لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۰

حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه در پاسخ به حمله راکتی


حمله هوای اسرائیل به غزه (عکس از آرشیو)

گزارش ها حاکی است که جنگنده های اسرائیل روز جمعه ۱۷ آذرماه در واکنش به حملات راکتی فلسطینی ها، اهدافی را در باریکه غزه بمباران کرده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت بهداشت فلسطینی می گوید، در این حملات هوایی دستکم ۱۵ نفر زخمی شده اند.

این در حالی است که روز جمعه مناطق فلسطینی شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به اقدام دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان «پایتخت اسرائیل» و آغاز روند انتقال سفارت آمریکا به این شهر، بود.

گزارش ها حاکی در تظاهرات اعتراضی روز جمعه دو فلسطینی کشته و ده ها نفر زخمی شدند.

ارتش اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرده است که در پاسخ به دو راکتی که به سوی اسرائیل شلیک شد، جنگنده های این کشور یک پایگاه آموزشی حماس و یک انبار مهمات را هدف قرار دادند.

آسوشیتدپرس می گوید، این دو راکتی که از غزه شلیک شدند خسارتی برجای نگذاشتند.

با این حال گزارش ها حاکی است پس از حمله هوایی اسرائیل به غزه یک راکت دیگر از غزه به شهر سدروت در اسرائیل اصابت کرد و به یک خودرو آسیب رساند.

رویترز می گوید، روز جمعه در غزه تظاهرات اعتراضی برگزار شد و بلندگو های مساجد نمازگزاران را به تظاهرات اعتراض دعوت می کردند. حماس خواستار «انتفاضه» تازه ای مانند سال های ۱۹۸۷ -۱۹۹۳ و ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ شده است.

طبق این گزارش فتحی حماد، رهبر حماس در سخنرانی برای تظاهرکنندگان گفته است: هرکسی سفارت خود را به بیت المقدس (اورشلیم) اشغالی منتقل کند، به دشمن فلسطینی ها بدل خواهد شد.

این رهبر حماس اضافه کرده است: ما تا آزادی بیت المقدس و سراسر فلسطین انتفاضه اعلام می کنیم.

رییس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آذر در یک سخنرانی تاریخی و به رغم مخالفت‌های منطقه‌ای، اورشلیم (بیت‌المقدس) را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل به رسمیت شناخت.

تغییر سیاست آمریکا در قبال اورشلیم (بیت المقدس) در حالی است که جامعه جهانی نسبت به این احتمال ابراز نگرانی جدی کرده بود.

اسرائیل شهر اورشلیم را پایتخت خود می‌داند و این در حالی است که فلسطینی ها نیز می‌خواهند بخش شرقی بیت‌المقدس یا همان اورشلیم را که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است، به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین اعلام کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG