لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۹

معترضان در جریان مراسم اربعین در کربلا شعارهای ضد فساد سر دادند


زائران مراسم اربعین در کربلا در روز شنبه، ۲۷ مهر،

پس از فراخوان مقتدی صدر، روحانی شیعه، هزاران نفر در مراسم اربعین در کربلا با پوشیدن کفن شعارهایی را علیه فساد در عراق سر دادند. این تجمع در پاسخ به درخواست مقتدی صدر برای ادامه اعتراض‌ها علیه دولت انجام شده بود.

این گروه شعارهایی چون «نه به فساد» و «بله به اصلاح» سر می‌دادند.

مقتدی صدر خواهان استعفای دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، شده است.

معترضان که طی هفته گذشته نیز در بغداد و شهرهای عمدتاً شیعه‌نشین جنوب عراق به خیابان‌ها آمده‌اند به فساد در ادارت دولتی، ضعف در ارائه خدمات عمومی مانند آب و برق و نیز سطح بالای بیکاری اعتراض دارند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع امنیتی عراق نوشته است که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مرگ معترضان عراقی در جریان اعتراض‌های اخیر عراق دست داشته‌اند. سخنگوی حشد الشعبی در گفت‌وگو با رویترز این خبر را تکذیب کرده است.

تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند که آمریکا و عربستان سعودی این اعتراضات را با هدف تاثیرگذاری بر مراسم اربعین سازماندهی کرده‌اند.

در چند سال اخیر از مراسم اربعین به عنوان «مانور قدرت» جمهوری اسلامی نام برده می‌شود و برنامه‌ریزی گسترده و صرف مبالغ بسیار برای آن از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

در همین حال حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که در ۲۰ روز گذشته سه میلیون و ۴۰۰ هزار زائر به عراق سفر کردند.

وی گفت که بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار زائر به ایران بازگشته‌اند.

تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی نیز برای شرکت در مراسم اربعین به عراق سفر کرده‌اند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران که به کربلا سفر کرده روز شنبه با نخست وزیر عراق درباره مراسم اربعین تلفنی گفت‌وگو کرد.

منابع: خبرگزاری‌های فرانسه و ایرنا و رادیو فردا / ا.م / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG