایران نیز پارسال ۲۶ درصد نسبت به سال قبل آن افت داشت.

منابع: عراق اویل ریپورت، رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG