لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۸

حملات هوایی اسرائیل به غزه در واکنش به ارسال بالن‌های آتش‌زا


ارتش اسرائیل می‌گوید، جنگنده‌های این کشور مجتمع‌های متعلق به گروه حماس را در شهر غزه و شهر خان یونس هدف قرار داده‌اند.
ارتش اسرائیل می‌گوید، جنگنده‌های این کشور مجتمع‌های متعلق به گروه حماس را در شهر غزه و شهر خان یونس هدف قرار داده‌اند.

اسرائیل بامداد چهارشنبه به دنبال ارسال بالن‌های آتش‌زا از نوار غزه، حملات هوایی علیه اهداف متعلق به گروه حماس در در این منطقه انجام داده است. این نخستین حملات اسرائیل پس از جنگ ۱۱ روزه ما گذشته به غزه است.

رویترز می‌گوید این نخستین آزمون برای دولت نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل محسوب می‌شود. ابتدا سه‌شنبه هزاران تن از هواداران حزب راست افراطی «صهیونیست‌های دینی» و حامیان سازمان‌های دیگر اسرائیلی مانند شهرک‌نشین‌ها، «راهپیمایی پرچم» در اورشلیم را برگزار کردند، سپس از غزه چند بالن که هدف آنها ایجاد آتش سوزی بود به خاک اسرائیل ارسال شد.

ارتش اسرائیل می‌گوید، جنگنده‌های این کشور مجتمع‌های متعلق به گروه حماس را در شهر غزه و شهر خان یونس هدف قرار داده‌اند.

ارتش اسرائیل تصریح کرده است، برای همه سناریوها، از جمله جنگ مجدد برای مقابله با «اقدامات تروریستی در غزه» آماده است.

ارتش اسرائیل اضافه کرده است، حملات به غزه در واکنش به ارسال این بالن‌ها آتش‌زا صورت گرفت که براساس گزارش نیروهای آتش نشانی اسرائیل باعث ایجاد ۲۰ آتش سوزی در زمین‌های همجوار با مرز غزه شد.

در همین حال، یک سخنگوی حماس، حملات اسرائیل را تأیید کرد و گفت، فلسطینی‌ها به «مقاومت شجاعانه خود و دفاع از حقوق و مقدسات خود» در بیت المقدس/اورشلیم ادامه خواهند داد.

ساعاتی پیش از این حملات هوایی به غزه، حضور و گردهمایی هزاران هواداران حزب راست افراطی در اطراف «بوابه دمشق»، که صحن یکی از ورودی‌ها به بخش شرق اورشلیم خشم فلسطینی‌ها را درپی داشت.

حماس پیشتر هشدار داده بود که به تظاهرات «پرچم» اسرائیلی در مناطق عرب نشین بیت المقدس/اورشلیم واکنش نشان خواهد داد.

دولت اسرائیل با آگاهی از این تظاهرات و واکنش احتمالی حماس، از چند روز قبل سامانه‌های ضد موشکی گنبد آهنین را برای مقابله با حملات احتمالی از عزه تقویت کرده بود.

این راهپیمایی برای اسرائیلی‌ها جشن تسلط کشورشان بر شرق اورشلیم در جریان «جنگ شش روزه» سال ۱۹۶۷ است.

قرار بود که راهپیمایی «پرچم» ماه گذشته (۱۰ ماه مه ) در اورشلیم برگزار شود. اما به دلیل این که زمان راهپیمایی همزمان جنگ اسرائیل و فلسطینی‌ها در غزه بود و حماس نسبت به حملات راکتی هشدار داد، برگزارکنندگان مراسم، آن را لغو کردند.

با استفاده از رویترز
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG