لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۱۸

آیا آیفون ۱۳ ارزش خرید دارد؟


آغاز فروش آیفون سری ۱۳ در پکن؛ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱
آغاز فروش آیفون سری ۱۳ در پکن؛ ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱

آیفون ۱۳ که چند هفته‌ای است معرفی شده، مورد بررسی سازمان‌ها و رسانه‌های گوناگون قرار گرفته و ظرفیت‌ها و امکانات آن مشخص شده است. حالا سؤال این است که آيا این مدل ارزش خرید دارد؟

آیفون ۱۳ در چهار مدلِ مینی، استاندارد، پرو و پرو مکس عرضه شده است. بسیاری از تحلیل‌ها نظر مثبتی به این سری از محصولات اپل دارند که دلیل اصلی آن به پردازندۀ قوی A15 باز می‌گردد. این پردازنده قوی‌ترین پردازندۀ جهان موبایل در حال حاضر است.

البته شاید این تغییر سرعت آن‌قدرها چشمگیر نباشد که دارندگان آیفون ۱۲ را به سمت خرید آیفون ۱۳ بکشاند. با این حال نویسندگان بخش فناوری روزنامۀ نیویورک‌تایمز معتقدند آیفون ۱۳ بیشترین تغییرات جزئی را در تاریخ اپل داشته است.

بررسی ظاهری آیفون ۱۳ نسبت به ۱۲ نشان می‌دهد که تغییرات چندان چشمگیر نیست. با وجود این، صفحه‌نمایش ۱۲۰ هرتزی شاید تجربۀ جذاب‌‌تری را از نظر نرمی کار کردن به کاربران به‌نسبتِ گوشی آیفون ۱۲ ارائه دهد، ولی این مورد هم چندان قابل‌لمس نیست.

پردازندۀ A15 که در آیفون ۱۳ استفاده شده، با وجود سریع‌تر و کم‌مصرف‌تر بودن نسبت به پردازندۀ آیفون ۱۲، آن‌قدر متفاوت نیست که بتوان این عملکرد را در کارکرد عادی حس کرد. تحلیلگر سایت The Verge البته معتقد است برای قضاوت کمی زود است و کارایی این پردازنده در سال‌های بعد و با پیشرفت اپلیکشین‌ها و کند شدن آیفون ۱۲ مشخص خواهد شد.

A15 پردازنده‌ای است که در دو مدل توسعه پیدا کرده که یک مدل استاندارد و دیگری نسخۀ پرو است. اصلی‌ترین تفاوت در نسخۀ پرو استفاده از پنج هسته پردازش گرافیکی است در حالی که در نسخۀ استاندارد چهار هسته گرافیکی است.

پردازنده‌ گرافیکی آیفون ۱۳ و آیفون ۱۳ مینی که چهار هسته است، به‌ادعای اپل سی‌درصد قوی‌تر از رقباست. این وضعیت با پنج‌هسته‌ای شدن در آیفون ۱۳ پرو و ۱۳ پرو مکس به‌ادعای اپل افزایش سرعت گرافیکی ۵۰ درصدی را نسبت به رقبا موجب شده است. دربارۀ این ادعا نمی‌توان فعلاً قضاوت دقیقی کرد.

نسخۀ پرو به‌دلیل پردازندۀ قوی‌تر، به‌عقیدۀ نویسندۀ سایت CNET، تمام برنامه‌های سنگین را به‌راحتی اجرا می‌کند بدون آن‌که موبایل زیر فشار عجیبی برود.

نکتۀ دیگر در آیفون ۱۳ دوربین آن است. با این همه، تحلیلگران می‌گویند تفاوتِ چندان محسوسی بین آیفون ۱۳ و ۱۲ وجود ندارد جز این‌که در نور کم آیفون ۱۳ بهتر عمل می‌کند.

در بررسی آخر DXOMARK که معتبرترین مرکز در بررسی دوربین موبایل‌ها در جهان است، محصولات پرچمدار هواوی و شیائومی وضعیت بهتری از نظر دوربین نسبت به محصول آیفون ۱۳ پرو دارند. با این حال آیفون ۱‍۳ بالاتر از محصولات پرچمدار سامسونگ و وان پلاس قرار گرفته است.

آیفون ۱۳ پرو و پرو مکس یک حالت هیجان‌انگیز برای فیلمبرداری دارند؛ حالتی که Cinematic Mode نامیده می‌شود. در این حالت کاربر می‌تواند دیافراگم را تغییر دهد و با این روش عمق میدان قابل‌کنترل است، که کمک می‌کند تصویربرداری سینمایی‌تری حاصل شود.

نکتۀ مهم در آیفون ۱۳ باتری آن است. در آیفون ۱۳ حدود ۲۰ درصد ظرفیت باتری افزایش یافته و عملکرد پردازنده هم کم‌مصرف‌تر شده است. این باعث می‌شود گوشی، از نظر نگه داشتن شارژ، وضعیت بسیار بهتری نسبت به آیفون ۱۲داشته باشد.

سایت Engadget مدعی است در آزمایش‌هایش به این نتیجه رسیده که آیفون ۱۳ حدود ۴۸ ساعت برای استفادۀ معمولی شارژ نگه می‌دارد.

دربارۀ صفحه‌نمایش آیفون ۱۳ پرو مکس هم DisplayMate گفته است بهترین نمایشگر موبایل در جهان را دارد.

نکتۀ منفی در آیفون ۱۳ سخت‌تر تعمیر شدن آن است. وب‌سایت iFixit در گزارشی آورده که قابلیت تعمیر آیفون ۱۳ از ۱۰ امتیاز تنها عدد پنج است.

در مجموع و با نگاه کلی، تغییرات در آیفون ۱۳ برخلاف ادعای‌های قبلی چندان انقلابی نیست و اگر با گوشی خود مشکلی ندارید، دلیلی ندارد آن را به آیفون ۱۳ تغییر دهید. اما اگر واقعاً نیاز به تغییر گوشی دارید و با سیستم عامل اپل نیز مشکلی ندارید، آیفون ۱۳ بهترین گزینه است؛ گزینه‌ای که البته ارزان هم نیست.

XS
SM
MD
LG