لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۸

نشست «سران پارلما‌ن‌های ایران، عربستان و ترکیه» شنبه در بغداد برگزار می‌شود


مشخص نیست که آیا علی لاریجانی در این نشست شرکت خواهد کرد یا نه (عکس: علی لاریجانی و محمد حلبوسی چهارشنبه، ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۷ تهران)

یک سخنگوی پارلمان عراق جمعه ۳۰ اردیبهشت اعلام کرد نشستی با حضور سران پارلمان‌های همسایه عراق با حضور عربستان، ایران و ترکیه در بغداد برگزار می‌شود.

این سخنگو به خبرگزاری فرانسه گفته است: این نشست یک روزه با حضور روسای مجالس ترکیه، عربستان، اردن، سوریه و کویت روزشنبه برگزار میشود.

این سخنگو تصریح کرده است:از ایران نیز «یک مقام بلندپایه» حضور خواهد داشت.

ولی این سخنگو مشخص نکرد که آیا رئیس مجلس ایران در این نشست حضور خواهد داشت یا نه.

در همین زمینه، روز گذشته روزنامه ایران گزارش داده بود به رغم دریافت دعوت نامه رئيس مجلس عراق، دفتر علي لاريجانی، رئیس مجلس ایران هنوز « موضعي مبني بر شركت يا عدم حضور علي لاريجانی يا هياتي از مجلس ايران در اين اجلاس» اتخاذ نشده است.

ریاست این نشست به عهده محمد الحلبوسی ، رئیس مجلس عراق خواهد بود . آقای حلبوس روز جمعه گفته است: مایه افتخار است که هیات‌های پارلمانی کشورهای همسایه دراین نشست در بغداد شرکت میکنند.

طبق این گزارش، محمد حلبوسی پیشتر با حموده یوسف الصباغ،رئیس پارلمان سوریه، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

حموده الصباغبه همراه هیئت سوری برای مشارکت در کنفرانس پارلمان‌های کشورهای همسایه عراق به بغداد رفته است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، به دنبال سقوط حکومت صدام حسین، عراق به صحنه رویارویی قدرت‌های بین المللی و منطقه‌ای از جمله آمریکا و ایران بدل شده بود. اما عراق طی سال‌های اخیر کوشیده است تا نقش یک میانجیگر را بین قدرت‌های منطقه و بین المللی ایفا کند.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه؛ خ

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG