لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۰۹

احزاب عراق گفت‌وگو برای معرفی نخست‌وزیر تازه را «آغاز کرده‌اند»


صدها تن در اعتراضات عراق کشته شده‌اند؛ اعتراضاتی که با وجود کناره‌گیری نخست‌وزیر همچنان ادامه دارد

بنا بر گزارش‌ها احزاب عراقی از دسته‌بندی‌های مختلف، مذاکرات برای یافتن نخست‌وزیر تازه را آغاز کرده‌اند. عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر پیشین، پس از کشته‌شدن ده‌ها تن از معترضان در پنج‌شنبه گذشته، کناره‌گیری کرد.

آقای عبدالمهدی یک سال بیشتر هدایت دولت را برعهده نداشت و واپسین هفته‌های نخست‌وزیری او نیز همراه شد با گسترده‌ترین اعتراضات در عراق از زمان سرنگونی صدام حسین در حمله آمریکا.

اعتراضاتی که نخست علیه کمبود و نبود امکانات ابتدایی مانند آب آشامیدنی در یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان از نظر منابع انرژی آغاز شد. اما خشونت‌های گروه‌های مختلفی از نیروهای امنیتی، عراق را دستخوش تلاطم‌های سیاسی شدیدی کرد.

عادل عبدالمهدی هشتم آذر ماه، یک روز پس از مرگ ۴۵ معترض در نجف، ناصریه، بغداد و جاهای دیگر از مقام خود کناره گرفت.

یازدهم آذر ماه خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خبری خود در بغداد از روند جلسات و مذاکرات برای معرفی شخص جدیدی به‌عنوان نخست‌وزیر گزارش داده است.

البته خبرگزاری فرانسه تاکید کرده نخست‌وزیر تازه نه تنها باید از سد احزاب بگذرد که باید مورد قبول واشینگتن و تهران نیز قرار گیرد.

حریث حسن، تحلیل‌گر موسسه کارنگی، به این خبرگزاری گفته «تهران سرمایه‌گذاری فراوانی در ترازوی سیاست عراق کرده و احتمالا به راحتی از آن دست نخواهد کشید».

خبرگزاری فرانسه به‌نقل از شماری از مقام‌های رسمی عراق گفته هفته گذشته قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، برای انجام گفت‌وگوهایی به عراق رفته بود.

شماری از رسانه‌های منطقه، از جمله جروزالم‌پست در اسرائیل و العربیه در عربستان سعودی، نیز گزارش مشابهی را منتشر کرده‌اند.

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز یک‌شنبه گفت ایران عامل مشترک در اعتراض‌های سرتاسر خاورمیانه است و تظاهرکنندگان در عراق، لبنان و خود ایران مخالف رژیم حاکم بر تهران هستند.

تهران اتهام دخالت در امور دیگر کشورها را رد کرده و برخی مقام‌های جمهوری اسلامی معترضان را به ارتباط با کشورهای خارجی متهم کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها در اعتراضات خود ایران تا صدها نفر طی تنها چند روز کشته شده‌اند. روزنامه نیویورک‌تایمز روز گذشته اعتراضات آبان‌ماه را بدترین ناآرامی در ایران طی ۴۰ سال گذشته توصیف کرده بود.

اعتراضات در عراق نیز همچنان ادامه دارد.

بنا بر گزارش برخی رسانه‌های عراقی از جمله شبکه السومریه سطح آماده‌باش نیروهای امنیتی در نجف در دو روز گذشته به «سطح سی» یا «آماده‌باش حداکثری» افزایش یافته است.

نجف از جمله شهرهایی‌ست که خشونت‌های گسترده‌ای در آن رخ داده و کنسولگری جمهوری اسلامی در آن دو بار تا کنون هدف حمله قرار گرفته و به آتش کشیده شده‌است.

با این حال وب‌سایت شفق بیانیه‌ای از پلیس نجف منتشر کرده که در آن «آماده‌باش حداکثری» در نجف رد شده و گفته شده نیروهای امنیتی از آغاز اعتراضات در آماده‌باش قرار دارند.

خبرگزاری فرانسه، السومریه، شفق، جروزالم‌پست
XS
SM
MD
LG