لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۱۱

انتخابات اسرائیل؛ پیشتازی رقبای نتانیاهو در تازه ترین نظرسنجی


بنی گانتز ماه گذشته با تشکیل حزب «استحکام اسرائیل» وارد دنیای سیاست شد.

یک ماه و نیم مانده به موعد برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل، ائتلافی که رقیبان اصلی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، پنجشنبه دوم اسفند تشکیل دادند، در افکار عمومی این کشور پیشتاز شده است.

نتایج نخستین نظرسنجی‌ها بعد از اعلام ائتلاف میان سه ژنرال ذخیره بنی گانتز، موشه یعلون و گابی اشکنازی با یائیر لاپید، سیاستمدار اپوزیسیون، نشان می‌دهد ائتلاف آنها ممکن است تا ۳۶ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست، مجلس اسرائیل را به خود اختصاص دهد.

بر اساس نتایج نظرسنجی‌ رسانه‌های مختلف، از جمله یدیعوت آخرونوت، که جمعه سوم اسفند منتشر شد، لیکود ۳۰ کرسی را بدست خواهد آورد.

نظرسنجی‌های روز جمعه هنوز نشان می‌دهد با وجود پیشتازی رقیبان نتانیاهو در بدست آوردن تعداد بیشتر کرسی‌های مجلس، شمار کلی کرسی‌های جناح راست هنوز اندکی بیشتر از مجموع تمامی احزابی است که ممکن است از تشکیل دولت توسطرقیبان نتانیاهو پشتیبانی کنند.

بسیاری از احزاب شناخته شده قدیمی ظاهرا در انتخابات پیش رو با فروپاشی روبرو خواهند شد.

انتخابات اسرائیل، ۲۰ فروردین، ۹ آوریل برگزار می‌شود.

آخرین بار که لیکود در انتخابات واقعی کرسی‌های کمتری بدست آورد، ده سال پیش و در جریان رقابت با حزب کادیما بود اما خانم زیپی لیونی، رهبر وقت کادیما، با وجود داشتن یک کرسی بیشتر از لیکود، به دلیل عدم کسب حمایت کافی احزاب، نتوانست دولت تشکیل دهد و نخست وزیری را به بنیامین نتانیاهو رهبر لیکود واگذار کرد.

بنی گانتز، که تنها ماه گذشته با تشکیل حزب استحکام اسرائیل وارد دنیای سیاست شد، پنجشنبه این هفته توانست با یائیر لاپید رهبر حزب آینده‌ای هست، یک ائتلاف تشکیل دهد.

دو ژنرال دیگر، موشه یعلون و گابی اشکنازی، که آنها نیز مانند بنی گانتز، پیش‌تر رئیس ستاد ارتش بوده‌اند، در این ائتلاف، به عنوان چهره‌های سوم و چهارم حضور دارند. آقای اشکنازی تا پیش از این هرگز در دنیای سیاست حضور نداشت.

بنی گانتز و یائیر لاپید شامگاه پنجشنبه با شرکت در یک کنفرانس خبری نام ائتلاف خود را آبی – سفید، رنگ‌های پرچم اسرائیل، اعلام کرده و مدعی شدند که قادر به شکست حزب لیکود و تشکیل دولت بعدی هستند.

به ادعای گانتز و لاپید، بنیامین نتانیاهو با هراس افکنی به نخست وزیری ادامه داده اما این شیوه دیگر کارایی ندارد.

به گفته یائیر لاپید، اسرائیلی‌ها شایسته رهبری هستند که هر روز اخبار مربوطبه تحقیقات پلیس از او در صدر گزارش‌ها نباشد.

ائتلاف آبی- سفید فهرست چند ده نفره از نامزدهایی را شامل نیروهای هر دو حزب استحکام اسرائیل و آینده‌ای هست، شامگاه پنجشنبه به ستاد انتخابات ارائه کرد.

لیکود و تمامی احزاب دیگر شامگاه پنجشنبه که آخرین مهلت ارائه فهرست نامزدهای انتخاباتی بود، اسامی چهره‌های مورد نظر خود را به ستاد انتخابات ارائه کردند؛ برخی احزاب مانند لیکود، کارگر و مرتز از طریق انتخابات داخلی فهرست نامزدها را برگزیده و برخی احزاب از طریق شورای رهبری نامزدها را دست‌چین کرده بودند.

