لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۷

سازمان اطلاعات عراق دست داشتن رئیس این سازمان در مرگ سلیمانی را رد کرد


کتائب (گردان‌های) حزب‌الله از شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق هستند

سازمان اطلاعات عراق اظهارات یکی از شبه‌نظامیان ارشد مورد حمایت ایران در مورد دست داشتن رئیس این سازمان در کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، را رد کرد.

در حالی که گمانه‌هایی دربارهٔ نامزدی مصطفی الکاظمی، رئیس سازمان اطلاعات عراق، برای مقام نخست‌وزیری کشور مطرح شده‌ است، مسئول امنیتی کتائب حزب‌الله عراق، از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در روزهای اخیر به آقای کاظمی اتهاماتی زده‌ است.

ابوعلی العسکری، مسئول امنیتی کتائب حزب‌الله عراق، در توئیتی که سه روز پیش منتشر شد آقای الکاظمی را به دست داشتن و همکاری با آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، معاون رئیس گروه حشدالشعبی عراق، متهم کرد.

اتهامی که این مقام کتائب حزب‌الله می‌زند مربوط است به حمله پهپادی ارتش آمریکا در روز ۱۳ دی به کاروان قاسم سلیمانی در اطراف فرودگاه بغداد.

در توئیت آمده‌ است: «راه بهتر برای عراق این است که عبدالمهدی در جایگاه خود بماند و به مسئولیت خود ادامه دهد و تنها مانع بر سر راه بازگشت عبدالمهدی مرجعیت است که با راضی شدن مرجعیت وی می‌تواند به مسئولیت خود ادامه دهد.»

این مسئول کتائب حزب‌الله در ادامه با ذکر این‌ که «شنیده می‌شود که قرار است مصطفی الکاظمی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق نامزد شود» نامزدی آقای الکاظمی را به مثابه «اعلام جنگ به مردم» عراق قلمداد کرده است.

کتائب (گردان‌های) حزب‌الله عراق همچنین با انتشار بیانیه‌ای نوشته است که این اتهام مبتنی بر «اطلاعات به دست آمده از یک فرمانده دستگاه امنیتی» است و کتائب «برای اثبات این ادعا اطلاعاتی دارد که حاضر است فقط در اختیار عادل عبدالمهدی، سرپرست موقت نخست‌وزیری بگذارد».

پس از این اتهامات، سازمان اطلاعات عراق با انتشار بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز منتشر شده اظهارات العسکری را «تهدیدی صریح برای صلح مدنی و توهین به الکاظمی» توصیف کرد.

این بیانیه افزوده‌ است که این اتهامات «بی‌اساس» است و «به اعتبار سازمان اطلاعات عراق و خدمات امنیتی محلی آن آسیب رسانده‌ است.»

ابوعلی العسکری که به تازگی نقش بیشتری را به عنوان سخنگوی کتائب حزب‌الله عراق ایفا می‌کند این هفته در تازه‌ترین هشدار خود تأکید کرده است که تمام قراردادهای دیپلماتیک، امنیتی، تدارکاتی یا اقتصادی در عراق بایستی پیش از ۱۵ مارس جاری (۲۵ اسفند) با نیروهای آمریکایی لغو شود، در غیر این صورت، افراد و شرکت‌ها «مسئول پیامدهای بعدی خواهند بود».

در همین حال روزنامه عربی «الحره» خبر می‌دهد که توئیتر، روز سه‌شنبه، ۱۳ اسفند، حساب توئیتری ابوعلی العسکری را چند ساعت پس از اتهامات او علیه رئیس سرویس اطلاعاتی عراق بسته است.

پیش از این گزارش‌هایی از دست داشتن قاسم سلیمانی در سرکوب معترضان ضد دولتی در عراق منتشر شده است.

ادامه این اعتراضات سرانجام عادل عبدالمهدی را واداشت تا از سمت نخست‌ وزیری این کشور کناره‌گیری کند و رئیس‌ جمهوری عراق پس از دو ماه بن‌بست سیاسی، سرانجام محمد توفیق علاوی را به عنوان نخست‌ وزیر جدید این کشور برگزید، امری که با استقبال ایران هم روبه‌رو شد.

مخالفان که اعتراض به بیکاری، فساد دولتی و وضعیت وخیم خدمات دولتی را از ماه اکتبر در بغداد و شهرهای شیعه‌نشین جنوب عراق شروع کردند نامزدی محمد توفیق علاوی برای مقام نخست‌وزیری را رد کرده‌اند.

این هفته محمد توفیق علاوی، نخست‌وزیر تعیین‌شده از سوی رئیس‌جمهوری عراق، در نامه‌ای رسمی و نیز یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد از تشکیل کابینه دولت انصراف می‌دهد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG