لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۴۷

خشم اسرائیل در پی انتشار نام شرکت‌های فعال در یهودی‌نشین‌ها در سازمان ملل


ایربی‌اندبی یکی از شرکت‌های حاضر در این فهرست است

در حالی که اقدام شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در انتشار نام شرکت‌ها و موسسات فعال در یهودی‌نشین‌ها خشم اسرائیل را به دنبال داشت؛ مقامات و سنای آمریکا نیز این اقدام را نکوهش کرده، اما فلسطینیان از آن استقبال کردند.

این شورا روز چهارشنبه، ۲۳ بهمن، نام ۱۱۲ کمپانی، بانک، شرکت‌ تلفن همراه و نهادهای بازرگانی عمده اسرائیلی و بین‌المللی را که در یهودی‌نشین‌ها نیز فعال هستند و به ساکنان آن خدمات ارائه می‌کنند یا در این شهرک‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند منتشر کرد.

هرچند به گفته وزیر خارجه اسرائیل انتشار این فهرست عواقب قانونی برای شرکت‌ها نخواهد داشت، به گزارش رسانه‌های اسرائیل این احتمال مطرح است که شورای عالی حقوق بشر، ماهیت تصمیم خود را الزام‌آور کرده و کشورهای عضو شورا را از همکاری با این شرکت‌ها منع کند.

از ۱۱۲ نام ذکر شده در فهرست شورای عالی حقوق بشر، ۹۴ کمپانی اسرائیلی و ۱۸ شرکت نهاد بین‌المللی ثبت شده در آمریکا، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ، تایلند و بریتانیا محسوب می‌شوند.

بوکینگ دات کام، اکسپدیا، ایربی‌ان‌بی، موتورولا سِلوشنز و آلستوم از جمله شرکت‌های عمده بین‌المللی هستند که نام‌شان در این فهرست ذکرشده است.

اسرائیل این اقدام را انتشار «فهرست سیاه» توصیف کرده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نخست وزیر این کشور گفت دولت او این تصمیم را «قاطعانه و با خشم رد می‌کند» و افزود:‌ «کسی که ما را تحریم کند، خودش تحریم خواهد شد.»

به گفته بنیامین نتانیاهو، شورای عالی حقوق بشر «نهادی بدون اثر و فاقد اهمیت است که تمایلات ضد اسرائیلی دارد». وی یادآور شد که از مدتی پیش به نهادهای اسرائیلی دستور داده بود از همکاری با این شورا دوری کنند.

آقای نتانیاهو افزود که این شورا «به جای رسیدگی به حقوق بشر، در تلاش برای بدنام کردن اسرائیل است».


وزیر خارجه اسرائیل نیز گفت شورای عالی حقوق بشر «به طرز شرم‌آوری در برابر کشورها و سازمان‌هایی که خواهان ضربه زدن به اسرائیل هستند، تسلیم شده است».

به گفته اسرائیل کاتز، این اقدام «لکه ننگ» بر پیشانی این شورا خواهد بود که کمیسر آن خود را «ابزار و شریکی برای جنبش‌های هوادار تحریم کرده است، هر چند که این تصمیم، مفهوم قانونی ندارد».

وزیر خارجه اسرائیل دستور تعلیق روابط کشورش با این شورا را صادر کرد.

در همین حال کمیته مناسبات خارجی مجلس سنای آمریکا نیز در بیانیه‌ای نوشت اعلام این فهرست «تشویق و حمایت از جنبش خواهان تحریم، بایکوت و انزوای اسرائیل، و صرفا گامی سیاسی است».

تلویزیون دولتی اسرائیل به نقل از مقامات آمریکایی گفته است که دولت دونالد ترامپ شرکت‌ها و نهادهای جهانی را که از همکاری با شرکت‌های ذکر شده در فهرست شورای حقوق بشر سازمان ملل خودداری کنند، تحریم خواهد کرد.

از سوی دیگر، به گزارش رویترز، محمد اشتیه، نخست وزیر تشکیلات فلسطینی، با تقدیر از شورای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت از طریق نهادهای سازمان ملل و با توسل به قوانین بین‌الملل، شرکت‌های ذکر شده را تعقیب کرده و خواهان بستن آنها خواهیم شد.

به گفته آقای اشتیه، فعالیت این شرکت‌ها نقض حقوق بشر فلسطینیان است که از اراضی اشغالی بهره‌برداری غیرقانونی کرده‌اند و «با مراجعه به محاکم نهادهای بین‌المللی یا دستگاه قضایی کشورهای‌شان آنها را به پرداخت غرامت وادار می‌کنیم».

ریاض المالکی، وزیر خارجه تشکیلات فلسطینی نیز گفت، این اقدام یک «پیروزی برای قانون بین‌المللی» است و اعضای سازمان ملل و شورای عالی حقوق بشر باید گام‌های عملی برداشته و این شرکت‌ها را در کرانه باختری ببندند.

سازمان آزادی‌بخش فلسطین، حماس و سایر سازمان‌های فلسطینی از اقدام شورای عالی حقوق بشر استقبال کرده و خواهان تعقیب قضایی این شرکت‌ها در محاکم جهانی شدند.

میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، روز چهارشنبه در نشست خبری در ژنو گفت که اسامی شرکت‌ها بعد از تحقیقاتی وسیع و پس از آن‌که موعد انتشار آن به دلیل فشار سنگین آمریکا بارها به تعویق افتاد، منتشر می‌شود.

انتظار می‌رفت که این فهرست فروردین امسال اعلام شود اما به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در پی فشار کنگره آمریکا به دبیرکل سازمان ملل و کمیسر حقوق بشر این سازمان، این امر به حال تعلیق درآمده بود.

به گفته خانم باشله، شورای عالی حقوق بشر در نشست آتی خود که از پنجم اسفند تشکیل می‌شود، اقدامات بعدی در نتیجه این گزارش را بررسی خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG