لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۴۳

محمد علاوی از تشکیل دولت در عراق انصراف داد


محمد توفیق علاوی، ماه پیش مکلف به برپایی کابینه شد

نخست‌وزیر تعیین‌شده از سوی رئیس‌جمهوری عراق، در نامه‌ای رسمی و نیز یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد از تشکیل کابینه دولت انصراف می‌دهد.

محمد توفیق علاوی، که ماه پیش مکلف به برپایی کابینه شد، در نامه خود به برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، نوشته در جریان مذاکرات برای تشکیل کابینه «با چالش‌ها و مسائلی روبه‌رو شده که هیچ ارتباطی با منافع ملی ندارند».

او همچنین برخی از احزاب سیاسی را متهم کرده «جدیت ندارند» و «تنها به منافع حزبی خود می‌اندیشند».

آقای علاوی البته به اسم گروه یا تشکل خاصی اشاره نکرده، اما یادآوری کرده که پارلمان عراق، دو بار پی‌در‌پی، به حد نصاب نرسیده است تا در مورد اعضای کابینه رای‌گیری شود.

او در سخنرانی تلویزیونی و نامه‌اش به برهم صالح از رئیس‌جمهوری عراق خواسته انصرافش از تشکیل دولت را بپذیرد.

پیشتر وب‌سایت خبری «روداو» گزارش داده بود که هیئت دولت اقلیم کردستان در بغداد، و برخی احزاب مخالف، برای جلوگیری از تشکیل دولت توسط آقای علاوی به توافق رسیده‌اند.

نماینده این هیئت به رواد گفته است دولت اقلیم برای آن‌که کابینه رای اکثریتی نگیرد با مخالفان از جمله ائتلاف دولت قانون، به رهبری نوری مالکی و برخی دیگر تشکل‌های شیعه و سنی به توافق رسیده است.

بنا بر این گزارش برخی دیگر احزاب کرد در پارلمان عراق حامی کابینه علاوی بودند.

بنا بر گزارش‌ها از عراق، پارلمان نتوانسته به حد نصاب ۱۶۵ قانون‌گذار، برای رای‌گیری اعضای کابینه برسد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برهم صالح در واکنش به نامه علاوی گفته در حال رایزنی‌ست تا فرد جدیدی را مکلف به تشکیل کابینه کند.

آقای علاوی قرار بود تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام در کشور نخست‌وزیر باشد. او باید طی یک ماه دولت جدید عراق را تشکیل می‌داد. مهلتی که به پایان رسیده است.

خبر انتصاب نخست وزیر جدید عراق در شرایطی اعلام شد که این کشور برای چهار ماه درگیر اعتراضات گسترده‌ بود، آن‌چه سه ماه پیش عادل عبدالمهدی را واداشت تا از سمت نخست‌وزیری کناره‌گیری کند.

منابع: سومریه، روداو، خبرگزاری فرانسه، رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG