لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۱۱

آماده‌باش دفاتر نمایندگی اسرائیل در چند کشور به دلیل «نگرانی از تهدید ایران»


نیروهای امنیتی هند در محل انفجار در نزدیکی سفارت اسرائیل (عکس مربوط به بهار سال جاری)

رسانه‌های اسرائیل شامگاه چهارشنبه، ۱۴ مهر، از اعلان هشدار دولت این کشور به سفارتخانه‌ها و سایر دفاتر نمایندگی خود در چند کشور به دلیل «نگرانی از تهدید ایران» خبر دادند.

به گزارش تایمز اسرائیل و بر اساس خبر شبکه ۱۲ تلویزیون این کشور، این هشدار پس از آن داده شد که «توطئه حمله» به یک شهروند اسرائیلی از سوی «یک فرد مرتبط با ایران» در قبرس «کشف» و فرد یادشده بازداشت شد.

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل همچنین اعلام کرده که غیر از مظنون اصلی، سه تن از شهروندان قبرس در این ارتباط مظنون تلقی می‌شوند.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه این هفته گفت که بار دیگر نشان داده شد که ایران در صدد ضربه زدن به اسرائیلی‌ها است و برای حمله به یک شهروند اسرائیلی در قبرس توطئه کرده بود.

تدی ساگی، که ریشه و تبار او از جمهوری آذربایجان است و ثروت خود را از جمله از راه قمار به دست آورده، تکذیب کرده است که شخص او هدف بوده است.

در شبکه‌های مجازی گفته شده که رقابت‌های کاری، انگیزه رقیبان برای تلاش جهت حمله به تدی ساگی بوده است.

فردی که در این ارتباط بازداشت شده، نیز اهل جمهوری آذربایجان است. رسانه‌های اسرائیل نوشته‌اند که فرد مظنون با مقامات پلیس قبرس در جربان بازجویی همکاری لازم را نشان نمی‌دهد.

در حالی که مقامات اسرائیل کماکان اصرار دارند که فرد بازداشتی با ایران مرتبط بوده، به نوشته تایمز اسرائیل و با استناد به رسانه‌های قبرس، مقامات این جزیره باور ندارند که ایران پشت این توطئه باشد.

مقامات قبرس همچنین متقاعد نشده‌اند که شخص تدی ساگی هدف بوده، بلکه کارکنان شرکت نرم‌افزار قمار او که دفاتر آن در نیکوزیا واقع است، ظاهرا قرار بوده هدف حمله قرار گیرند.

با این حال، فرد بازداشتی که از هفته گذشته در دست پلیس قبرس است، در ۱۲ بند اتهام احتمالی، از جمله «اقدامات تروریستی» مورد بازجویی قرار دارد. اما پلیس قبرس گزارش رسانه‌های اسرائیل در مورد مظنون بودن سه شهروند قبرسی در این ماجرا را تایید نمی‌کند.

دادگاه نیکوزیا قرار بازداشت مظنون را که نامش اعلام نشده، تا شش روز دیگر تمدید کرده است. وکیل او به شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل گفت که ظن مطرح شده در مورد موکلش «نادرست است و او ارتباطی با ایران نداشته است».

سفارت ایران در قبرس گفته است که «رژیم صهیونیستی ادعاهای کذب و بی‌اساس عنوان کرده است».

با وجود این، دولت اسرائیل به سفارت‌ها و دفاتر نمایندگی خود در جهان «هشدار امنیتی» داده است.

آخرین «هشدار» مشابه اوایل بهار امسال بود که آن نیز از روی «نگرانی از اقدامات انتقامی ایران»، پس از ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند ارشد برنامه هسته‌ای ایران و یک خرابکاری دیگر منتسب به اسرائیل در سایت‌های ایران، بود.

اسرائیل مدعی بود که ایران پشت تلاش برای بمب‌گذاری دی‌ماه پارسال در نزدیکی سفارت اسرائیل در دهلی نو بود.

در آن زمان یک بسته کوچک تخریبی درون یک پلاستیک در کنار یک پله در فاصله ۴۰ متری از سفارت اسرائیل، بدون توان وارد کردن آسیب جانی، به دست آمده بود.

به گزارش برخی رسانه‌های هند، عوامل اسلامگرای کشمیری در آن روز که روز ملی هند بود، ظاهرا با آن رویداد مرتبط بودند هرچند که گروهی ناشناس به نام «جیش الهند» نیز مسئولیت آن را پذیرفت. رسانه‌های اسرائیل در آن زمان گفتند که چند شهروند ایرانی در این ارتباط بازجویی شده‌اند.

سفارت ایران در هند نسبت دادن آن رویداد به جمهوری اسلامی ایران را کوششی برای لطمه زدن وجهه این کشور دانسته و آن را محکوم کرده بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG