لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۲۷

کرکوک؛ ادامه صف‌آرایی نیروهای دولتی و پیش‌مرگه‌ها در پی ضرب‌الاجل بغداد


خبرنگار خبرگزاری فرانسه گزارش داده‌است خودروهای زرهی حامل پرچم عراق را دیده که در اطراف رودخانه‌ای مسقر شده و پیش‌مرگه‌ها نیز در پشت خاکریز‌ها و بلوک‌های سیمانی سنگر گرفته‌اند

بنا بر گزارش‌ها صف‌آرایی پرتنش ِ نیروهای دولتی عراق از یک‌سو و پیش‌مرگه‌های کـُرد اقلیم کردستان آن کشور از سوی دیگر، در کرکوک و پیرامون آن ادامه دارد. دولت مرکزی عراق تا اوایل صبح یک‌شنبه ۲۳ مهر ماه به پیش‌مرگه‌های کرد مهلت داده بود محل را ترک کنند.

فرماندهان کـُرد ضرب‌الاجل تعیین‌شده از سوی دولت مرکزی را رد کرده‌اند. شهر کرکوک از مهم‌ترین حوزه‌های نفتی عراق است. تنش‌ها میان دولت مرکزی و اقلیم کردستان در پی همه‌پرسی مهر ماه شدت گرفته‌است.

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، از هر دو طرف خواسته‌است از درگیری و نبرد با یکدیگر دوری کرده و بر نابودی گروه موسوم به حکومت اسلامی متمرکز شوند. هم نیروهای دولتی و هم اقلیم کردستان از هم‌پیمانان آمریکا در نبردها علیه داعش به‌شمار می‌روند و مستشاران و مشاوران نظامی اعزامی از سوی واشینگتن در میان هر دو طرف حضور دارند.

ارتش عراق و شبه‌نظامیان حامی دولت مرکزی آن کشور، با جنگ‌افزارهای سنگین در اطراف کرکوک هستند و اقلیم کردستان نیز هزاران نیروی تازه‌نفس داخل شهر و پیرامون آن مستقر کرده‌است. مناطقی نزدیک کرکوک از جمله مناطقی بود که در اوج پیشروی‌های داعش به تصرف آن گروه درآمد، اما پیش‌مرگه‌های کـرد عملا کنترل شهر را در درست گرفتند.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه گزارش داده‌است خودروهای زرهی حامل پرچم عراق را دیده‌است که در اطراف رودخانه‌ای در نزدیکی کرکوک مسقر شده و پیش‌مرگه‌ها نیز در پشت خاکریز‌ها و بلوک‌های سیمانی سنگر گرفته‌اند.

یکی از فرماندهان پیش‌مرگه‌ها گفته است آن‌ها تمامی تدابیر لازم را در نظر گرفته و برای مقابله با «تحریک‌ها‌» آمادگی دارند. یک افسر ارتش عراق نیز به خبرگزاری فرانسه گفته‌است که نیروهای دولتی هنوز دست به تحرکی نزده و منتظر دستور ستاد کل ارتش هستند.

پیش از این حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، گفته بود قصد جنگ با شهروندان کـرد را ندارد. با این همه صف‌آرایی طرف‌ها در کرکوک و پیرامون آن بر نگرانی‌ها از یک درگیری گسترده شدت بخشیده‌است.

همزمان جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز شنبه در جمع خبرنگاران گفته است «همه باید روی شکست داعش تمرکز کنند. ما در حال حاضر نمی‌توانیم با یکدیگر رویارو شویم».

با برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق که با وجود مخالفت دولت مرکزی عراق، همسایگان آن کشور، دبیر کل سازمان ملل و ایالات متحده انجام شده، تنش‌های تازه‌ای در آن کشور شکل گرفته‌است. دولت مرکزی و اقلیم کردستان به یکدیگر هشدار داده و حملات لفظی شدیدی نیز میان آن‌ها رد و بدل شده‌است.

همه‌پرسی در سه استان از اقلیم کردستان و در عین حال در استان‌های هم‌جوار اقلیم از جمله کرکوک انجام شد. بغداد هرگونه مذاکره یا اقدامی برای افزایش قلمروی اقلیم، تا زمانی که نتیجه همه‌پرسی باطل اعلام نشود، را رد کرده‌است.

XS
SM
MD
LG