بنیامین نتانیاهو، ساعتی پیش از ارائه فهرست نهایی نامزدهای لیکود به ستاد انتخابات، در واکنش به سخنان رقیبانش، گفت گانتز، اشکنازی و یعلون، هر سه ژنرال‌های چپ‌گرا هستند، و در اشاره تلویحی به دوران نخست وزیری اهود باراک که او نیز ژنرال و رییس ستاد ارتش بود، گفت، مردم به یاد دارند این افراد چگونه حاضرند از اصول صرف نظر کنند.

آقای نتانیاهو در همین حال خطاب به اسرائیلی‌ها گفت، ائتلاف گانتز- لاپید برای ادامه حاکمیت حزب لیکود، یک خطر جدی است و آنها افرادی «ضعیف» هستند که نخواهند توانست در برابر قدرت‌ها، از منافع اسرائیل به خوبی دفاع کنند.

بنیامین نتانیاهو همچنین گفت، در حالی که همه دنیا برجام، توافق «بد» هسته‌ای قدرت‌ها با ایران را پذیرفته بود، تنها او بود که به مخالفت با آن ادامه می‌داد و توانست ورق را در صحنه جهانی علیه برجام برگرداند، اما گانتز و اشکنازی، و همچنین لاپید صریحا در مصاحبه‌ها گفته بودند، برجام یک واقعیت است و باید با آن کنار آمد.

آقای نتانیاهو در حالی که یادآور شد که او در جوانی فرمانده نیروهای واحد نخبه کوماندویی بوده که «بارها جانش را در راه میهن به خطر انداخته»، با طعنه گفت، یائیر لاپید تنها یک خبرنگار مجله ارتش بود.

بنیامین نتانیاهو همچنین گفت، بنی گانتز بعد از پایان دوره ارتش، مدیر یک شرکت خصوصی شد اما در دوره‌ای بسیار کوتاه سرمایه‌های عظیم مردمی را که به او اطمینان کردند، بر باد داد و شرکت نیز ورشکسته شد؛ «پس اکنون چگونه می‌توان کشوری با پیچیدگی‌های اسرائیل را به این فرد سپرد؟».

اشاره تلویحی نخست وزیر اسرائیل به شرکتی سایبری با نام بعد پنجم بود که بنی گانتز مدیر و چند مقام امنیتی و نظامی پیشین اسرائیل هیات مدیره آن بودند. این شرکت دو ماه پیش بسته شد.

روزنامه هاآرتص ماه گذشته تحقیقی در خصوص ادعای مدیران این شرکت منتشر کرد که گفته بودند بستن شرکت بخاطر قرار گرفتن نام ویکتور واکسلبرگ در فهرست تحریم‌های آمریکا بود.

ویکتور واکسلبرگ، یکی از ده ثروتمند برتر روسیه، به تازگی از سوی دولت آمریکا تحریم شد. بستن شرکت بعد پنجم با زمانی مصادف شد که بنی گانتز در فکر ورود به دنیای سیاست برای رقابت با بنیامین نتانیاهو بود.

در این میان، با فشار بنیامین نتانیاهو، شماری از احزاب کوچک راست اسرائیلی در روزهای گذشته ائتلافی تشکیل دادند، که برای نخستین بار پس از سه دهه، حامیان ربای مئیر کاهانا نیز در آن نقش دارند. نتانیاهو به حزب آنها به نام اقتدار یهودی قول داده در دولت بعدی دو وزارتخانه را به آنها بدهد.

ربای کاهانا یک یهودی آمریکایی- اسرائیلی و رهبر یک حزب بشدت افراطی بود که دو سال پیش از آنکه در سال ۱۹۹۰ بدست یک مسلمان مصری مرتبط با عمر عبدالرحمان، شیخ نابینای مصری افراطی، در هتلی در نیویورک ترور شود، کشور اسرائیل حزب او را به دلیل باورهای نژادپرستی و تشویق به خشونت، غیر قانونی اعلام کرد و او را از کنست بیرون انداخت.

اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین و از رهبران اسبق حزب لیکود، پنجشنبه در حمله به نتانیاهو به خاطر بازگرداندن حامیان ربای کاهانا به صحنه سیاست، گفت، روح بنیانگذاران لیکود در قبر می‌لرزد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG