لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۴۳

فراخواندن سفیر عراق در تهران به دلیل «رفتار غیرمسئولانه با شهروندان عراقی»


راحج صابر عبود الموسوی، سفیر عراق در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای چهارشنبه ۲۸ شهریور اعلام کرد که سفیر این کشور در تهران به دلیل رفتار «غیر مسئولانه» با شهروندان عراقی به بغداد فراخوانده شده است.

در بیانیه أحمد محجوب آمده است:وزارت امور خارجه عراق از رفتار غیر مسئولانه سفیر عراق در تهران با شهروندان عراقی بسیار متاسف است. ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه (عراق)، به دلیل همین رفتار سفیر (عراق در تهران)، وی را فورا به کشور فراخواند تا ضمن انجام تحقیقات لازم، کلیه اقدامات قضایی درباره این رفتار انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه عراق می‌گوید این وزارت خانه از تمامی سفارتخانه و مراکز دیپلماتیک عراق در دیگر کشورها خواسته است تا در خدمت شهروندان عراقی باشند و به همین دلیل سفارت عراق در تهران نیز می بایست همانند دیگر مراکز دیپلماتیک در خدمت شهروندان عراقی باشد.

این بیانیه جزئیات بیشتری در خصوص این رفتار «غیرمسئولانه» راحج صابر عبود الموسوی، سفیر عراق در تهران، با شهروندان عراقی بیان نکرده است.

در روزهای گذشته برخی منابع خبری، از جمله شبکه خبری السومریه عراق، از انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی خبر دادند که در آن سفیر عراق در تهران با حضور در یکی از حسینیه‌های عراقی‌های مقیم ایران، در پاسخ به مشکلات طرح شده از سوی شهروندان عراقی، از آنها به تندی انتقاد می‌کند.

او از جمله می‌گوید که آنها در این مکان به دلیل مراسم مذهبی گرد هم آمده‌اند و نه طرح مشکلات کاری و اداری.

این ویدئو به شکل گسترده در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته و برخی فعالان مدنی آقای الموسوی را به دلیل اظهارات غیر دیپلماتیکش مورد سرزنش قرار داده‌اند، از جمله به این دلیل که او به عنوان نماینده دولتش از در خارج از کشور باید با خویشتن‌داری به مشکلات شهروندان عراقی توجه کند.

راحج صابر الموسوی، که از جمله سفارت عراق در ازبکستان را عهده‌دار بوده، در خرداد ماه ۹۴ به عنوان سفیر عراق در تهران معرفی شد و در این سمت جانشین محمد مجید الشیخ شد که در سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ عهده‌دار این سمت در تهران بود.

با استفاده از وب‌سایت وزارت خارجه عراق و دیگر منابع خبری؛ خ.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG